Pranie ubrań po treningu – o tym musisz pamiętać!

Ubrania na trening wymagają odpowiednich warunków prania. Jeśli zależy nam na tym, by materiały nie niszczyły się tak szybko, nawet przy częstym praniu, a wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte z odzieży, powinniśmy zwrócić więcej uwagi na kilka kwestii. O tym, jak poprawnie prać ubrania po treningu, piszemy w tym artykule!

Dlaczego powinniśmy uważać z praniem ubrań treningowych?

Materiały, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, powinny być zawsze idealnie czyste i wolne od substancji uczulających. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko pojawienia się podrażnień czy reakcji alergicznych. Podczas prania usuwamy z materiałów różnego rodzaju zanieczyszczenia, między innymi bakterie rozmnażające się w pocie, grzyby czy roztocza kurzu domowego. Ubrania, w których uprawiamy sport, gromadzą naprawdę wiele drobnoustrojów, które mogą negatywnie wpływać na stan naszej skóry. Pranie powinno być przeprowadzone tak, by wszystkie je usunąć. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że materiały, z których są wykonane, najczęściej są delikatne i wymagają specjalnych warunków prania. Uważne pranie pozwoli nam zadbać zarówno o czystość, jak i trwałość ubrań.

Proszek dezynfekujący Mr. ZIGGI

Dezynfekowanie ubrań po treningu

Dezynfekcja odzieży sportowej pozwala na usunięcie z ubrań wszelkich zanieczyszczeń – tych przyniesionych z siłowni, bakterii gromadzących się w pocie, grzybów, a także alergenów, na przykład roztoczy kurzu domowego. Usuwanie ich z ubrań pozwoli nam zadbać o naszą skórę. Wystawienie jej na działanie drobnoustrojów może skutkować podrażnieniem czy reakcją alergiczną organizmu. Aby trening nie kojarzył nam się z dyskomfortem i nieprzyjemnym zapachem ubrań, warto wybrać taki proszek do prania, który pozwoli nam na ich zdezynfekowanie. Jest kilka sposobów na przeprowadzenie dezynfekcji podczas prania. Możemy zdecydować się na zdezynfekowanie ich za pomocą wysokiej temperatury – to tak zwana dezynfekcja termiczna. Niestety, takie warunki źle wpływają na materiały, szczególnie te delikatne. Inną opcją są specjalne proszki dezynfekujące. Opierają się one na działaniu bardzo silnych substancji – jeśli nie będą wypłukane do końca, mogą podrażniać skórę. Najlepszą opcją będzie zatem proszek lub płyn do prania o działaniu dezynfekującym aktywujący się w niższych temperaturachMr. ZIGGI usuwa wszelkie zabrudzenia już w 40 stopniach Celsjusza. Zadba zarówno o stan materiałów, jak i o bezpieczeństwo naszej skóry.

Delikatne pranie

Większość ubrań sportowych wykonuje się ze specjalnych materiałów. Ponieważ często je pierzemy, możemy w ten sposób negatywnie wpłynąć na ich jakość. O tym, jakie warunki będą najlepsze dla odzieży sportowej, dowiemy się z metekOznaczenia na ubraniach podpowiedzą nam, w jakiej temperaturze najlepiej prać ubrania, czy wymagają delikatnego bądź ręcznego prania, a także dowiemy się, jak należy je suszyć i prasować. Stosując się do zaleceń producenta, dobierzemy taki produkt do prania, który pozwoli na pranie w odpowiednich warunkach. Najlepiej, jeśli pozwoli nam zdezynfekować materiały bez naruszania struktury włókien i pogorszenia jakości. To mit, że delikatne pranie nie może być dokładne i skuteczne. Z pomocą dobrych środków piorących możemy być spokojni zarówno o stan materiałów, jak i czystość ubrań wyjętych z pralki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Co jeszcze jest istotne, gdy robimy pranie ubrań po treningu? Ponieważ odzież treningowa ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, warto maksymalnie ograniczyć ilość uczulających substancji. Pomogą nam w tym piorące środki hipoalergiczne. Mają bezpieczny dla skóry skład, a te o dodatkowym działaniu dezynfekującym (jak Mr. ZIGGI) dodatkowo usuwają z pranych ubrań alergeny, w tym najczęściej uczulające roztocza kurzu domowego. Pożądaną właściwością środka piorącego będzie również jego wydajność. Przy częstym wykonywaniu prania, nawet po każdym treningu, dobrze będzie zadbać o to, by opakowanie starczyło nam na dłużej. Skoncentrowana formuła pozwoli nam na wykonanie prania, używając do tego mniejszej dozy proszku lub płynu.

Przestrzeganie tych kilku zasad pozwoli nam na perfekcyjne wyczyszczenie ubrań po treningu!

Informacja prawna