Związek na odległość – czy to ma sens?

związek na odległość

Żyjemy w czasach, w których poznawanie nowych osób ma całkowicie nowy wymiar. Z jednej strony, jest znacznie łatwiejsze, ponieważ posiadamy Internet. Z drugiej, czasami bywa tak, że osoba, która nas fascynuje mieszka w innym mieście. Czy jest sens się poznawać? Czy związek na odległość ma szanse przetrwać?

Odległość

Związki na odległość bywają różne. Jedne wynikają z miejsca zamieszkania, inne z wykonywanej pracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się praca, która polega na wielodniowych, a czasami nawet wielotygodniowych wyjazdach. Przykładem może być kierowca tira, marynarz, osoba pracująca w delegacjach. Warto jest realnie podejść do tej sytuacji, ponieważ nie każdy wie, na co się decyduje. Spotkania twarzą w twarz bywają rzadsze, dlatego należy postawić na inne formy komunikacji, jak przykładowo telefon. Z drugiej strony rozmowy telefoniczne nie zawsze będą wystarczające.

Szczególnie kobiety przeżywają czas, w którym jednak są pozostawione same sobie. Dlatego należy zastanowić się nad tym, czy jesteśmy gotowi na taką relację. W przypadku mężczyzn świadomość pozostawienia kobiety samej również bywa trudna. Dlatego panowie bardzo często szukają kobiet pewnych siebie, samodzielnych, gdyż tylko takie będą mogły poradzić sobie z nagłymi sytuacjami. Panie, które są przyzwyczajone do codziennych spotkań i pomocnej męskiej ręki, nie będą w stanie przetrwać nawet tygodnia. Warto jest realnie zastanowić się nad tym, czy każda ze stron jest gotowa na taki związek. Otwarta rozmowa pozwoli nie tylko na rozwianie wątpliwości, ale również pomoże odpowiedzieć na pytanie związane z zaufaniem do drugiej osoby.

Zaufanie

Jest podstawą każdego zdrowego związku. Zazdrość, sprawdzanie telefonu, czy śledzenie, są w stanie zabić właściwie każde uczucie. W przypadku związku na odległość zaufanie ma szczególnie dużą wartość. Nie wpadniemy na siebie na mieście, nie spotkamy się przypadkiem w parku. Dlatego, zanim zaczniemy związek, należy zadać sobie podstawowe pytanie: czy ja tej osobie ufam? W sytuacji, gdy pojawiają się wątpliwości, być może nie nadszedł jeszcze czas na związek. 

Nie ma sensu wchodzić w bliską relację, jeśli mamy zamiar co chwilę wydzwaniać czy pisać, by sprawdzić, co ta osoba robi i z kim jest. Związek na odległość to wyzwanie, jednak w sytuacji, gdy zaufanie jest na naprawdę wysokim poziomie, ma szansę przetrwać. Wiadomo, że w każdym związku pojawiają się czasami problemy. Dlatego należy rozwiązywać je na bieżąco, gdyż w momencie, w którym nagromadzi się ich naprawdę wiele, pokonanie ich może okazać się nierealne.

Czas

Związki na odległość mają to do siebie, że bardzo często spotkania są ograniczone. To ograniczenie wynika nie tylko z ilości spotkań przykładowo w miesiącu, ale również z czasu dla siebie. Przede wszystkim, jeśli ta odległość wynika z wykonywanej pracy, po powrocie do domu czeka mnóstwo obowiązków, które należy nadgonić. Ponadto trzeba rozpakować się po trasie, spakować w kolejną trasę i jeszcze zrobić zakupy. Nie wspominając o innych sprawach, które również należałoby załatwić. Gdzieś z boku czeka ukochana osoba, która również pragnie spędzić czas wspólnie.

Dlatego chcąc wejść w relację z drugą osobą, należy zastanowić się nad tym, ile tego czasu wolnego zostaje po załatwieniu wszystkich niezbędnych spraw. Warto jest pomyśleć również o tym, ile z tych zadań, można wykonywać wspólnie, gdyż zawsze jest to okazja do wspólnie spędzonego czasu. Niestety zawsze może coś pilnego się pojawić i wtedy wspólnie zaplanowany weekend czy dzień może się przesunąć w czasie. Z jednej strony bardzo duże znaczenie ma wyrozumiałość ze strony drugiej osoby. Z drugiej każda ze stron powinna podchodzić do związku w odpowiedzialny sposób. Żyjemy w czasach, w których jeśli ktoś czegoś chce, to zwykle to ma. Dlatego odpowiednia organizacja czasu pozwoli na regularne spotkania, pomimo bycia w związku na odległość.

Czy związek na odległość ma sens?

Warto jest wziąć pod uwagę to, jak wiele par, które mieszkają razem, żyją osobno. Codzienność to rutyna, która z czasem powoduje, że dwie osoby oddalają się od siebie. W związku na odległość tej rutyny zwyczajnie nie ma, gdyż brakuje na nią czasu. Partnerzy cieszą się z każdej wspólnie spędzonej chwili. Owszem pojawia się uczucie tęsknoty i samotności, w końcu wieczory spędza się osobno. Jednocześnie należy mieć świadomość tego, że po tym czasie osobno, następuje czas razem. W ten sposób można zbudować naprawdę mocną więź. Jeśli tylko w związku jest zaufanie i szacunek do drugiej osoby, można pokonać wszystko.

To nie odległość zabija związek, znacznie większym zabójcą jest brak szacunku, zaufania, czy wspólnych celów. Wybierając partnera, warto dopilnować, by posiadał on podobne cechy charakteru, podejście do życia, ponieważ w ten właśnie sposób można będzie wejść w posiadanie osoby, która nas zrozumie. Odległość nie ma większego znaczenia, jeśli tylko dwoje ludzi potrafi znaleźć dla siebie czas na rozmowę. Owszem, nie zawsze jest to rozmowa twarzą w twarz, ale bardzo często ta telefoniczna również będzie w stanie okazać się pomocna. 

Czy związek na odległość ma sens? Wszystko ma sens, warunkiem jest właściwe i przede wszystkim dojrzałe podejście do danej sytuacji. Dla bardzo wielu osób same początki bywają trudne. Jednak po czasie, może się okazać, że będąc w związku na odległość, czują się mniej samotni niż wtedy, gdy spotykali się z kimś codziennie.

Jak przetrwać związek na odległość?

Tego nie da się przetrwać, do tego zwyczajnie należy dojrzeć. Jak zostało to wspomniane wcześniej, bardzo często osoby mieszkające razem nie są w stanie stworzyć tak fajnego związku, jak partnerzy, którzy są w związkach na odległość. Oczywiście taka relacja to pewnego rodzaju wyzwanie. Jednocześnie jest to ucieczka od rutyny, szansa na niesamowicie ciekawy związek z osobą, na której nam zależy. Posiadanie obok człowieka, który nas rozumie jest najważniejsze, ponieważ potrafi dać poczucie bliskości. Niestety nie zawsze pary, które spotykają się codziennie, są w stanie wytworzyć taką więź. W związku na odległość przewija się tęsknota, ale i radość, gdy odliczamy dni do ponownego spotkania.

Pielęgnowanie takiego związku powoduje, że jesteśmy w stanie stworzyć coś niesamowicie pięknego. Panowie bardzo często obawiają się, że zostawiając kobietę na ten czas, właściwie zostawiają ją ze wszystkim samą. Dlatego tak ważne jest, by partnerka była na tyle silna i samodzielna, by była w stanie poradzić sobie z większością spraw sama. Dzięki temu można będzie zająć się swoją pracą, a zadaniami, które mogą zaczekać, będzie można zajmować się już po powrocie. W ostatnim czasie związki na odległość stają się coraz bardziej modne. 

Wiadomo, że w dobie portali randkowych, czasami poznajemy osoby, które mieszkają poza naszą miejscowością. Stąd też, jeśli przyjemnie się pisze i posiada się wspólne zainteresowania, można będzie z powodzeniem zdecydować się właśnie na tego typu relację. Z pewnością pozwoli to na spojrzenie na pewne sprawy, z zupełnie innej perspektywy.

Informacja prawna