Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Czy wiesz, co to takiego kredyt samochodowy? Jakie są rodzaje kredytów samochodowych i co musisz zrobić, aby z powodzeniem zaciągnąć takie zobowiązanie?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to po prostu kredyt celowy, który zaciągnąć mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne w celu sfinansowania zakupu środka transportu. Już na wstępie warto zaznaczyć, że choć nazwa odnosi się do samochodów, to za pomocą tego kredytu można kupić także motocykl, skuter, quada czy nawet łódź. Trzeba też podkreślić, że kredyt samochodowy pozwala sfinansować zarówno zakup nowego pojazdu, jak i pojazdu używanego oferowanego przez osobę prywatną lub komis.

Kredyt samochodowy znacząco ułatwia zakup niemal dowolnego pojazdu – wbrew pozorom banki jednak stawiają pewne ograniczenia. Zależnie od instytucji dotyczyć one mogą np. samochodów spoza Polski, starych aut (zwykle powyżej 13-16 lat) oraz niektórych specjalnych rodzajów pojazdu. Mimo to kredyt samochodowy to wciąż bardzo korzystna forma finansowania zakupu auta, a warunki oferowane przez bank są właśnie takie m.in. z powodu dużej ochrony samego kredytodawcy.

Jak dostać kredyt na samochód?

Najkrótszą odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście po prostu złożenie wniosku o kredyt, warto na tym etapie zatrzymać się jednak nieco dłużej. W dzisiejszych czasach wniosek o kredyt na samochód możesz złożyć bez wychodzenia z domu – wystarczy skorzystać z dobrodziejstw internetu. W dalszym ciągu możesz również udać się bezpośrednio do placówki banku. Do złożenia wniosku o kredyt niezbędne są dokumenty identyfikującego kredytobiorcę oraz dokumenty samochodu – chodzi tu o ubezpieczenie nabywanego samochodu. Zazwyczaj instytucje udzielające kredytu oczekują cesji praw z polisy, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie transakcji. Ponadto potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach. Po rozpatrzeniu złożonego wniosku zostaniesz poinformowany o decyzji banku, jeśli będzie ona pozytywna, wystarczy złożyć kilka podpisów. Pamiętaj, aby nawet na tym etapie dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami. Sprawdź przede wszystkim poprawność danych oraz warunki udzielenia kredytu.

Jakie są kredyty samochodowe?

Warunku kredytu samochodowego zależą nie tylko od banku, ale też typu samego kredytu na pojazd. Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe kredyty samochodowe:

  • standardowy kredyt samochodowy,
  • kredyt jednoratowy,
  • kredyt balonowy.

Pierwszy z wymienionych to tradycyjny kredyt samochodowy, w jego ramach co miesiąc trzeba spłacać ratę kapitałowo-odsetkową. Okres spłaty jest ustalony w umowie, w pewnym sensie to odpowiednik kredytu gotówkowego. W przypadku kredytu samochodowego zazwyczaj wymagany jest wkład własny, jego wysokość ustalana jest indywidualnie. Okres spłaty kredytu na auto zwykle mieści się w granicach od kilku miesięcy do kilkunastu lat.

Drugi wariant to kredyt jednoratowy określany także jako 50/50 lub 60/40. W takim przypadku środki własne wynoszą 50% lub 60% wartości kupowanego auta. Największą zaletą takiego rozwiązania ze strony kredytobiorcy jest fakt, że sam kredyt nie podlega oprocentowaniu. Do spłaty kredytu konieczna jest tylko jedna rata w wysokości pozostałych 50% lub 40%.

Ostatnia możliwość to tzw. kredyt balonowy. Taki kredyt udzielany jest na 2-5 lat, a jego mocną stroną jest to, że kredytowany pojazd można wymienić na nowy już nawet po 3 latach. Sam kredyt balonowy składa się z trzech części. Pierwsza to wkład własny w wysokości około 10%, druga to równe raty aż do czasu ostatniej, która jest znacznie większa. Jej wysokość stanowi kilkanaście lub kilkadziesiąt procent wartości auta. Jeśli lubisz dość często zmieniać samochód, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie właśnie kredyt samochodowy.

Oczywiście musisz pamiętać, że wybór najlepszego kredytu na samochód to zawsze sprawa dalece indywidualna. Dlatego też przed podjęciem decyzji najlepiej sprawdzić kilka możliwości i wybrać tę, która będzie najbardziej opłacalna dla Ciebie.

Źródła:

  1. https://www.autocentrum.pl/publikacje/kobieta-i-auto/kredyt-na-zakup-auta-co-powinnas-wiedziec/
  2. https://www.superauto.pl/kredyt
  3. https://autokult.pl/38099,na-co-zwracac-uwage-decydujac-sie-na-kredyt-samochodowy

Informacja prawna