Dlaczego męska depresja jest często niezdiagnozowana?

Badania sugerują, że wskaźniki niezdiagnozowanej depresji są znacznie wyższe u mężczyzn niż u kobiet. Duża część tego powodu ma związek ze sposobem, w jaki społeczeństwo postrzega płeć męską. Ten społeczny obraz tego, kim powinien być mężczyzna – silny, stoicki, zdolny do samodzielnego radzenia sobie z różnymi sprawami – może wpływać na jego zdolność do rozpoznawania depresji i szukania pomocy.

Leczenie depresji u mężczyzn

Mężczyźni rzadziej ujawniają depresję, ponieważ są bardziej „napiętnowani”. Nawet z naszą bardziej androgyniczną, widmową ideą płci, nadal mamy dość utarte poglądy na męskość, które obejmują ogólnie postrzeganie depresji jako nie tylko kolejnej choroby, ale także jako słabości. W rezultacie u mężczyzn rzadziej zdarza się chęć rozmowy z kimkolwiek o swoim obniżonym nastroju, nie mówiąc już o zupełnie nieznajomych terapeutach. Trzeba jednak nadmienić, że ta postawa zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat.

Nie ma jednego skonkretyzowanego lekarstwa na depresję, ale istnieje wiele skutecznych metod leczenia, które mogą pomóc zmniejszyć lub wyeliminować objawy. Najważniejsze to zacząć szukać pomocy. Niekoniecznie oznacza to natychmiastowe pójście do terapeuty (chociaż skorzystanie z jego usług na pewnym etapie zdaje się niezbędne). Często zmiana stylu życia, większa uważność lub po prostu regularne ćwiczenia mogą wystarczyć do poprawy samopoczucia.

Ruch zwiększają poziom endorfin, a te zwiększają poziom serotoniny. Najpierw można wypróbować techniki samopomocy lub strategie odnowy biologicznej, takie jak medytacja lub czynności relaksacyjne, i są to rzeczy, których większość terapeutów będzie używać naprzemiennie wraz z rozmową.

Właściwy plan leczenia depresji zależy od jej rodzaju, czasu trwania, innych informacji zdrowotnych oraz, w przypadku leków, tolerancji na skutki uboczne. Najbardziej znana i praktykowana w tym przypadku jest psychoterapia.

Psychoterapia

Typowe rodzaje psychoterapii obejmują:

  • terapię poznawczo-behawioralną (CBT) – pomaga jednostce zmienić negatywne wzorce myślowe i zapewnia praktyczne kroki w zakresie radzenia sobie z objawami,
  • terapię interpersonalną – w jej trakcie zwraca się uwagę na czynniki zewnętrzne, takie jak relacje, i ich rolę jako czynników przyczyniających się do objawów depresji. Terapeuta pracuje z Tobą, aby poprawić stosunki z innymi osobami i znaleźć sposoby rozwiązywania potencjalnych konfliktów,
  • terapia psychodynamiczna – kładzie nacisk na rozwiązywanie problemów z przeszłości, które mogą przyczyniać się do negatywnych zachowań i uczuć,
  • psychoedukacja – uczy o objawach depresji, jak rozpoznać jej wczesne sygnały ostrzegawcze i kroki, które należy podjąć, zanim nastąpi nawrót objawów.

Podsumowanie

Częsty brak diagnozy depresji wśród mężczyzn może być co prawda argumentowany dumą, czy chęcią samodzielnego poradzenia sobie z własnymi problemami. Lecz w rzeczywistości taka postawa może tylko pogorszyć sytuację. Zamiast tego lepiej postawić na wsparcie z zewnątrz, również ze strony specjalistów (szczególnie że za sprawą aplikacji do psychoterapii można z nimi rozmawiać za pomocą telefonu).

Informacja prawna