Halka – co to jest i zastosowanie

Co to jest halka?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo proste. Halka jest to część damskiej garderoby, która nie jest za bardzo popularna w dzisiejszych czasach. Bardzo często możemy znaleźć halki w babcinych szafach. Ponieważ halki nie cieszą się popularności. Najczęściej nosiło się je jako dodatek pod spódnicę, spodnie czy w niektórych przypadkach jako zamiennik koszuli nocnej. Współczesne damskie ubrania nie przewidują zapotrzebowania na halki, gdyż duża ilość spódnic, sukienek posiada własne podszewki. Przez co ten bezpłciowy element garderoby został praktycznie wycofany z modowego życia. Jako ciekawostkę warto dodać fakt, że halka powstała tylko po to, by nie pokazywać za bardzo swojej bielizny, albowiem w tamtych czasach było to poza granicami dobrego smaku. Jak pokazują to, co poniektóre kobiety, z czasem halki wracają do łask i wychodzą z tzw. lamusa.

Aksamitna halka pod spódnicę

Głównym zadaniem, jakie ma spełniać halka, jest to, że powinna stabilizować założoną na nią spódnicę tak, by ta nie obsuwała się nam z każdej strony. Jeśli dobierzemy ją we właściwy sposób, to nie musimy martwić się o brzydkie marszczenie się materiału czy o wyżej wymienione przesuwanie się spódnicy. Materiał halki musi oddzielać nasze ciało od spódnicy, ważne by ten materiał był możliwe jak najbardziej delikatny. Dlatego idealnie nadaje się do tego aksamit, który jest bardzo, delikatny w dotyku i nie podrażnia skóry ciała. Genialnie sprawdzi się, jeśli nasza spódnica nie posiada podszewki, lub zrobiona jest z niekomfortowego dla nas materiału. Tak więc nie warto rezygnować z tego typu rzeczy, gdyż można ją nosić i czuć się bardzo kobieco.

Jaki krój halki warto wybrać?

Ubiór ten, jeśli chcemy, żeby był niewidoczny dla osób trzecich, nie powinien wystawać spod spódnicy. Dlatego, gdy mamy w planach założenie spódnicy do połowy ud, halka powinna być nieco, krótsza, bądź długości spódnicy, nigdy nie może być dłuższa. Podobna sytuacja tyczy się dłuższych spódnic, które mają zakrywać kolana. Halki mogą być dłuższe, jeśli planujemy ubrać się w stylizację z lat 50, gdzie halka wystawała spod spódnicy, jednak w takim wypadku musi być zakończoną koronką. Jeśli planujemy zakup halki, musi być ona dopasowana, wtedy idealnie sprawdzi się do wszystkich rodzajów spódnic od rozkloszowanych po te ołówkowe.

Kolor halki

Halka tak jak inne elementy garderoby występują w wielu wariantach kolorystycznych. Najpopularniejszym kolorem, w jakim występuje, jest kolor beżowy. Jest najbardziej praktycznym kolorem. Z tego powodu, że pasuje praktycznie do wszystkiego i nie widać jej na ciele. Jeśli zdecydujemy się jednak na inny, to musi być on bardzo dobrze dopasowany do reszty kolorów ubrań, które zamierzamy założyć na siebie. Czarna halka będzie idealna pod koronkowe eleganckie jasne spódnice. Natomiast biała nada się pod jasne kolory spódnic lub jeśli chcemy założyć coś z prześwitującego materiału np. sukienkę.

Halka bardziej na tak czy bardziej na nie?

Jeśli zależy nam na tym, by dany ubiór nie przywierał do naszego ciała, lub nie przemieszczał się to tak. Ponieważ dzięki halce nasza spódnica czy nawet sukienka nie przemieści się tak, jakbyśmy sobie tego nie życzyli. Ubrania pod halką wydają się bardziej wygodne niż noszone tak normalnie. Więc odpowiedź jest bardzo prosta, a mianowicie brzmi, że warto i to nawet bardzo.

Artykuł przygotowany przy współpracy – Candivia Bielizna Damska

Informacja prawna