Jaką wędkę spinningową wybrać?

wędkarz

Łowienie ryb to bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu. Osoby, które chcą oddać się pasji łowienie ryb, potrzebują do tego oczywiście odpowiedniego sprzętu. Jaki sprzęt będzie dla nich najbardziej odpowiedni zależy od tego, jaką technikę łowienia wybiorą. Do cieszących się wód wędkarzy technik łowienia należy spinning. Jest to technika, która wiąże się z bardzo dużą aktywnością wędkarza. Wymaga oczywiście użycia odpowiedniej, przeznaczonej do spinningu wędki.

Różne rodzaje wędek spinningowych

Jak już wspomnieliśmy, spinning jest techniką bardzo aktywną. Wędkarz, które zdecyduje się łowienie tą techniką nie spędza kilku godzin siedząc bezczynnie na brzegu rzeki czy jeziora. Technika ta polega bowiem na regularnym ściąganiu i ponownym zarzucaniu przynęty. Ale to jeszcze nie wszystko. Wędkarz łowiący techniką spinningową musi także niezwykle często przemieszczać się w inny rejon łowiska. Łowienie na spinning na pewno należy więc do bardzo ciekawych technik wędkowania.

Aby móc łowić tą techniką, koniecznie trzeba zakupić wędkę, która jest specjalnie przeznaczona do spinningu. Wędki spinningowe można bez najmniejszych problemów zakupić w każdym sklepie wędkarskim. Poszczególne modele wędek spinningowych mogą różnić się między sobą między innymi długością. Do najkrótszych należą te, które mają 1,60 długości. W sprzedaży nie brakuje też takich, których długość znacznie przekracza 3 m. W sprzedaży dostępne są nie tylko wędki spinningowe różnej długości, ale także wędki różniące się między sobą ciężarem wyrzutowym i liczbą składów. Osoby, które dopiero zaczynają łowienie ryb metodą spinningową muszą  pamiętać o tym, że w czasie połowów będą musieli dość często zmieniać miejsce połowu. Dlatego też wybierając dla siebie wędkę spinningową, powinny postawić na model, który nie jest zbyt ciężki.

Technika spinningowa: jakie ryby można łowić?

Spinning to technika, która najlepiej sprawdza się do połowów ryb drapieżnych. Jest to więc metoda szczególnie polecana do łowienia okoni, szczupaków, sandaczy i sumów. Coraz więcej wędkarzy wykorzystuje obecnie technikę spinningową do łowienie ryb, których pokarm stanowią rośliny. Wędka spinningowa sprawdza się więc na przykład przy łowieniu kleni i jazi. Jeśli chodzi o spinning, to wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów. Są to:

spinning ultra lekki – od wadze od 0,5 do 3 g;

spinning lekki – od 3 do 10 g;

spinning średni – od 10 do 30 g;

spinning ciężki od 30 do 60 g.

Każdy z nich wykorzystywany jest do łowienia innych gatunków ryb. I tak spinning lekki sprawdza się w sytuacji, gdy wędkarz wybiera się na połów okoni lub pstrągów. Z kolei spinning ciężki to dobry wybór do połowy sumów albo szczupaków.

Technika spinningowa ma bardzo wiele zalet. Do tych bardzo ważnych należy to, że można ją stosować na bardzo różnych typach łowisk. Sprawdza się zarówno w przypadku łowienia w stawach, jak i jeziorach czy rzekach.

Poszczególne modele wędek spinningowych różnią się między sobą między innymi ceną. Jest to jednak ostatnie kryterium wyboru odpowiedniej wędki.

Informacja prawna