Jednym ze skuteczniejszych sposobów na nadanie pojazdowi wyjątkowego i estetycznego wyglądu jest polerowanie lakieru. W tym celu kierowcy zaopatrują się w maszyny polerskie, pady i gąbki czy inne akcesoria oraz substancje. Należy jednak pamiętać, że na skuteczność przeprowadzanych prac wpływa nie tylko dobór odpowiednich produktów, ale również sposób ich wykorzystania. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule omówimy najczęstsze błędy popełniane podczas polerowania lakieru samochodowego.
Dlaczego odpowiednie przygotowanie pojazdu jest tak ważne?
Wielu kierowcom niesłusznie wydaje się, że polerowanie powłoki lakierniczej sprowadza się przede wszystkim do zakupu dobrej jakości maszyn czy padów polerskich. W rzeczywistości jednak na efekt prac wpływa o wiele więcej czynników. Mowa tutaj na przykład o tym, że przed rozpoczęciem właściwych czynności należy odpowiednio przygotować auto. Niestety wiele osób pomija ten etap albo go zaniedbuje.
Jednak aby cieszyć się satysfakcjonującym efektem, w pierwszej kolejności trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, na przykład kurz czy ślady po owadach. Aby to zrobić, można użyć wody ze środkiem czyszczącym, a następnie dokładnie spłukać i osuszyć samochód. Jeśli chodzi o tę ostatnią czynność, to najlepiej sprawdzi się delikatny ręcznik z mikrofibry. Podsumowując, aby skutecznie i bezpiecznie przygotować pojazd do polerowania, należy unikać tak zwanej metody „na jedno wiadro” oraz mycia w pełnym słońcu.
Na co jeszcze uważać, polerując lakier samochodowy?
Odpowiednie przygotowanie powierzchni lakieru to połowa sukcesu, jeśli chodzi o skuteczne i efektowne polerowanie. Jednak czasami zdarza się też tak, że kierowcy popełniają również błędy podczas przeprowadzania właściwych prac. O to, czego należy unikać, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z firmy detailingowej w Katowicach, który powiedział:
– Do najczęstszych błędów popełnianych podczas polerowania lakieru samochodowego zaliczamy między innymi przeprowadzanie prac w pełnym słońcu. Jednak przed ich rozpoczęciem, należy znaleźć zacienione miejsce – może to być na przykład garaż oraz upewnić się, że karoseria jest chłodna. Poważnym błędem jest też chęć wypolerowania wszystkich powierzchni od razu. Takie podejście jest błędne, ponieważ zadanie jest czasochłonne, a zastosowany środek zdąży się wchłonąć albo zaschnąć, co może okazać się niezwykle problematyczne.
Oprócz omówionych przez naszego rozmówcę kwestii problematyczne często okazują się też kwestie związane z poprawnym używaniem maszyny polerskiej albo narzędzi ręcznych. W tym przypadku niezwykle ważne jest zarówno odpowiednie trzymanie, jak i dostosowanie kierunku ruchu, siły docisku czy prędkości obrotowej. Zły dobór tych parametrów może przyczynić się do uszkodzenia powłoki lakierniczej w aucie.