Jak dopasować wyciągarkę elektryczną do samochodu? – kilka porad

Elektryczna wyciągarka samochodowa to bardzo praktyczne i przydatne narzędzie, szczególnie w przypadku działań w terenie. W razie potrzeby przejechania przez niepewny grunt lub kiedy nasz samochód ugrzęźnie w błocie czy zakopie się w grząskim terenie, z pomocą przychodzi właśnie wyciągarka. Zasilana najczęściej z akumulatora, pozwala na szybkie i bezinwazyjne użycie w praktycznie każdej sytuacji. Sprawna wyciągarka powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego samochodu terenowego.

Czym się kierować przy wyborze wyciągarki samochodowej? Podstawowe rodzaje wyciągarek

Wyciągarka samochodowa to niezbędny element wyposażenia dla każdego miłośnika off-roadu. Często zdarza się, że podmokły teren czy niepewna nawierzchnia może okazać się trudną do pokonania przeszkodą. Wtedy z pomocą przychodzi wyciągarka samochodowa. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów wyciągarek, które różnią się parametrami. Odpowiedni dobór wyciągarki jest kluczowy. Możemy je podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego napędu:

  • wyciągarki elektryczne – pobierają prąd z akumulatora, napędzane są własnym silnikiem;
  • wyciągarki hydrauliczne – stosowane przy większych gabarytach samochodów, napędzane własnym silnikiem hydraulicznym, a także często od hydrauliki układu wspomagania kierownicy w samochodzie;
  • wyciągarki mechaniczne – najsprawniejsze ze wszystkich, ich moment obrotowy równa się momentowi silnika, gdyż są od niego napędzane.

Warto rozważyć na spokojnie, który typ wyciągarki będzie najlepszy dla naszego samochodu, gdyż rodzaj napędu odgrywa rolę przy cenie wyciągarki. W przypadku gdy mamy mały samochód terenowy, nie będzie sensu kupować wyciągarki hydraulicznej, która w większości przypadków będzie za duża i za mocna. W takich przypadkach zdecydowanie wystarczy urządzenie z napędem elektrycznym.

Jakie są kluczowe elementy wyciągarki elektrycznej?

Samochodowa wyciągarka elektryczna to niezbędny element wyposażenia samochodów terenowych. Jakie są kluczowe elementy dla wyciągarki elektrycznej W większości przypadków silnik takich urządzeń zasilany jest z akumulatora o napięciu 12V, ale w przypadku większych samochodów terenowych napięcie wynosi 24V. Dużą rolę odgrywa także bęben, to właśnie na niego nawijana jest lina służąca do wyciągania utkniętego w trudnych warunkach samochodu. Z kolei elementami odpowiedzialnymi za naprowadzanie liny na bęben są roli i ślizgi. Gwarantem odpowiedniego momentu wyciągania jest przekładnia zębata.

Najważniejsze parametry elektrycznych wyciągarek samochodowych

  1. Moc – dobór wyciągarki ze względu na moc odgrywa kluczową rolę, w przypadku kupna zbyt dużej, może się okazać, że alternator zamontowany w naszym pojeździe okaże się zbyt słaby, aby naładować w pełni naszą wyciągarkę.
  2. Uciąg – bardzo ważny parametr, który musi być uwzględniony przy kupnie wyciągarki samochodowej. W przypadku, gdy uciąg będzie za mały w stosunku do masy własnej wyciąganego samochodu, możemy mieć spore problemy z jego ewakuacją.
  3. Masa – stosunkowo ważny parametr, gdyż masa wyciągarki wpływa na obciążenie samochodów, a w przypadku gdy jest zbyt duża i nieadekwatna do wielkości samochodu, niepotrzebnie obciąża amortyzatory i zawieszenie.
Informacja prawna