Co musisz wiedzieć o butach, zanim zaczniesz w nich biegać

Mówi się, że nie ma nic cenniejszego od wiedzy. Buty do biegania dla wielu osób to po prostu buty do biegania. Niestety nie jest to tak oczywiste dla większości biegaczy, który zasmakowali w regularnym treningu i zdrowym stylu życia.

Dobrze dobrane buty do biegania to kwestia bezpieczeństwa i komfortu. Posiadając wiedzę na temat obuwia do biegania wybór będzie formalnością, a bieganie nieustającą przyjemnością.

Jakie buty do biegania? – rodzaje i przeznaczenie

Jak dobrać buty do biegania, by były komfortowe? Przede wszystkim zastanów się gdzie planujesz biegać. Buty o biegania różnią się między innymi przeznaczeniem, Wyróżniamy tu:

  • Buty do biegania w terenie (trail running)
  • Buty do biegania po twardej nawierzchni
  • Buty do biegania po sztucznej nawierzchni (bieżnia)

Osoby początkujące do każdej z tych nawierzchni mogą wybrać klasyczne buty sportowe. Natomiast uprawiając bieganie regularnie i raczej na dłuższych dystansach niedostosowanie butów do nawierzchni może być przyczyną wielu kontuzji. Jeśli nie chcesz przypadkiem poślizgnąć się lub odczuwać bólu w trakcie biegu, przed zakupem zapoznaj się z ich przeznaczeniem.

Nie wiesz jak wybrać buty do biegania? Zawsze możesz skontaktować się ze specjalistami. Dobrze jest, np. w gabinecie specjalizującym się w badaniu stóp, określić typ stopy. Wyróżnia się stopę neutralną, supinację i pronację. Każdy z typów określa sposób, w jaki stopa styka się z podłożem w trakcie biegu. Dobór butów i wkładek do butów do biegania pod kątem typu stopy pomoże zapewnić komfort dla stawów, ułożenia kręgosłupa i miednicy.

Najczęstsze kontuzje spowodowane złym obuwiem

Źle dobrane buty do biegania mogą być przyczyną wielu kontuzji. Oczywiście urazy nie pojawiają się po jednym treningu, ale po wielu jednostkach treningowych mogą być naprawdę dotkliwe. Każdorazowe pojawienie się bólu w czasie biegu należy przeanalizować i powinien być to sygnał do przerwania aktywności. Jego przyczyną może być przetrenowanie lub złe buty do biegania. Nieodpowiednio dobrane do nawierzchni, zbyt małe, zbyt duże lub zbyt słabo amortyzujące. Powodów może być wiele. Do najczęściej spotykanych kontuzji, które powodują źle dobrane (nie złe) buty do biegania należą:

– bóle stawów,

– bóle kręgosłupa,

– bóle stóp,

– zapalenia ścięgien,

– przykurcze dolnych kończyn np. łydek.

Jak z nimi walczyć? Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli najprościej wybrać takie buty do biegania jakie będą dobre dla stopy. Jeśli jednak jest już za późno i pojawia się ból najlepiej skonsultować go z lekarzem lub fizjoterapeutą. Po wyeliminowaniu objawów zmień obuwie na dopasowane do stopy.

Zanim zaczniesz biegać zastanów się nad swoimi planami treningowymi. Najważniejsza rzecz, jaką musisz wiedzieć o butach do biegania to, że nie ma butów uniwersalnych, które będą pasowały każdemu. Uzależnij wybór od zaawansowania treningowego, rodzaju treningu i jego częstotliwości oraz od typu i kształtu stopy. Komfort podczas biegania postaw na piedestale, dzięki temu bieganie będzie sprawiało Ci frajdę i zapewni moc satysfakcji.

Informacja prawna