Co należy wziąć pod uwagę kupując samochód używany?

Rynek samochodów używanych w Polsce z roku na rok rośnie. Po obaleniu komuny nasza gospodarka bardzo przyspieszyła, dzięki czemu gonimy zachodnie kraje. Polacy są coraz bardziej świadomymi konsumentami oraz dysponują coraz większą gotówką. Dzięki temu mogą pozwolić sobie na różne auta. Niestety jak na każdym dużym rynku, również i tutaj znajdziemy nieuczciwych sprzedawców, którzy będą chcieli na nas zarobić. Jak zatem kupić mądrze auto używane, aby długo służyło i nie była to tak zwana „mina”? Jest kilka trików, które zwiększają nasze szanse na zakup auta w dobrym stanie.

Po pierwsze musimy zastanowić się jaka marka i jaki model nas interesuje. Jeżeli nie mamy tego wybranego, ale wiemy jakie chcemy auto, jakie ma mieć cechy to warto spojrzeć w serwisy internetowe z ofertami sprzedaży samochodów. Jest tam wiele różnych filtrów dzięki czemu łatwo znajdziemy interesujący nas model. Kiedy wybierzemy swój wymarzony samochód, określimy jaki mamy budżet warto o nim poczytać w internecie, jakie ma opinię typowe usterki, czy dany silnik nie jest awaryjny i jaki budżet powinniśmy szykować.

Kiedy już wybierzemy swój model i znajdziemy interesujące nas ogłoszenie, powinniśmy przeczytać je uważnie. Zwróć uwagę też, czy sprzedaje to osoba prywatna czy handlarz. Niestety handlarze często przygotwują auta, aby tylko na nich zarobić. Osoby prywatne częściej są uczciwe, ale też trzeba uważać. W ogłoszeniu warto zwrócić uwagę na przebieg, czy podany jest numer Vin dzięki, któremu możemy sprawdzić jakie auto powinno mieć wyposażenie, dzięki temu wiemy czy nie jest tam nic dołożone bądź zabrane. Im bardziej szczegółowy opis tym lepiej. Jak autor ogłoszenia pisał o naprawach, warto zapytać o paragony: gdzie to robił i kiedy, dzięki temu wiemy czy zaraz nam coś nie wyskoczy. Jeżeli czegoś nie wiemy warto dzwonić i pytać, mamy do tego pełne prawo. Pamiętajmy, że samochody używane nigdy nie będą idealne i doskonałe, w końcu to nie nowy samochód z salonu 🙂

Kolejna sprawa to zdjęcia. Warto zwrócić uwagę czy nie są poprawione komputerowo. Tak samo jak jest ich mało, bądź są robione w słabym świetle, może to oznaczać, że sprzedający chce coś ukryć. Jeżeli mamy możliwość to zapytajmy o więcej zdjęć, jeżeli autor pokaże nam chętnie każdą ryske i niedoskonałość to prawdopodobnie mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą. Warto też poznać triki fotografów, które stosują, aby zdjęcia wyglądały lepiej.

Kiedy zweryfikujemy opis, zdjęcia i sprzedawcę warto umówić się na jazdę próbną. Powinniśmy dobrze sprawdzić stan wizualny i techniczny. Samochód powinien palić za pierwszym razem, mieć swoją moc i nic nie powinno stukać. Warto sprawdzić zawieszenie, skrzynie biegów i cały silnik. Jeśli mamy taką możliwość to zabierzmy go na warsztat bądź stacje diagnostyczną, aby fachowiec go sprawdził. Jeżeli wyjdą jakieś nieduże usterki, które łatwo usunąć to warto kupić takie auto, jeżeli reszta się zgadza. Jest to karta przetargowa do negocjacji ceny. Jeśli stan auta bardzo odbiega od przedstawionego w ogłoszeniu to raczej powinniśmy odpuścić taki samochód, bo nie zwiastuje to nic dobrego. Kupno używanego auta to nie jest łatwa sprawa, jednak po dobrej analizie ogłoszenia i później obejrzeniu auta istnieje duża szansa na zakup dobrego samochodu.

Informacja prawna