Gdzie sprawdzić samochód po numerze VIN?

Sprawdzanie numeru VIN to bardzo popularna praktyka, gdy jesteśmy zainteresowani kupnem danego samochodu używanego. Dzięki jego rozkodowaniu możemy dowiedzieć się, jaka jest historia danego pojazdu, czy brał udział w wypadkach i kolizjach, jaki ma przebieg lub, czy został zgłoszony jako kradziony. Numer VIN jest więc prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat danego pojazdu używanego.

Czego potrzebujemy, by sprawdzić i rozkodować numer VIN?

Nie wystarczy nam sam numer VIN, dodatkowo prawdopodobnie mogą być niezbędne data pierwszej rejestracji oraz numery rejestracyjne. Mają te trzy dane, możemy być pewni, że sprawdzenie VIN będzie możliwe.

Skąd wziąć numer VIN?

Numery VIN pojazdów często umieszczane są już w ogłoszenia. Oczekuje ich bardzo wielu kupujących, stąd sprzedający, nie chcą cały czas odpowiadać na te same pytania i wysyłać kolejnym osobom numer VIN, zamieszczają je w ogłoszeniach – ten trend będzie się tylko rozwijał, zwłaszcza że takie portale z ogłoszeniami, jak Otomoto.pl umożliwiają filtrowanie ogłoszeń po tym, czy zawierają one podane numer VIN, czy też nie. W takim przypadku, bez podania go, dane ogłoszenie może przeglądać nawet znaczna mniejsza ilość użytkowników.

Gdzie numer VIN znajduje się na samochodzie?

W tym wypadku każdy z producentów ma dowolność, co do umieszczania na samochodzie numer VIN, robią to jednak w przynajmniej kilku miejscach. Numeru warto szukać w okolicach silnika, jednak w praktyce warto sprawdzić w sieci, gdzie dany model ma umieszczony numer VIN.

Jednocześnie, numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym.

Czy sprzedający musi mi podać numer VIN pojazdy?

Teoretycznie nie, jednak powinien to zrobić. Numer VIN dostarcza nam wiele informacji o danym samochodzie i jako kupujący, mamy prawo je znać, podobnie jak sam numer. Jeżeli sprzedawca nie chce tego zrobić, warto zdecydowany się na zakup innego samochodu – może się okazać, że dany samochód ma bardzo burzliwą historię i jest przez to problematyczny, a sprzedawca chce to przed nami ukryć.

Co daje sprawdzenie numer VIN?

Informacji, które uzyskamy, jest naprawdę wiele. Do najważniejszych z nich zaliczają się informacje na temat zarejestrowanego przebiegu – dzięki temu sprawdzimy, czy pojazd nie miał w ostatnim czasie cofanego licznika. Dodatkowo numer poinformuje nas o wypadkach i kolizjach, w których samochód brał udział, a także o ich datach, miejscach czy wartości szkody. Jeżeli samochód został zgłoszony jako kradziony – również znajdziemy o tym stosowną informację.

Jak widać, VIN dostarcza bardzo dużo istotnych informacji. Z jednej strony, dzięki niemu łatwiej poznać historię pojazdu, jeżeli jednak zawarte są w niej wypadki i kolizje, takie informacje pomagają dokładniej sprawdzić samochód oraz umożliwiają zadawanie dokładniejszych pytań jego sprzedawcy. Z tego powodu, sprawdzanie numeru VIN jest bardzo popularne i konieczne.

Czemu warto sprawdzać numer VIN?

Odpowiedź jest prosta – dzięki temu mamy mniejszą szansę na to, że zostaniemy oszukani. Wielu sprzedawców sprzedaje samochody, zwłaszcza te sprowadzane, jako auta w znakomitym stanie, jednak nie jest to prawda. Wiele teoretycznie bezwypadkowych samochodów ma kolizje i wypadki za sobą, wiele aut sprowadzanych ma też cofane liczniki. Poznanie historii takich pojazdów, na podstawie np. książki serwisowej, jest znacznie trudniejsze (bywają one fałszowane, dochodzą do tego problemy językowe w momencie weryfikacji napraw w ASO), stąd sprawdzenie ich numer VIN to konieczność.

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Istnieje wiele serwisów i platform, które to umożliwiają. Dla wielu najlepszym wyborem okazuje się Historiaszkod.pl. Jest ona darmowa w przypadku, gdy chcemy poznać podstawowe informacji o pojeździe, w tym te o fakcie brania udziału w wypadkach i kolizjach. Jeżeli będziemy chcieli dowidzieć się o nich więcej (miejsce, data czy wartość szkody) – wtedy konieczna będzie niewielka opłata.

Dodatkowo Historiaszkod.pl korzysta z najlepszych, dostępnych na rynku baz danych. Oznacza to, że są one aktualizowane tak szybko, jak to tylko możliwe, a dodatkowo posiadają informacje nie tylko z Polski, ale również z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu możemy za pomocą tego serwisu sprawdzać również numery VIN samochodów sprowadzonych, a to właśnie na nie najczęściej trafiamy na licznych portalach z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży samochodów używanych.

Informacja prawna