Wynajmując dom czy mieszkanie, zarówno na krótki, jak i na długi okres czasu, wiele ryzykujemy. Zazwyczaj nie wiemy bowiem tak naprawdę, z jak uczciwym najemcą mamy do czynienia. Sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa może być weryfikacja jego tożsamości i wypłacalności online.
Dlaczego warto weryfikować najemców?
Pamiętać musimy, że nasze mieszkanie jest bardzo drogocennym towarem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Jego wartość wynosi często nawet kilkaset tysięcy złotych. Upewnienie się, że nasz majątek powierzamy odpowiedniej osobie nie jest w żaden sposób nietaktem czy przesadą. Istnieje przecież możliwość, że nasz najemca okaże się niewypłacalny, a wtedy zamiast oczekiwanych zysków każdego miesiąca notowali będziemy olbrzymie straty – zwłaszcza, gdy oprócz należnego nam czynszu najemca “zapomni” również uregulować również rachunku za światło, gaz czy nieczystości.
Wszyscy dobrze wiemy, jak trudno pozbyć się nieuczciwego najemcy z własnego mieszkania. Nierzadko nawet wygrany proces sądowy nie wystarcza, aby dobrowolnie opuścił on zajmowaną nieruchomość. Weryfikacja jego wypłacalności ratuje nas przed wynajęciem mieszkania komuś totalnie nieodpowiedzialnemu.
Pamiętajmy, że nawet w przypadku uzyskania sądowego nakazu eksmisji, może nas on sporo kosztować.
Jeśli nie da się przeprowadzić egzekucji z majątku dłużnika (gdyż jest on np. niewystarczający) koszty eksmisji pokrywa wierzyciel – czyli my. Do tego doliczyć należy wynagrodzenie dla firmy zajmującej się przeprowadzkami – często nawet kilkaset złotych. Może się więc okazać, że koszta eksmisji znacząco przewyższają koszta utrzymywania niepłacącego najemcy przez kolejny miesiąc. Wraz ze wszelkimi opłatami sądowo-administracyjnymi eksmisja kosztować może nawet kilka tysięcy złotych.
O czym należy pamiętać weryfikując potencjalnego najemcę?
Weryfikacja najemcy powinna z grubsza przypominać proces weryfikacji zdolności pożyczkowych przez bank czy inną instytucję finansową. Sam fakt, że klient – czy w naszym przypadku najemca – aktualnie posiada źródło stałego zatrudnienia, jeszcze o niczym nie znaczy. Co z tego, że aktualnie zarabia, skoro większą część swojej wypłaty musi przeznaczyć na pokrycie wcześniejszych długów i egzekucji komorniczych, co praktycznie uniemożliwia mu normalną spłatę kolejnych zobowiązań?
Weryfikując potencjalnego najemcę pamiętajmy o sprawdzeniu jego:
- aktualnego stanu zatrudnienia (czy posiada legalne zatrudnienie? Kiedy kończy mu się umowa?)
- historię kredytową (czy najemca nie posiada przypadkiem aktualnie innych zobowiązań, z których spłatą sobie nie radzi?)
- tożsamość (czy wynajmując mieszkanie Januszowi Kowalskiemu rzeczywiście wynajmujemy je Januszowi Kowalskiemu, a nie komuś się pod niego podszywającemu?)
Kompletna weryfikacja wynajmującego nie kosztuje wiele, a pozwoli nam w przyszłości uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek.
W jaki sposób zweryfikować można najemcę?
Dla osób zastanawiających się, jak zweryfikować najemcę jest jednak dobra wiadomość: można zrobić to w 100% przez internet – wystarczy jedynie skorzystać z portalu Europejskiego Standardu Weryfikacji.
Każdy wynajmujący ma prawo zweryfikować za jego pomocą każdego najemcę. Wystarczy jedynie zarejestrować konto, a następnie wysłać potencjalnemu kontrahentowi wezwanie do uzupełnienia danych za pomocą linku weryfikacyjnego. Kiedy tego dokona, przeprowadzona zostanie analiza jego możliwości, zaś my otrzymamy gotowy raport na jego temat. Na jego podstawie ocenić będziemy mogli, czy dana osoba nadaje się na najemcę naszej nieruchomości.