Warstwowa struktura skóry jest u mężczyzn i kobiet taka sama. Zasadnicze różnice dotyczą jednak grubości naskórka, stopnia jego nawilżenia i natłuszczenia, a także jakości i pracy przydatków skórnych, czyli włosów i gruczołów łojowych.
Męska skóra ma inne układy włókien kolagenowych i tkanki łącznej w jej warstwie właściwej oraz różni się ilością tłuszczu w tkance podskórnej, a ponadto włókna skóry właściwej – sprężyste i kolagenowe – są mocniej splecione. Skóra mężczyzn jest zwarta i grubsza niż u kobiet (o około 25%) i o wiele mniej rozciągliwa, za to bardziej sprężysta i wytrzymała. Dzięki temu, że panowie mają lepiej ukrwioną i bardziej skłonną do przetłuszczania cerę, ich skóra starzeje się wolniej, ale w sposób skokowy. Średnio co 10 lat mężczyznom gwałtownie przybywa zmarszczek i bruzd, które są dodatkowo dużo głębsze niż u kobiet. Prawidłowa pielęgnacja pozwala zapanować nad gwałtownymi oznakami starzenia i utrzymuje męską skórę w doskonałej kondycji przez długie lata.
Kosmetyki dla faceta: co musi się znaleźć w twojej łazience
Skóra zaczyna się starzeć już po ukończeniu przez nas 25 roku życia, a po trzydziestce proces ten nabiera tempa. O posiadaniu skóry dojrzałej mogą mówić już czterdziestopięciolatkowie, ale w indywidualnych przypadkach panowie obserwują pojawienie się jej oznak dużo wcześniej w zależności od poziomu hormonów płciowych. Aby starzenie się skóry nie postępowało gwałtownie, należy dbać o nią bez względu na wiek.
Pierwszy etap męskiego zainteresowania kosmetykami do twarzy i ciała pojawia się u mężczyzn w okresie dojrzewania. Często dorastający chłopcy borykają się z: trądzikiem młodzieńczym, przetłuszczającą się skórą głowy, łupieżem czy nadmierną potliwością. Dobór odpowiedniej pielęgnacji jest konieczny a jeśli – z pomocą czujnych dorosłych – prawidłowo dobierze się kosmetyki – dbanie o skórę przechodzi w nawyk, by w końcu stać się przyjemnością. Już pierwsze doświadczenia z kosmetykami dla facetów uświadamiają, że rytuał pielęgnacyjny warto podzielić na kilka etapów, na których używa się preparatów o różnym działaniu.
Oczyszczanie skóry twarzy
Równie ważne dla nastolatka borykającego się z trądzikiem, młodego aktywnego i dojrzałego mężczyzny. Usuwanie obumarłych komórek naskórka, sebum oraz zanieczyszczeń, takich jak kurz czy unoszące się w powietrzu cząsteczki smogu, to nie tylko warunek utrzymania skóry w stanie fizjologicznej równowagi, ale także oddalenie ryzyka powstawania zaskórników, krostek i stanów zapalnych. Czysta skóra z odblokowanymi porami przygotowana jest na działanie kosmetyków pielęgnacyjnych – będą one skuteczniejsze, niż gdyby zaaplikowano je na zanieczyszczoną skórę.
Panom warto polecić żele do twarzy i ciała, także te w wersji 2w1, np. żel pod prysznic do mycia ciała i włosów lub żel-piankę do mycia i golenia twarzy i głowy (oczyszcza skórę, a w kontakcie z wodą tworzy delikatną pianę ułatwiającą golenie).
Męska skóra dobrze znosi żele myjące z peelingującymi drobinkami oraz drobno- i gruboziarniste peelingi. Skutecznie usuwają one zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek, zwężają pory, przeciwdziałają niedoskonałościom i błyszczeniu skóry. Pozostawiają skórę wygładzoną, matową, dobrze oczyszczoną i gotową na kolejne zabiegi. Równie skuteczne są peelingi węglowe zawierające peelingujące drobinki perlitu i węgiel aktywny. Przeciwdziałają one powstawaniu niedoskonałości i błyszczeniu skóry, poprawiają jej koloryt i zapobiegają wrastaniu włosków po goleniu.
Nawilżanie
Fakt, że skóra mężczyzn jest zwarta i gruba, oznacza, że nawilżanie musi być bardziej intensywne, bo cząsteczkom odpowiedzialnym za utrzymanie właściwego stanu nawodnienia trudniej przedrzeć się w jej głębsze warstwy.
Skóra nastolatków często klasyfikowana jest jako mieszana: na policzkach jest przesuszona, z kolei czoło, nos i broda (strefa T) mają tendencję do przetłuszczania się. W przypadku mężczyzn skóra dojrzała szybko traci wodę (z wiekiem maleje ilość kwasu hialuronowego) i coraz wolniej absorbuje składniki odżywcze. Proces ten nasila się z wiekiem i skóra seniora może być już całkiem odwodniona, co objawia się jej wiotkością oraz swędzeniem i pieczeniem.
Odpowiednie nawilżanie męskiej skóry to plan na całe życie! W wieku dojrzałym w jego realizacji pomocne są żele wodne:
- zatrzymują nawilżenie w głębi skóry,
- zapobiegają utracie wody w skórze przez cały dzień i noc,
- odświeżają i usuwają oznaki zmęczenia,
- łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia,
- zmniejszają uczucie ściągnięcia,
- wzmacniają skórę,
- wspomagają regenerację i poprawiają jej kondycję.
Łagodzenie/ Energizacja
Jeśli mamy skórę suchą albo odwodnioną i skłonną do zaczerwienień, użycie maszynki do golenia może ją bardzo podrażnić. W takim wypadku nie powinno się używać kosmetyków zawierających alkohol (np. spirytusu salicylowego czy wody po goleniu). Potrzebne będą preparaty łagodzące, w składzie których znajdziemy np.:
- torf tołpa. ®,
- olej konopny,
- postbiotyk i lizat probiotycznych bakterii – Repair Complex CLRTM PF,
- kompleks arniki, kasztanowca, oczaru, bluszczu, dziurawca i winorośli,
- kompleks kiełków pszenicy, drożdży i hialuronianu sodu,
- ekstrakt z aloesu,
- pantenol,
- glicerynę.
Równie skutecznie działają preparaty energizujące, które działają niczym kostka lodu – obniżają temperaturę twarzy zaraz po użyciu, przyjemnie chłodząc (dzięki zawartości mentolu), a ponadto łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia powstałe podczas golenia, usuwają oznaki zmęczenia i zapewniają wypoczęty wygląd.
Kremy przeciwzmarszczkowe dla mężczyzn
Jak wspomniano wyżej, męska skóra starzeje się wolniej niż kobieca, ale za to w sposób skokowy, co oznacza, że średnio co 10 lat mężczyznom gwałtownie przybywa zmarszczek i bruzd, które są dodatkowo dużo głębsze niż u kobiet. Jeśli chce się złagodzić ten proces, warto sięgać po kremy przeciw oznakom starzenia. Zwalczają one 5 najbardziej uciążliwych objawów starzenia się skóry:
- zmniejszają widoczność zmarszczek,
- redukują cienie pod oczami,
- zwiększają sprężystość skóry,
- przywracają jej właściwe napięcie,
- regenerują.
W składzie dobrego kremu znajdziemy aktywne składniki roślinne, nie będzie w nim natomiast parabenów, sztucznych barwników, silikonów, oleju parafinowego.
Pielęgnacja męskich włosów
Kompletując zestaw kosmetyków dla mężczyzn, warto uwzględnić preparaty do włosów i skóry głowy. Wypadające włosy to utrapienie dojrzałych mężczyzn, którzy borykają się z problemami hormonalnymi. Serum stymulujące odrost włosów zwalcza oznaki starzenia, takie jak łamliwość, suchość i matowość, przeciwdziała pierwszym objawom łysienia, tj. przerzedzeniu oraz utracie włosów osłabionych niedoborami diety czy zmęczeniem. Reguluje wydzielanie sebum i zapobiega przetłuszczaniu się skóry głowy. Jest bezpieczne także dla włosów farbowanych i po zabiegach fryzjerskich.
Bez względu na to, które z polecanych kosmetyków mężczyzna zdecyduje się postawić na swojej półce w łazience, powinien pamiętać, że do czynników przyspieszających starzenie się skóry należą:
- brak nawilżenia,
- nieprawidłowe oczyszczanie skóry,
- dieta uboga w dobre tłuszcze,
- spożywanie dużej ilości cukru,
- stres,
- palenie papierosów i picie alkoholu.