Jaką stal na noże wybrać?

Ludzie mają różne hobby i zainteresowania. Dla niektórych dość nietypowym zajęciem może wydawać się knifemaking, czyli samodzielne wykonywanie noży od podstaw. Mimo że jest to mało popularna pasja, to ma grono swoich miłośników. Osoba, która chce sama zrobić sobie nóż, musi sięgnąć po różne materiały do tego potrzebne. Jednym z nich jest stal, z której robi się głownie, czyli obok rękojeści, główny element noża. Może być różna, a wybór odpowiedniej, wcale nie jest prosty. W tym tekście przedstawimy parę informacji na temat prawidłowego wyboru stali i wykonywania głowni.

Samodzielne wykonywanie głowni

Głownia to robocza, ostra część noża, która służy do zadawania ciosów i cięcia. Na rynku dostępne są gotowe głownie różnego rodzaju, mające rozmaite przeznaczenie – są wykorzystywane w myślistwie, do pracy w drewnie, kuchenne lub do różnych innych robót. Kupując tą część należy następnie zająć się dorobieniem do niej rękojeści. Niektórzy pasjonaci knifemakingu chcą jednak czegoś więcej i zabierają się nawet za samodzielne wykonanie głowni. Z pewnością nie jest to łatwe, jednak satysfakcja ze stworzenia noża od samych podstaw jest niewątpliwie ogromna. Osoby, które zaczynają dopiero zajmować się tym zajęciem, raczej wolą kupić gotowe głownie, jednak wraz ze  wzrostem doświadczenia, może przyjść chęć na zrobienie noża od A do Z. Do tego zadania potrzeba zaopatrzyć się w dobrej jakości stal, którą można kupić w specjalistycznych sklepach z takim asortymentem.

Odpowiedni materiał na nóż

Współcześnie podstawowym materiałem, z którego robi się noże, jest stal. Jest to stop żelaza z węglem i zazwyczaj z innymi pierwiastkami. Odpowiedni dobór materiału na nóż jest bardzo ważny, aby utrzymać trwałość głowni i jej ostrza. Dzięki wysokiej jakości tworzywa, zostanie na dłużej ostry i nieuszkodzony. Dobrze wybrana stal będzie wytrzymała, odporna na ścierania, nie będzie pękać i się wykruszać oraz będzie sprężysta. Warto poddać ją obróbce termicznej, aby mogła się zahartować. Wtedy materiał ten będzie miał odpowiednią twardość oraz wzmocnione zostaną wszystkie jego pozostałe cechy. Do produkcji głowni wykorzystuje się najczęściej stale nierdzewne, narzędziowe i sprężynowe.

Chcąc kupić stal na noże, możemy wybierać wśród różnych produktów, które różnią się od siebie składem procentowym, grubością i wielkością. Co istotne, przed dokonaniem zakupu, dobrze jest najpierw dowiedzieć się, jaki jest prawidłowy proces jej obróbki oraz hartowanie.

Informacja prawna