10 funkcji scyzoryka Victorinox, o których nie miałeś pojęcia

Szwajcarski scyzoryk to użyteczna rzecz. Tnie, kroi, otwiera, odkręca. Ale ma też kilka funkcji raczej nieoczywistych. I to właśnie o nich napiszę za moment kilka słów.

Korkociąg przechowa Ci narzędzia

Do czego korkociąg służy, każdy Polak wie. Ale Szwajcarzy, projektując swoje scyzoryki, postanowili w pełni wykorzystać potencjał tego kawałka skręconego metalu. Helweccy inżynierowie zaprojektowali cały szereg dodatkowych narzędzi, które możemy po prostu w korkociąg wkręcić. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie.

Piłka coś wywierci

Załóżmy, że chcesz coś wywiercić. Sięgnij po scyzoryk Victorinox, wysuń z czerwonego korpusu rozwiertak (wyglądem przypomina szydło) i zabierz się do pracy. Jeśli średnica otworu Cię nie satysfakcjonuje, sięgnij po piłkę i stopniowo poszerz otwór.

Uwag na marginesie: jeśli chcesz sobie takie szwajcarskie cudeńko sprawić, zajrzyj na combat.pl.

Piłka także coś rozpali

Odpowiednio zaostrzona końcówka piłki (ta tępa, rzecz jasna) posłuży Ci jako ostrze do krzesiwa. Z jej pomocą z łatwością zdrapiesz także łatwopalną substancję pokrywającą korę brzozy. Uwaga! Nie krzesz iskier głównym ostrzem! Szkoda go.

Potrzebujesz cyrkla? Proszę bardzo!

Jak z Victorinoxa zrobić cyrkiel? Wystarczy w otwór korkociągu wsuniesz cienki i krótki długopis. Teraz pozostaje wysunąć małe ostrze, będzie to szpikulec naszego cyrkla, i voilà – możesz kreślić piękne kółeczka.

A może przyda Ci się miarka?

Jeśli szukasz podręcznej miary, Victorinox śmiało może się nią stać. Wystarczy, że zawczasu zmierzysz długość scyzoryka. Możesz też powysuwać określone narzędzia i dokonać kolejnych pomiarów. Dzięki temu nie będziesz już mierzył na przysłowiowe oko, lecz skorzystasz z precyzyjniejszego narzędzia.

Oskrobać panu rybkę?                              

„Szwajcar” przyda się także na rybach. Po pierwsze pomoże Ci wyjąć haczyk – w jego „kolucho” wsadź we wgłębienie otwieracza i pociągnij. Po drugie Victorinox oskrobie zdobycz. Piłką. No i wypatroszy. Ale to już oczywista oczywistość.

Może wyciągnąć gwoździk?

Chyba każdy Victorinox ma przy otwieraczu niewielkie nacięcie. Służy ono do zdzierania izolacji z przewodów, ale nada się doskonale do wydobywania wbitych gwoździ. Te, rzecz jasna, muszą być w odpowiednim rozmiarze. Słowem, muszą być dość małe.

Może wyczyścić piłę mechaniczną?

Jeśli scyzoryk ma piłkę, możesz użyć jej do czyszczenia prowadnic pił mechanicznych. Gromadzący się tam brud zazwyczaj usuwa się za pomocą specjalnego sprzętu, ale wspomniane narzędzie, a właściwie jego tępa strona, poradzi sobie z tym zadaniem wzorowo.

Scyzoryk otworzy też słoik z konfiturą

Czasem zdarza się tak, że słoik zassie i nijak nie możesz dobrać się do ulubionego dżemu. Jeśli masz pod ręką Victorinoxa, nie musisz się tym przejmować. Wystarczy, że wysuniesz z niego otwieracz do butelek, złapiesz wieko niczym kapsel i lekko je podważysz.

Puszkę z farbą też otworzy

Szykuje się malowanko, sięgasz więc po puszkę z emulsją. Jednak zaschnięta na brzegach farba sprawia, że wieko ani drgnie. I tu z pomocą przyjdzie Victorinox, a właściwie jego otwieracz do butelek. Wystarczy jeden szybki ruch i po problemie.

Wygląda więc na to, że scyzoryk uczyni z Ciebie człowieka-orkiestrę. Jeśli rozglądasz się za jakimś, zajrzyj na combat.pl, a jeśli to jeszcze zbyt mało informacji poczytaj artykuł: Nieoczywiste funkcje szwajcarskich scyzoryków Victorinox

Informacja prawna