Co wiesz o bezpiecznym opalaniu się?

bezpiecznie korzystać ze słońca

Jeśli chcesz na dłużej zachować młody wygląd skóry, a także chronić się przed chorobami skóry, ochrona słoneczna to Twój obowiązek. Opalanie się to główny czynnik przyśpieszonego starzenia się skóry. Czy wiesz jak zmniejszyć negatywne skutku fotostarzenia się skóry?

Czy wiesz, jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Zawsze, gdy jesteś narażona na działanie promieni słonecznych, pamiętaj o kremach z filtrem o wysokiej ochronie. Lepiej jest nałożyć wyższy filtr, niż stosować mniejsze wskaźniki, po to aby złapać trochę opalenizny. Stosując kremy z filtrem, nadal opalasz swoją skórę, ale robisz to w bezpieczny sposób. Nie narażać się oparzenia ani przyśpieszone fotostarzenie się skóry. Pamiętaj, aby w godzinach największego nasłonecznienia, nie narażać się na słońce, a są to godziny 11:00-15:00. Kremy z filtrami powinno się nakładać co 2 godziny, aby działały skutecznie. Jeśli jesteś w cieniu, pamiętaj, że promieniowanie dociera także i tam, więc kremy z filtrem są niezbędne. Czy wiesz, że promieniowanie słoneczne odpowiada w 80% za fotostarzenie się skóry? Znając te liczby, w Twoim interesie jest, aby zapobiegać szkodliwemu działaniu słońca.

Jak powstaje ciemniejszy kolor skóry w trakcie opalania się?

Gdy działają promienie słoneczne, reakcją obronną organizmu jest przyciemnienie skóry i w ten sposób powstaje właśnie opalenizna. Nasila się wtedy produkcje melaniny i już w ciągu kilku minut może dojść do procesów przetwarzania melaniny. Pełna opalenizna pojawia się 2-3 dni później i może się utrzymać nawet 1-2 tygodnie. Jeśli chodzi o działanie słońca na skórę, to działają na nią różnego rodzaju promienie UV. Jeden rodzaj to promienie UVA, która w większej części przenikają przez naskórek, a połowa z nich dociera do głębszych warstw skóry. Czy promieniowanie uvb jest szkodliwe? Są to dość krótkie fale, której w znikomej części, bo około 10% wnikają głębiej w skórę. Reszta jest wchłaniania przez naskórek. Na fotostarzenie się skóry działają głównie promienie UVA, a ich natężenie przez cały rok jest podobne.

Określ swój fototyp skóry i stosuj odpowiednie filtry

Przede wszystkim, gdy idziesz na spacer i działają promienie słoneczne, to musisz się przed tym zabezpieczyć, nawet w trakcie krótkiej ekspozycji. Z kolei leżenie na słońcu, choć powinno się go w ogóle unikać, wymaga najwyższej ochrony. Od czego zależy fototyp skóry? Przyjęło się, że istnieje 6 fototypów skóry, które decydują o tym, jak wysoka ochrona jest odpowiednia dla Twojej skóry. Fototyp I to bardzo jasna skóra, która nie opala się i ulega poparzeniom, a kolejny ma jasną skórę i oczy i jest podatny na oparzenia. Fototyp III to nadal jasna skóra, ale zmienne kolory oczu i włosów, a skóra czasami może być oparzona. Fototyp IV to zazwyczaj ciemne oczy i włosy, skóra jasnobrązowa, a o oparzenia raczej nie trzeba się martwić. Kolejne fototypy są podatne na opalanie, ten V to ciemne oczy, skóra i włosy, a cera nie ulega oparzeniom. Ostatni fototyp VI jest typowy dla rasy czarnej i nigdy nie poddaje się oparzeniom.

Artykuł sponsorowany.

Informacja prawna