Jaki format zeszytu wybrać?

Zeszyty i notatniki to podstawowy element wyposażenia każdego pracownika, ucznia lub studenta. Choć w dzisiejszych czasach wiele notatek wykonujemy elektronicznie, za pośrednictwem programów tekstowych w swoich telefonach i laptopach, to jednak sztuka ręcznego przygotowywania notatek wcale nie zanikła, a co więcej, zdaje się zyskiwać na popularności. Wiele osób tylko za pomocą ręcznych notatek w zeszycie potrafi poskładać swoje myśli i faktycznie wynieść coś z wykonanych zapisków. Jaki format zeszytu przyda się każdemu z nas? Sprawdźmy jaki zeszyt pasuje do konkretnych potrzeb. 

Zeszyt do notatek biurowych

Zacznijmy od ogólnie pojętego obszaru prac umysłowych i biurowych. Osoby na stanowiskach projektowych, ale też szereg innych zawodów bardzo często musi sporządzać notatki, spisywać ważne dane lub najzwyczajniej w świecie przepisywać istotne z punktu widzenia zawodowego informacje. Choć pracownicy biurowi i umysłowi z reguły pracują z wykorzystaniem komputerów i laptopów, możemy być bardzo zdziwieni, widząc, jak dużo notatek jest sporządzanych w ciągu jednego dnia. Do tego typu notatek przyda się zeszyt B5, który swoim formatem nieco przewyższa popularny format A5, jednak ze względu na swój wciąż niewielki rozmiar z powodzeniem zmieści się nawet w mniejszej torbie.

Zeszyt do szkoły

Zeszyty do szkoły to temat rzeka dla każdego ucznia, który przygotowuje się do nowych wyzwań związanych z kolejnym rokiem szkolnym. W przypadku zeszytów przeznaczonych na tradycyjne lekcje często obowiązuje zasada wykorzystywania popularnego formatu w postaci zeszytów A5. To właśnie takie zeszyty najczęściej znajdziemy na szkolnych ławkach, głównie ze względu na swoją poręczność i mały rozmiar, który bez problemu zmieści się w nawet najbardziej wypakowanym plecaku. W przypadku szkolnych zeszytów jednak nie rozmiar jest najważniejszy, a przeznaczenie, dlatego też oprócz wymiarów, musimy zwrócić również uwagę na to, czy zeszyt został wyposażony w kratkę, linię, jest zupełnie gładki. Dodatkowo możemy wymienić jeszcze popularne na lekcjach muzyki zeszyty do nut oraz zeszyty milimetrowe służące wykonywaniu rysunków technicznych.

Zeszyt na studia

Na ostatek zeszyty na studia. To, ze względu na wolumen notatek i zapisków z wykładów powinien być bardzo obszerny i duży zeszyt, który najpowszechniej występuje w formacie A4. Taki format zeszytu na studia jest zdecydowanie najlepszy. Jeden duży zeszyt może posłużyć nam do konkretnego przedmiotu, chociaż w praktyce często jeden jedyny gruby zeszyt A4 z powodzeniem wystarczy nam nawet na cały semestr.

Informacja prawna