Dowiedz się wszystkiego o licznikach rowerowych

Liczniki rowerowe to bez wątpienia jedne z najbardziej niezbędnych sprzętów wykorzystywanych przez kolarzy. Chociaż najczęściej sięgają po nie profesjonalni kolarze, coraz częściej wybierają je i te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym wyjątkowym sportem. Do czego konkretnie służy ten sprzęt? Jakie są jego najważniejsze zalety? W jaki sposób wybrać licznik do roweru, który będzie nam dobrze i długo służył?

Licznik rowerowy i podstawowe informacje na jego temat

Jak sama nazwa wskazuje — licznik rowerowy to sprzęt, dzięki któremu możemy swobodnie sprawdzić przeróżne parametry podczas treningu. W zależności od wybranego egzemplarza będzie to przede wszystkim średnia i maksymalna prędkość jazdy, ale także dystans wybranej wycieczki, czy nawet dystans całkowity. Modele, które znajdziemy w sprzedaży, mogą posiadać również całą masę dodatkowych funkcji. Rowerzyści bardzo często wybierają dla siebie bowiem te egzemplarze, które mogą dodatkowo zmierzyć puls, ilość okrążeń czy całkowity czas jazdy. W standardowych modelach podstawową funkcją jest oczywiście również zegar. Czujnik kadencji i prędkości pozwoli Ci łatwo sprawdzić, czy dany trening należał do tych cięższych, czy… zdecydowanie lżejszych.

Oczywiście każdy z liczników, czy to ten prostszy, czy bardziej zaawansowany, pozwoli nam automatycznie rozpocząć i zakończyć trening — za pomocą funkcji start i stop. Praca takiego urządzenia rozpoczyna się w momencie początku jazdy, a kończy wtedy, gdy zsiadamy z roweru.

Łatwo więc można zauważyć, że ten niewielki i bardzo kompaktowy sprzęt stanowi nieocenioną pomoc podczas wysiłku fizycznego. Chociaż niektórzy kolarze decydują się mierzyć poszczególne parametry za pomocą telefonu, z całą pewnością licznik do roweru będzie wygodniejszym rozwiązaniem.

Modele przewodowe i bezprzewodowe. Który z nich wybrać?

Chociaż pierwsze liczniki były przede wszystkim wariantami przewodowymi, aktualnie w naszych wirtualnych koszykach mogą zagościć również wersje pozbawione kabla. Oczywiście i jedno i drugie rozwiązanie będzie wiązało się z określonymi zaletami i wadami, dlatego najlepiej dostosować je do własnych potrzeb.

Nie da się ukryć, że przewodowy licznik rowerowy z całą pewnością będzie o wiele tańszy. Nie musimy martwić się również o to, że jego praca będzie narażona na jakiekolwiek zakłócenia. Taki sprzęt doskonale sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach. Jeżeli zaś chodzi o wersje pozbawione kabla, to działają one dzięki specjalnym falom radiowym. Chociaż każdy bezprzewodowy licznik rowerowy jest zazwyczaj trochę droższy, warto podkreślić, że sprawia o wiele mniej problemów nawet w samej instalacji. Proste połączenie i fantastyczne efekty użytkowe sprawiają, że rowerzyści bardzo często decydują się właśnie na te wersje.

Rowerowe liczniki to niewielkie sprzęty, dzięki którym możemy dowiedzieć się bardzo dużo ciekawych rzeczy na temat naszego treningu. To właśnie dzięki tym urządzeniom można swobodnie ustalić, jaka była nasza maksymalna prędkość czy ile kilometrów udało nam się w sumie przejechać. Liczniki rowerowe są z tego względu bardzo chętnie wybierane przez osoby, które ciągle pracują nad poprawą swojej kondycji. Możliwość regularnego  monitorowania swoich efektów pozwala bowiem na skontrolowanie tego, jaki postęp zrobiliśmy. Uwielbiasz jazdę na rowerze? W takim razie kup licznik do roweru, którego użytkowanie na pewno będzie dla Ciebie satysfakcjonujące.

Informacja prawna