Każdemu właścicielowi gospodarstwa rolnego z pewnością zależy na jego rozwoju. Niestety rolnicy muszą liczyć się z ogromnymi inwestycjami, które są efektem bardzo wysokich cen specjalistycznych maszyn rolniczych. Finansować można je na różne sposoby, w tym poprzez korzystanie z dotacji lub kredytów. Jednak od lat największą popularnością cieszy się leasing. Dlaczego warto z niego skorzystać w przypadku zakupu sprzętu dla rolnictwa? Sprawdź już teraz!
Najważniejsze zalety leasingowania maszyn rolniczych
Zacznijmy od tego, że z tej formy finansowania może skorzystać praktycznie każdy rolnik. Leasing maszyn rolniczych dostępny jest zarówno dla płatników VAT, jak i tzw. ryczałtowców, czyli osób posługujących się do rozliczeń podatkowych numerem PESEL. To oczywiście istotna zaleta leasingu maszyn rolniczych, ale zdecydowanie nie najważniejsza.
Do innych, jeszcze ważniejszych korzyści, należy zaliczyć:
– możliwość modernizacji gospodarstwa rolnego bez konieczności posiadania dużego kapitału – można zdecydować się na leasing z niską wpłatą wstępną, tzw. czynszem inicjalnym,
– opcję wykupu przedmiotu umowy w momencie jej zakończenia, choć nie ma takiego obowiązku (dotyczy leasingu operacyjnego),
– doskonały sposób na regularną modernizację sprzętu rolniczego – można po zakończeniu kontraktu oddać go leasingodawcy i podpisać kolejny, na nowe maszyny,
– dobrą dostępność – wymagania leasingodawców związane ze zdolnością kredytową są dużo niższe, niż przy kredytach bankowych,
– duże korzyści podatkowe – w leasingu operacyjnym można odliczyć od dochodu VAT, czynsz inicjalny i całą ratę.
Warto dodać jeszcze, że podpisanie umowy leasingowej nie wiąże się z pogorszeniem zdolności kredytowej rolnika. Z powodzeniem można więc finansować w ten sposób maszyny rolnicze i jednocześnie wciąż kredyt na inne ważne inwestycje.
Jakie maszyny rolnicze można leasingować?
Ważną zaletą leasingu, której trzeba poświęcić oddzielny akapit, jest fakt, że w ten sposób można sfinansować zakup praktycznie całego potrzebnego sprzętu rolniczego. Zalicza się do niego m.in. takie maszyny, jak:
– ciągniki i kombajny,
– sprzęt do siania i orki,
– urządzenia do koszenia,
– aparaturę do dojenia,
– różnego rodzaju przyczepy i naczepy,
– ładowarki rolnicze,
– opryskiwacze
i wiele więcej. Co ważne, leasingodawcy chętnie finansują zarówno nowe urządzenia, jak i używane, gdyż te bardzo wolno tracą na wartości. Do tego możesz wziąć w leasing nawet maszyny kupione za granicą w innej walucie – wystarczy skorzystać z leasingu walutowego.
Co zrobić, aby wziąć maszyny rolnicze w leasing?
Skorzystanie z leasingu przede wszystkim wymaga zapoznania się z warunkami finansowania, przygotowania wniosku leasingowego oraz dostarczenia odpowiednich dokumentów. Jednak zanim to zrobisz, powinieneś dokładnie przejrzeć jak najwięcej ofert dostępnych na rynku. Pamiętaj, że leasingodawcy mają różne wymagania i kiedy w jednej firmie propozycja jest nieatrakcyjna, w drugiej może okazać się wyjątkowo korzystna.
Samodzielne prześwietlenie ofert wymaga czasu, ale i doświadczenia, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Na stronie https://vleasing.pl znajdziesz specjalną porównywarkę leasingową. Dzięki niej uzyskasz nie tylko porównanie propozycji od leasingodawców. Za jego przygotowanie będzie odpowiedzialny zespół specjalistów, którzy pomoże Ci dokonać trafnego wyboru i wesprze w załatwianiu formalności. Przekonaj się już dziś, że wzięcie maszyn rolniczych w leasing jest proste, a do tego bardzo korzystne!