Ghosting, czyli nagłe zerwanie kontaktu

Ghosting, czyli nagłe zerwanie kontaktu

Ofiarą ghostingu może paść każdy z nas. Czym właściwie jest to zjawisko? Jakie ma podłoże? Jak poradzić sobie, jeśli padniemy jego ofiarą? Przeczytaj nasz artykuł i znajdź odpowiedzi na te pytania.

Wielu z nas nawiązuje nowe znajomości za pośrednictwem Internetu: czasem przez fora randkowe, czasem przez strony poświęcone wspólnym zainteresowaniom. Zdarza się, że te relacje szybko się rozwijają, zdążymy mocno zżyć się z drugą osobą, a wtem nagle kontakt się urywa. Dlaczego jednak tak się dzieje? I co można z tym zrobić?

Czym właściwie jest ghosting?

Ghosting ­– co to takiego? Za nieco tajemniczą nazwą kryje się rzecz, z którą można się spotkać dość często. Ghosting to nagłe zakończenie relacji z drugą osobą, bez żadnych wyraźnych powodów i przyczyn. Wszystkie próby dalszej komunikacji zostają odrzucone. O ghostingu można mówić zarówno w relacjach romantycznych, jak i platonicznych – porzucić nas nagle może nie tylko kochanek, ale i przyjaciel.
Nagłe zerwanie relacji zazwyczaj jest bardzo krzywdzące dla osoby, z którą zerwano kontakt. Dbanie o związek prowadzi do wykształcenia zaufania, które nagle zostaje naderwane. Osoba porzucona czuje się zignorowana, potraktowana bez szacunku. Pozostaje ona bez odpowiedzi, często zastanawiając się, czy coś zrobiła źle. Ghosting może powodować spadek poczucia własnej wartości, a gdy zdarza się kilkukrotnie, może doprowadzić nawet do powstania kompleksów czy obawy odnośnie angażowania się w relacje, w szczególności związki na odległość.

Ghosting – przyczyny

Dlaczego niektóre osoby decydują się na ghosting? Psychologia podpowiada: najczęściej związane jest to z utratą zainteresowania, strachem przed podejmowaniem odpowiedzialności lub niedostępnością emocjonalną.

Żyjemy w dynamicznych czasach, gdzie technologia rozwija się coraz szybciej. Prowadzi to do stanu, gdzie chcemy, aby nasze pragnienia były zaspokajane jak najszybciej. Cierpią na tym relacje międzyludzkie. Niektóre osoby, jeśli związek nie spełnia ich oczekiwań, decydują się na nagłe zerwanie kontaktu. Jest to opcja łatwiejsza i wygodniejsza niż otwarte zakomunikowanie zerwania lub próbowanie rozwiązania problemu. Pobudki osoby dopuszczającej się ghostingu są w tym wypadku egoistyczne i nastawione na własny zysk.

Kto stosuje ghosting? Czasami są to osoby z problemami emocjonalnymi. Niektórzy nie są w stanie znieść sytuacji, gdzie musi podjęta zostać decyzja, a odpowiedzialność niejako spada na ich ramiona. Zaangażowanie się w relację na dłuższą metę przeraża takie osoby, w szczególności jeśli druga osoba chciałaby wiedzieć konkretnie, jaka będzie przyszłość związku. Strach powoduje zdystansowanie się, ucieczkę od problemu. Dojrzałość emocjonalna to cecha bardzo pożądana w związkach, dlatego tym mocniej druga strona odczuwa skutki ghostingu.

Zdarzają się sytuacje, gdy ghosting spowodowany jest niedostępnością emocjonalną. Druga osoba boi się otworzyć przed potencjalnym partnerem, pokazać swoją wrażliwszą stronę, myśli. Gdy związek wchodzi w poważniejszy etap i trzeba zacząć dzielić się swoimi przemyśleniami, okazać czułość czy wyrazić swoje emocje, kontakt się urywa. Ucieczka ta jest prostsza niż zmierzenie się ze swoim strachem. Czasem także w głowie osoby stosującej ghosting pojawia się myśl, że chroni się przed potencjalnym zranieniem. Powody tego mogą być różne, np. negatywne doświadczenia w poprzednich związkach, nieprzepracowane problemy.

Czasami osoba stosująca ghosting nie boi się bycia skrzywdzonym, a skrzywdzenia drugiej osoby. Wytwarza ona sobie w głowie obraz, że jest w jakiś sposób wadliwa, niezdolna do miłości. Czasami po prostu osoba zdaje sobie sprawę ze swoich miernych umiejętności komunikowania się w związku, okazywania zaangażowania. Być może taka osoba ma problemy z agresją lub wybucha szybko złością. Niepewność związana z takimi cechami może powodować wycofanie się z relacji, w celu „chronienia” partnera.

Ghosting – jak sobie radzić?

Jeśli padłeś ofiarą ghostingu, pocieszająca może być świadomość, że wielu ludzi doświadczyło tego samego. Należy także uświadomić sobie, że jeśli nie dało się wyraźnych powodów do zakończenia znajomości, to wina najprawdopodobniej leży po drugiej stronie. Choć nagłe rozstanie bywa trudne, szczególnie wtedy trzeba skupić się na własnym rozwoju: robić rzeczy, które się lubi, okazywać sobie szacunek, rozwijać zainteresowania i pasje, zadbać o siebie. Pomoże to w utrzymaniu swojego poczucia wartości w dobrym stanie i odgoni natrętne myśli.

Ghosting to trudne doświadczenie. Może ono być skutkiem różnych stanów psychicznych partnera. Warto być świadomym istnienia takiego zjawiska – poskutkuje to lepszym poradzeniem sobie w przypadku bycia porzuconym.

Informacja prawna