Guma do ćwiczeń: sposób na piękną sylwetkę i mocne mięśnie

Zdrowy styl życia wybiera coraz więcej osób. Wiąże się on nie tylko z odpowiednim żywieniem, ale również aktywnością fizyczną. Chcąc wyrzeźbić ciało, wzmocnić mięśnie i pozbyć się nadprogramowych kilogramów, sięgnąć można po różnego rodzaju akcesoria. Jednym z nich jest guma do ćwiczeń, która cieszy się bardzo dużą popularnością.

Dlaczego warto ćwiczyć z gumą do ćwiczeń?

Guma do ćwiczeń to przede wszystkim sposób na to, aby zaangażować w ćwiczenia więcej grup mięśniowych. Guma stanowi doskonałą alternatywę dla hantli. Jeśli nie chcemy stosować takich obciążeń, warto wprowadzić do ćwiczenia gumę. Okazuje się, że guma do ćwiczeń przynosi tak samo dobre efekty, jak trening ze wspomnianymi hantlami czy kettlami.

Opór, jaki stawia guma może być wykorzystywany do ćwiczeń nad każdą partią ciała.

Guma sprawdza się w treningu ukierunkowanym na:

  • pośladki;
  • barki;
  • plecy;
  • uda.

Trenując z gumą, nie należy obawiać się kontuzji. Jej ryzyko jest bowiem w przypadku ćwiczeń z gumą zdecydowanie mniejsze.

Czy z gumą do ćwiczeń można trenować w domu?

Guma do ćwiczeń doskonale sprawdza się nie tylko w klubach fitness. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować z nią również w warunkach domowych. Jej stosunkowo niska cena sprawia, że na jej zakup może sobie pozwolić wiele osób.

Decydując się na samodzielny trening z gumą do ćwiczeń w domu, należy pamiętać, aby ćwiczenia zawsze były wykonywane seriami, na które składa się kilka bądź kilkanaście powtórzeń w zależności od naszej kondycji. Trening przyniesie efekty tylko wówczas, gdy będzie odbywał się regularnie. Powinien rozpoczynać się rozgrzewką, a kończyć krótkim rozciąganiem. Będzie to wówczas trening zgodny z zaleceniami specjalistów.

Jakie efekty dają ćwiczenia z gumą?

Guma do ćwiczeń to element, który powoduje dodatkowy opór. W efekcie dochodzi do większego napięcia mięśni i zmuszenia ich do wytężonej pracy. Pierwsze efekty pojawią się, jeśli będziemy ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Ważne jest jednak, ćwiczenia połączyć z odpowiednim odżywianiem. Ćwiczenia z gumą wysmuklą ciało, sprawiają, że ilość tkanki tłuszczowej na ciele zmniejszy się, waga spadnie.

Rodzaje gum do ćwiczeń

Gumy do ćwiczeń to dość szeroka grupa produktów. Dzieli się je, biorąc pod uwagę szerokość. Jest to parametr, który warunkuje opór stawiany przez gumę. W sprzedaży dostępne są gumy o szerokości:

  • 22mm;
  • 32mm;
  • 44mm;
  • 64mm;
  • 83mm.

Zasada jest w tym wypadku banalnie prosta: im szersza guma, tym większy stawia opór. W przypadku gumy najwęższej, a więc tej o szerokości 22mm, opór waha się od 10 do 15 kilogramów. Guma najszersza to opór od 45 do nawet 55 kilogramów.

Guma do ćwiczeń to doskonały sposób na zmuszenie mięśni do bardziej wytężonej pracy. Pozwala ona również na uruchomienie w trakcie treningu większej ilości grup mięśniowej. W konsekwencji trening z gumą jest dużo bardziej efektywny. Rezultaty ćwiczeń pojawiają się znacznie szybciej, co skutecznie motywuje do dalszego treningu.

Informacja prawna