W powiedzeniu „rosnąć jak grzyby po deszczu” jest bardzo dużo prawdy — ale warto pamiętać, że poszczególne gatunki grzybów nie rosną jednakowym tempem. Wyjaśniamy, w jakich warunkach nasze ulubione leśne przysmaki rozwijają się najlepiej — i ile może im to zająć.
Czego grzyby potrzebują do rozwoju?
O tym, jak długo zajmuje rozwój owocnika — czyli tej części grzyba, która najbardziej interesuje wszystkich miłośników wypraw z koszykiem do lasu — decydują dwie kwestie: gatunek i warunki pogodowe.
Zacznijmy od tych drugich. Praktycznie wszystkie gatunki grzybów są jednomyślne co do tego, że… kochają ciepło. Dla grzybów pospolicie rosnących w polskich latach można przyjąć, że optymalną temperaturą do rozwoju jest 18-28°C w dzień i przynajmniej 15°C w nocy.
Równie istotny jest poziom wilgotności powietrza oraz samego podłoża. Tutaj różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami już można dostrzec — bardziej wymagające odmiany będą szukać wilgotnych mchów, inne — poradzą sobie na zwykłej ściółce, a nawet… na pniach starych drzew. Z zasady jednak im więcej wilgoci, tym lepiej.
Mamy więc jeden wniosek — na grzybobranie najlepiej jest wybrać się następnego ranka po słonecznym, letnim dniu i deszczowej — choć wciąż ciepłej — nocy.
Jak szybko rosną najpopularniejsze gatunki grzybów?
W takich warunkach grzyby rozwijają się naprawdę szybko — owocniki koźlarzy czy maślaków mogą urosnąć w ciągu jednej, parnej nocy o nawet kilka centymetrów.
Za prawdziwego rekordzistę uważa się jednak gatunek, którego… raczej nie chcemy spotkać w trakcie leśnego spaceru. I to nie dlatego, że jest „trujakiem” — a ze względu na swój odpychający zapach. Sromotnik smrodliwy, bo o nim mowa, trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa; przy wysokiej temperaturze i wilgotności potrafi rosnąć w zawrotnym tempie 5 mm na minutę!
Większość gatunków rozwija się jednak nieco „spokojniej”. Wydanie dojrzałych owocników szybciej zajmie grzybom miękkim (np. wspomnianym maślakom), na „twarde” okazy — poczekamy nawet tydzień. Z doświadczenia wygląda to tak:
- Maślaki, koźlarze i kurki mogą być gotowe do zebrania już nawet po jednym, deszczowym dniu; w mniej optymalnych warunkach poczekamy na nie od 3 do 5 dni.
- Rozwój ukochanych przez wielu podgrzybków nawet przy wysokiej wilgotności może zająć przynajmniej 3-4 dni, czasem nawet do tygodnia.
- Za bardziej wymagające uważa się borowiki — ich szlachetna odmiana może potrzebować nawet dziesięciu dni, zanim wypuści gotowe do zbiorów owocniki.
To jednak nic przy… grzybach psylocybinowych — czyli tak zwanych halucynkach. Rozwój owocnika gatunku Psilocybe cubensis do osiągnięcia dojrzałości może potrwać nawet 4-5 tygodni — i to przy optymalnych warunkach! Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej — zobacz grzyby Golden Teacher i dostępne w sklepie Shroomsy growkity, przeznaczone do legalnej (do momentu wydania owocników!) obserwacji tych wyjątkowych okazów.
Towar prezentowany na stronie Sklepu internetowego www.shroomsy.pl stanowi wyłącznie grzybnię, która przeznaczona jest do prowadzenia badań mikroskopowych. Sama grzybnia nie zawiera substancji psychoaktywnych i nie powinna być wykorzystywana do innych celów niż badania naukowe. Wszystkie informacje oraz zdjęcia dotyczące oferowanych produktów pochodzą od oryginalnych producentów (Holandia) i służą wyłącznie celom edukacyjnym, nie są zachęta do łamania prawa.
Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii zakazane jest m.in. posiadanie, wytwarzanie i przerabianie substancji psychotropowych, do których zalicza się zarodniki grzybów psylocybinowych. Za niniejsze czyny ustawa przewiduje odpowiedzialność karną w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.