Wtryskiwacze to elementy wyposażenia każdego pojazdu, które odpowiadają za dostarczenie paliwa do silnika. Ich prawidłowa praca jest kluczowa dla właściwego funkcjonowania jednostki napędowej. Niestety, jak wszystkie części samochodowe, również wtryskiwacze ulegają awariom. Jak sprawdzić, czy wtryskiwacz działa prawidłowo? Czy zawsze konieczna jest regeneracja tego elementu, jeśli nie pracuje on w pełni poprawnie?
Jak sprawdzić, czy wtryskiwacz paliwa działa prawidłowo?
Przeważnie w pojazdach mechanicznych z silnikami spalinowymi znajdują się cztery wtryskiwacze paliwa. Każdy z nich działa po części niezależnie. Może więc dojść do sytuacji, w której awarii ulegnie jeden lub dwa wtryskiwacze, natomiast pozostałe będą działały poprawnie. W zasadzie z reguły dochodzi do takich właśnie sytuacji. Silnik co prawda może działać w takich okolicznościach, jednak jego praca jest mocno zaburzona, przez co interwencja okazuje się konieczna. Awaria któregokolwiek z wtryskiwaczy daje pewne objawy. Najczęściej pojawiają się następujące symptomy:
- problem z odpaleniem silnika,
- nierównomierna praca silnika.
Niemniej jednak każdy z tych objawów może oznaczać również szereg innych problemów. Aby uzyskać pewną diagnozę, trzeba odwiedzić warsztat samochodowy. Tam na stole probierczym dokonuje się analizy parametrów pracy wtryskiwaczy, po czym dochodzi do porównania z parametrami określonymi przez producenta. Jeśli któryś z parametrów wykracza poza normę, fachowiec identyfikuje problem. Najczęściej zaleceniem jest wymiana lub regeneracja wtryskiwaczy. Niemniej jednak nie zawsze jest to konieczne.
Czy wtryskiwacze trzeba regenerować?
Jeżeli usterka jest poważna, wtryski paliwa należy poddać regeneracji. Polega ona na całościowej naprawie elementu. Niestety jest to dosyć droga naprawa, która w przypadku jednego tylko wtryskiwacza może kosztować nawet ponad 800 zł. Całe szczęście nie zawsze regeneracja jest koniecznością. Zdarza się, że awarii ulega tylko jeden, niewielki element wtryskiwacza.
W przypadku, gdy wtryskiwacz przecieka, często okazuje się, że wystarczy wymienić zawór. Jest to zdecydowanie mniejszy koszt od kompleksowej naprawy. Innym problemem z wtryskiwaczem może być dostarczanie do silnika nieodpowiedniej dawki paliwa. Czasami jest to spowodowane niewłaściwym dokręceniem cewki. W takich przypadkach problem można rozwiązać poprzez zwyczajne dokręcenie tego elementu. Warto zatem korzystać z usług zaufanych mechaników, którzy uczciwe poinformują, kiedy regeneracja wtryskiwaczy nie jest konieczna, gdyż wystarczy przeprowadzenie o wiele prostszej i mniej kosztownej naprawy.