Wycieraczki samochodowe są niezwykle ważnym wyposażeniem samochodu. Zapoznaj się z kilkoma poradami na ich temat!
Kiedy wymienić wycieraczki?
Ważna rola wycieraczek zaczyna być doceniana dopiero wtedy, kiedy zaczynają się psuć. Są one niezwykle istotnym elementem wyposażenia samochodu, ponieważ zapewniają nam pełen komfort jazdy związany z widocznością na drodze. Trudno byłoby przemieszczać się bez nich z brudną szybą lub podczas uciążliwej ulewy. Musimy pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać pióra wycieraczek. Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy zauważymy większe oznaki zużycia. Nie należy czekać na ich całkowite zużycie, ponieważ możemy przez to stwarzać zagrożenie na drodze. Warto obserwować ich zachowanie i reagować, kiedy tylko na szybach zaczną pojawiać się smugi, wycieraczki będą pracować nierównomiernie i hałaśliwie albo kiedy na ich powierzchni pojawi się rdza.
Jeżeli jednak nie wykazują niepokojących sygnałów, należy je wymienić po prostu raz na pół roku lub raz na rok. Wszystko zależy od zaleceń producenta. Niektórzy natomiast uważają, że wymiana powinna się odbyć dwa razy w roku – przed i po zimie. To okres ich wytężonej pracy, dlatego lepiej się do niego dobrze przygotować. Jak zadbać o auto przed zimową podróżą? – kompendium kierowcy to zbiór wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na więcej pytań dotyczących poruszania się w tym trudnym dla pojazdu okresie.
Jakie są rodzaje wycieraczek?
Kiedy zauważymy, że nasze wycieraczki samochodowe nie są w zadowalającym stanie i chcemy je wymienić, na naszej drodze staje dość obszerny wybór wycieraczek. Najpopularniejsze są tradycyjne, które charakteryzują się prostą konstrukcją. Składają się ze sztywnego ramienia, które dociska pióro. Są one dopasowane głównie do nieco starszych samochodów. Cechuje je znaczna wytrzymałość oraz stosunkowo niska cena. Jeśli jednak posiadamy pojazd, który ma niespełna kilka lat, warto zwrócić uwagę na wycieraczki płaskie. Ich cena jest odpowiednio wyższa, ale wykazują dobrą sprężystość oraz właściwości, które pozwalają na bardzo dokładne dostosowanie się do powierzchni szyby. Opcja, która jest połączeniem obu rozwiązań, to wycieraczki hybrydowe. Są elastyczne i mają bardzo wytrzymały stelaż, który bez problemu radzi sobie nawet z odgarnianiem ciężkiego śniegu.
Jakie wycieraczki kupić?
Istnieje kilka rodzajów wycieraczek i tylko od nas zależy, na jakie się zdecydujemy. Głównym wyznacznikiem powinien być jednak posiadany samochód, a dokładniej rozmiar wycieraczek przeznaczony dla danego modelu. W związku z tym trzeba być uważnym podczas zakupu, a najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. W internecie można znaleźć także mnóstwo zestawień dotyczących tego, jakie wycieraczki pasują do konkretnej serii pojazdów. Należy pamiętać, aby nie decydować się na kupno tzw. zamienników. Charakteryzują się bardzo niską ceną, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Warto sięgnąć po produkty od renomowanych producentów. Ich wyroby różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Może to być kauczuk, syntetyczna guma silikonowo-grafitowa z domieszką polimeru i wiele innych. Każda z nich koncentruje się na nieco innych parametrach, jednak mają wspólny mianownik – zapewnienie najwyższej skuteczności działania połączonej z cichą pracą i niskim tarciem. Inwestycja w lepszej klasy wycieraczki zwróci się w komforcie ich użytkowania. Tym bardziej że wymienia się je stosunkowo rzadko, można pozwolić sobie na większy wydatek raz na kilka lub kilkanaście miesięcy.