On 40, ona 20? Czy różnica wieku w związku jest tak istotna?

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 Ocena, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

W polskim społeczeństwie związki z dużą różnicą wieku rzadko spotykają się ze zrozumieniem. Znacznie częściej partnerzy muszą zmierzyć się z kłopotliwymi pytaniami, złośliwymi komentarzami i brakiem wiary w to, że ich związek przetrwa. A jak jest w rzeczywistości? Czy taki związek ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość, czy z góry jest skazany na porażkę?

On starszy, ona młodsza

Kobiety bardzo często chwalą sobie taki układ. Starszy, bardziej doświadczony mężczyzna daje im poczucie spokoju i bezpieczeństwa. On z kolei ceni sobie to, że cały czas budzi zainteresowanie wśród młodszych, atrakcyjnych kobiet. Ważne, by oprócz tych niewątpliwych atutów partnerzy mieli wspólne zainteresowania. W przeciwnym razie będą mieli spory problem, jeśli ona będzie chciała spędzać weekendy w klubach, a on będzie wolał odpocząć w domu przy dobrej książce. Trudności może nastręczać również znalezienie kręgu znajomych, w którym oboje będą czuli się dobrze. Znajomi w wieku starszego partnera często patrzą z góry na jego drugą połowę, młodsi znajomi partnerki zwykle nie czują się swobodnie w towarzystwie mężczyzny w wieku swoich rodziców. Wszystko to jednak problemy, które zwykle rozwiązują się z czasem, w miarę wzajemnego poznawania się i dopasowywania.

Ona starsza, on młodszy

To zwykle trudniejsza sytuacja niż w przypadku związku między starszym mężczyzną i młodszą kobietą. Młodszego partnera posądza się często o interesowność, a jego partnerkę o desperację. Społeczeństwu trudno jest zaakceptować, że przy tak dużej różnicy wieku może łączyć ich po prostu szczere, czyste uczucie. Łatwiej im uwierzyć w to, że młody mężczyzna chce sobie zapewnić wygodne, bezproblemowe życie, a kobieta czuć się cały czas piękna i atrakcyjna, mimo upływu lat. Sami partnerzy również napotkają przed sobą wiele wyzwań. Niełatwo na początku związku ocenić, jakie są prawdziwe motywacje drugiej strony.

Co zrobić, żeby się udało?

Aby związek między partnerami z dużą różnicą wieku miał szanse na powodzenie, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad intencjami obojga partnerów. Żaden z nich nie może być zainteresowany bardziej wyglądem drugiej osoby i jej stanem posiadania niż nią samą. Trzeba też uzbroić się w ogromną cierpliwość i odporność na komentarze otoczenia. Na początku takiego związku bardzo rzadko jest ono przychylne, co stanowi dodatkową próbę dla partnerów. Z czasem, kiedy rodzina i znajomi zauważą, że dobrze się rozumieją, a ich intencje są czyste, z pewnością będzie łatwiej.

Związki z dużą różnicą wieku nie są niczym niezwykłym, również w świecie celebrytów. Wystarczy wspomnieć tu chociażby Małgorzatę Foremniak i Rafała Maseraka, czy Janusza Józefowicza i Nataszę Urbańską. Ich relacje były szeroko komentowane w mediach, często bardzo złośliwie, a mimo wszystko przerwały próbę czasu. To dobre przykłady na to, że związki z dużą różnicą wieku nie są z góry skazane na niepowodzenie. Jeśli partnerzy są do siebie dobrze dopasowani i będą odporni na krytykę ze strony otoczenia, z pewnością im się uda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Każdemu rozwodowi towarzyszą ogromne emocje: ból, stres, zdenerwowanie, niedowierzanie. Część osób traktuje rozstanie z małżonkiem jako koniec pewnej epoki w życiu, a część wręcz przeciwnie – jako początek czegoś nowego, kolejny rozdział. Jak przeżyć rozwód, by jak najszybciej i jak najmniej inwazyjnie powrócić do normalnego trybu życia? (więcej…)

Jedną z najważniejszych kwestii, które trzeba obowiązkowo rozstrzygnąć w momencie dzielenia opieki nad dziećmi między dwojgiem rozwodzących się rodziców, jest wysokość alimentów. Kwota, którą co miesiąc trzeba wpłacać na konto rodzica sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem może być zróżnicowana, jednak w każdym przypadku przy ustalaniu jej bierze się pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i realne możliwości finansowe i dochody rodzica, który będzie płacił alimenty. (więcej…)

Do niedawna myślano, że choroby tarczycy dopadają tylko kobiety, jest to błędne myślenie. Niesprawny gruczoł tarczowy występuje także u mężczyzn.
Facet nigdy nie rozkłada swojego organizmu na czynniki pierwsze. Nie biega za każdym razem do lekarza, gdy tylko coś go zaboli. Często zbyt późno trafia do specjalisty, niestety w konsekwencji pojawia się wiele różnych problemów. Naukowo stwierdzono, że kobiety częściej chorują na tarczycę niż mężczyźni, jednak nie są oni całkiem wyłączeni z tego kręgu. Niedoczynność a także choroba Hashimoto to jedne z niewielu schorzeń, które dotykają facetów. (więcej…)

Seksualność to niezwykle ważna, a zarazem delikatna sfera naszego życia. Niestety, bardzo wiele par w sypialni boryka się z różnego rodzaju problemami. Jednym z najczęstszych jest zbyt szybki wytrysk partnera, który powoduje, że stosunek kończy się zbyt szybko. Może prowadzić to do frustracji obojga kochanków. Kobieta nie zdąży w tak krótkim czasie osiągnąć orgazmu, a mężczyzna może przez to stracić poczucie własnej wartości. Poza tym z reguły para chciałaby rozkoszować się swoją bliskością jak najdłużej. Na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na wydłużenie stosunku i nie zawsze wymagają one środków farmakologicznych.
(więcej…)