On 40, ona 20? Czy różnica wieku w związku jest tak istotna?

W polskim społeczeństwie związki z dużą różnicą wieku rzadko spotykają się ze zrozumieniem. Znacznie częściej partnerzy muszą zmierzyć się z kłopotliwymi pytaniami, złośliwymi komentarzami i brakiem wiary w to, że ich związek przetrwa. A jak jest w rzeczywistości? Czy taki związek ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość, czy z góry jest skazany na porażkę?

On starszy, ona młodsza

Kobiety bardzo często chwalą sobie taki układ. Starszy, bardziej doświadczony mężczyzna daje im poczucie spokoju i bezpieczeństwa. On z kolei ceni sobie to, że cały czas budzi zainteresowanie wśród młodszych, atrakcyjnych kobiet. Ważne, by oprócz tych niewątpliwych atutów partnerzy mieli wspólne zainteresowania. W przeciwnym razie będą mieli spory problem, jeśli ona będzie chciała spędzać weekendy w klubach, a on będzie wolał odpocząć w domu przy dobrej książce. Trudności może nastręczać również znalezienie kręgu znajomych, w którym oboje będą czuli się dobrze. Znajomi w wieku starszego partnera często patrzą z góry na jego drugą połowę, młodsi znajomi partnerki zwykle nie czują się swobodnie w towarzystwie mężczyzny w wieku swoich rodziców. Wszystko to jednak problemy, które zwykle rozwiązują się z czasem, w miarę wzajemnego poznawania się i dopasowywania.

Ona starsza, on młodszy

To zwykle trudniejsza sytuacja niż w przypadku związku między starszym mężczyzną i młodszą kobietą. Młodszego partnera posądza się często o interesowność, a jego partnerkę o desperację. Społeczeństwu trudno jest zaakceptować, że przy tak dużej różnicy wieku może łączyć ich po prostu szczere, czyste uczucie. Łatwiej im uwierzyć w to, że młody mężczyzna chce sobie zapewnić wygodne, bezproblemowe życie, a kobieta czuć się cały czas piękna i atrakcyjna, mimo upływu lat. Sami partnerzy również napotkają przed sobą wiele wyzwań. Niełatwo na początku związku ocenić, jakie są prawdziwe motywacje drugiej strony.

Co zrobić, żeby się udało?

Aby związek między partnerami z dużą różnicą wieku miał szanse na powodzenie, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad intencjami obojga partnerów. Żaden z nich nie może być zainteresowany bardziej wyglądem drugiej osoby i jej stanem posiadania niż nią samą. Trzeba też uzbroić się w ogromną cierpliwość i odporność na komentarze otoczenia. Na początku takiego związku bardzo rzadko jest ono przychylne, co stanowi dodatkową próbę dla partnerów. Z czasem, kiedy rodzina i znajomi zauważą, że dobrze się rozumieją, a ich intencje są czyste, z pewnością będzie łatwiej.

Związki z dużą różnicą wieku nie są niczym niezwykłym, również w świecie celebrytów. Wystarczy wspomnieć tu chociażby Małgorzatę Foremniak i Rafała Maseraka, czy Janusza Józefowicza i Nataszę Urbańską. Ich relacje były szeroko komentowane w mediach, często bardzo złośliwie, a mimo wszystko przerwały próbę czasu. To dobre przykłady na to, że związki z dużą różnicą wieku nie są z góry skazane na niepowodzenie. Jeśli partnerzy są do siebie dobrze dopasowani i będą odporni na krytykę ze strony otoczenia, z pewnością im się uda.

Oceń artykuł
[Suma: 4 Średnia: 5]
Informacja prawna