Kreatyna – dla kogo jest przeznaczona i w jakiej formie?

Kreatyna jest związkiem, który pływa na pracę naszych mięśni, a konkretnie na ich wytrzymałość i dłuższy czas wzmożonej pracy. Naturalnym jej źródłem w organizmie ludzkim jest wątroba, jednak czas jej syntezy jest dość długi. Zdecydowanie szybszym sposobem na wzmocnienie swojej siły i sprawności mięśniowej jest zażywanie kreatyny w formie suplementu. Jakie rodzaje kreatyny wyróżniamy i dla kogo są one przeznaczone?

Monohydrat kreatyny- czym jest?

Jedną z postaci kreatyny jest monohydrat. Powstaje on w wyniku połączenia się cząsteczek wody i kreatyny. Skład monohydratu jest bardzo prosty, a jego cena jest niska. Kreatyna w formie monohydratu bardzo wolno rozpuszcza się w wodzie, dlatego jej działanie jest opóźnione. Ma działanie anaboliczne i bardzo łatwo się przyswaja. Wpływa na wzrost siły mięśni, a także na przyrost ich masy.

Jabłczan kreatyny

Drugą formą kreatyny jest jabłczan kreatyny. Powstaje on z połączenia monohydratu z kwasem jabłkowym. W zasadzie działa on zupełnie tak samo, jak monohydrat z jedną różnicą- nie dopuszcza on do zatrzymywania się wody i nie wpływa na przyrost masy mięśniowej. Powoduje jednak wzrost siły i wytrzymałości mięśni.

Dla kogo przeznaczone są suplementy kreatynowe?

Suplementy kreatynowe przeznaczone są dla osób, które chcą wzmocnić swoją siłę i wytrzymałość. Jeżeli chcesz po prostu poprawić sprawność mięśniową, ale nie chcesz osiągnąć zauważalnego wzrostu masy mięśniowej, odpowiedni dla Ciebie będzie jabłczan kreatyny. Jeśli natomiast zależy Ci na przyroście mięśni, zdecyduj się na mohohydrat kreatyny. Warto podkreślić, że stosowanie obu tych suplementów jest bezpieczne, jednak w stosowaniu należy robić przerwy. Nieprzerwane stosowanie może u wrażliwych osób spowodować podrażnienie błony śluzowej żołądka.

Kto nie powinien stosować kreatyny?

Istnieje kilka przypadków, gdy kreatyna nie jest szczególnie polecana. Przykładem osoby, która powinna raczej zrezygnować z jej stosowania jest biegacz długodystansowy. Biegi te są wysiłkiem długotrwałym, ale niezbyt intensywnym, więc pobór energii jest zupełnie inny niż w przypadku wysiłku krótkiego, ale intensywnego. Kreatynę mogą stosować także kobiety, ale należy odpowiednio zmniejszyć jej dawki, bo kobiety mają naturalnie wyższy poziom kreatyny w organizmie.

Czy warto stosować kreatynę?

Kreatyna w proszku jest bardzo łatwa i szybka do przygotowania. Kreatyna monohydrat, jak i kreatyna jabłczan jest także łatwo dostępna. Najszybciej i najprościej jest zakupić ją za pośrednictwem internetu. Kreatyna sklep zapewnia doskonałej jakości suplementy, cechujące się wysoką skutecznością działania, a przede wszystkim bezpieczeństwem stosowania.

Informacja prawna