Jak wybrać dobry smartfon?

Smartfon jest nie tylko przydatny podczas codziennego kontaktu z rodziną i znajomymi, ale również do pracy, nauki oraz rozrywki. Szczególnie w czasie pandemii telefon staje się często przenośnym centrum dowodzenia. Z tego powodu jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Szczególnie że to zazwyczaj zakup na wiele miesięcy, a nawet lat. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie smartfona.

1. Czy ekran w smartfonie ma znaczenie?
2. Płynne działanie telefonu – jaki procesor wybrać?
3. Systemy operacyjne w smartfonach – plusy i minusy dostępnych opcji
4. Nie tylko design
5. Jak wybrać dobry smartfon?

Czy ekran w smartfonie ma znaczenie?

Cecha, która rzuca się jako pierwsza w oczy przy zakupie telefonu to jego wielkość. Najczęściej im większy smartfon, tym większy ekran oferuje. Większość dostępnych obecnie modeli na rynku ma przekątną od 5 do 7 cali. Zapewnia to możliwość komfortowego korzystania zw wszystkich funkcjonalności, jakie oferuje smartfon – przeglądania zdjęć, czytania, oglądania video, a nawet pełnometrażowych filmów. Jednocześnie większe modele mogą być kłopotliwe podczas noszenia.
Oprócz wielkości ekranu uwagę zwrócić należy również na jego rozdzielczość. Im lepsza rozdzielczość, tym lepszej spodziewać można się oczywiście jakości obrazu. Obecnie smartfony umożliwiają oglądanie filmów w Full HD, QHD czy HD.
Na jakość wyświetlacza wpływa również jego rodzaj. Obecnie stosowane technologie to LCD, IPS i AMOLED. To właśnie ten ostatni gwarantuje najlepszą wyrazistość obrazu- dobry kontrast, jasność, a także szeroki kąt widzenia, dzięki czemu film komfortowo oglądać można nie tylko, spoglądając na smartfon na wprost, ale również z boku.
Niegdyś popularne matryce LCD przechodzą powoli do lamusa, jednak na rynku nadal dostępna jest możliwość ich kupna. Zaletą smartfonów z wyświetlaczem LCD jest przede wszystkim niższa cena. Telefon z wyświetlaczem w tej technologii zakupić można już za kilkaset złotych.
Szeroki wybór smartfonów znaleźć można na https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe.bhtml.

Płynne działanie telefonu – jaki procesor wybrać?

Kolejny aspekt, który wpływa na wygodę korzystania z aparatu telefonicznego to procesor. Warto wziąć pod uwagę zarówno jego rodzaj, jak i ilość rdzeni. Procesory ośmiordzeniowe przydają się, gdy na smartfonie chcemy oglądać filmy w Full HD, lub grać w wymagające gry bez zacinania.
Wydajny smartfon to również wydajna bateria, która nie rozładowuje się przez długi czas, a jej ładowanie nie trwa wiele godzin.
Przed zakupem smartfona warto zwrócić więc uwagę na kwestie energooszczędności.
Systemy operacyjne w smartfonach – plusy i minusy dostępnych opcji
Kolejny dylemat przed którym stoi osoba zainteresowana kupnem nowego smartfona to system operacyjny. Dostępne na rynku opcje to Android oraz IOS. Każdy z nich ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Android to otwarty system, dzięki czemu dostępnych jest wiele gier oraz aplikacji. Dodatkowo telefon z Androidem to możliwość jego personalizacji. Otwartość systemu wpływa jedna na jego bezpieczeństwo i stabilność. Zainfekowanie telefonu jest łatwiejsze, niż w przypadku IOS, który słynie z dobrych zabezpieczeń. System dostępny na smartfonach Iphone to również szybsze aktualizacje i brak automatycznie zainstalowanych aplikacji, które często zawierają telefony z Androidem.

Nie tylko design

Na przyjemność korzystania ze smartfonu wpływa również jego design i materiał, z którego został wykonany. Warto zastanowić się, czy nie wydać nieco więcej gotówki na model wykonany z trwalszego materiału, np. Aluminium. Dzięki temu telefon będzie dobrze służyć dłuższy czas. Przydatną właściwością może być również wodoodporność.
Istotny dla wielu użytkowników smartfona jest również aparat. Niektóre z telefonów posiadają kilka aparatów, które dają szerokie możliwości w zakresie robienia zdjęć czy filmów.

Jak wybrać dobry smartfon?

Jednoznaczna odpowiedz na pytanie, jak wybrać dobry smartfon nie jest łatwa. Pod uwagę warto wziąć szereg wspomnianych wcześniej aspektów. Przed zakupem warto również przemyśleć, do czego najczęściej używać będziemy telefonu. Kontakt przez aplikacje, oglądanie filmów, telekonferencje, zdalna nauka, robienie zdjęć czy przeglądanie internetu? Każda z tych opcji wymaga nieco innego spojrzenia na funkcjonalność telefonów.

Przy wyborze smartfonu nie warto ograniczać się jedynie do nowości, ale przejrzeć również flagowe modele sprzed roku czy dwóch. Pomocne mogą się również okazać różnego rodzaju rankingi, które zestawiają ze sobą najważniejsze cechy telefonów i pozwalają na szybkie porównanie dostępnych na rynku opcji. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na samodzielny, wielogodzinny research.
Przydatne przy wyborze telefonu zestawienie znaleźć można np. n.a stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-smartfonow.bhtml.

Warto sprawdzić nie tylko właściwości i funkcjonalności telefonu, ale również opinie innych klientów czy dostępne opcje gwarancyjne. Przemyślane podejście do zakupu smartfona to gwarancja udanego zakupu, który będzie się dobrze sprawdzał przez dłuższy czas.

Informacja prawna