Bez samochodu i autobusu – jak szybko poruszać się po mieście?

Dużo przemieszczasz się po mieście, ale nie posiadasz własnego samochodu, a jednocześnie nie bardzo masz ochotę na korzystanie z autobusów, ani z tramwajów? Wbrew pozorom nie musisz być skazany na przemieszczanie się wyłącznie na nogach. Alternatyw jest sporo i każda z nich ma swoje zalety.

Deskorolka

to najprostszy „pojazd” do sprawnego przemieszczania się po mieście. Przy odrobinie wprawy pozwala nie tylko na jazdę po pustym chodniku, ale i na manewrowanie pomiędzy przechodniami. Oczywiście – należy to robić z głowa i ze znajomością własnych umiejętności, tak, aby na nikogo nie wpadać i mieć świadomość, że ludzie nie zawsze skręcają wtedy, kiedy się tego spodziewamy.

Jeśli jednak bierzemy to pod uwagę, deskorolka staje się niemal idealna. Lekka, łatwa w przenoszeniu, dzięki swym wymiarom pozwalająca na bezproblemowe przechowywanie w domu, ale też pod biurkiem, jeśli dojeżdżamy na niej do pracy. Nie ma tez z nią problemów wynikających na przykład z tego, że w bardziej zatłoczonych miejscach trzeba na chwilę wziąć ją pod pachę. Po prostu same korzyści.

Hulajnoga

Ten pojazd niewiele ustępuje deskorolce pod względem łatwości przechowywania. Fakt, że obecnie wiele modeli zostało zbudowanych w ten sposób, aby łatwo je móc złożyć w pół, sprawia, że nie zajmuje wiele miejsca. To z kolei pomaga nie tylko w ich przechowywanie w mieszkaniu, ale i na możliwość przejechania części trasy w środkach komunikacji masowej.

Hulajnoga przy okazji nie wymaga aż takiego poczucia równowagi, czy ogólnej koordynacji, jak to ma miejsce w przypadku deskorolki. Pod tym względem bariera wejścia jest niższa, nawet jeżeli to wspomniana deskorolka będzie miała swoje przewagi w miejscach zatłoczonych.

Rower

Tego pojazdu nie można złożyć i zajmuje sporo miejsca, co wpływa na możliwości jego przechowywania. Zazwyczaj nie wniesiesz go też do autobusu, ponieważ wielu przewoźników po prostu na to nie pozwala w swoich regulaminach. Jednocześnie jednak rower pozwala na naprawdę szybkie przemieszczanie się po mieście, jest wygodny, a jednocześnie nie ma żadnego problemu w znalezieniu modelu przystosowanego do zamocowania z przodu koszyka na dodatkowy bagaż, względnie modelu, do którego można przymocować sakwy podróżne.

W przypadku roweru warto jednak pamiętać, ze czasami trzeba go zostawić na zewnątrz budynku, a wtedy przydadzą się specjalne zabezpieczenia, z szczególnym uwzględnieniem kłódek typu U.

Hulajnoga elektryczna

Wróćmy na moment do hulajnóg, ale tym razem spójrzmy na modele napędzane własną baterią. Hulajnogi elektryczne, bo oczywiście o nich mowa, znakomicie sprawdzają się w terenie miejskim, choć trzeba mieć przy tym na względzie obowiązujące przepisy. Jazda na nich jest przyjemna, szybka i wygodna. Większość modeli można złożyć podobnie jak składane modele „zwykłych” hulajnóg, choć oczywiście wersja elektryczna zajmuje więcej miejsca i ma swoją wagę. Nadal jednak ułatwia to jej przechowywanie, czy na przykład zabranie do metra lub pociągu.

W porównaniu z wspomnianymi wyżej pojazdami, ten konkretny nie wymaga kondycji. Z jednej strony można przez wytknąć, ze nie wpływa na budowę szeroko pojętej formy, z drugiej jednak łatwiej z niego korzystać, gdy jest się nieco zmęczonym.

Rolki

Na koniec wspomnijmy o rolkach. One również nadają się do przemieszczania po mieście, jednak pod warunkiem, że posiada się już na tyle duże umiejętności, by wychodzić poza plac treningowy i nie ryzykować problemów z hamowaniem, czy kontrolą prędkości. No i trzeba brać pod uwagę konieczność zmiany rolek na buty w przypadku wchodzenia do pomieszczeń.

Informacja prawna