Śruby – co warto o nich wiedzieć?

Na rynku dostępne są różne rodzaje śrub. Do najpopularniejszych, tych najczęściej stosowanych, zaliczyć można śruby sześciokątne oraz śruby stożkowe. Śruba z łbem sześciokątnym charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą wytrzymałością na duże obciążenia. Natomiast śruby stożkowe wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie śruba nie powinna wystawać ponad powierzchnię. Dlatego najczęściej stosowana jest w produkcji mebli. Co ciekawe, na rynku dostępne są również śruby, które w ogóle nie posiadają łba. Mowa tu przede wszystkim o śrubach z gniazdem pod klucz imbusowy.

Rodzaje śrub

Powszechnie stosowaną śrubą jest śruba z łbem sześciokątnym (DIN 961). Dostępne są jednak również dość nietypowe. Przykładem mogą być tzw. śruby rzymskie. Są to dwa pręty, na końcach nagwintowane w dwóch przeciwnych kierunkach, które połączone nakrętką. Mają one swoje specjalne zastosowanie. Na przykład w żeglarstwie wykorzystywane są do napinania want. Często również w budownictwie stosuje się je do napinania ścian i filarów w budownictwie. Innym przykładem nietypowej śruby jest śruba motylkowa. Dzięki swojej budowanie pozwala na łatwe zmienianie poziomu wkręcenia. Wśród nietypowych śrub wymienić można również śrubę oczkową często wykorzystywaną w transporcie. Wszystkie te rodzaje śrub dostępne są w większości dobrym i renomowanych sklepów internetowych z narzędziami. Śruby często mylone są z wkrętami. Tymczasem są to dwa zupełnie różne elementy. Rozróżnienie śruby od wkrętu często może jednak sprawiać problem. Generalnie zakłada się, że śruba wymaga nakrętki, natomiast wkręt już nie.

Produkcja śrub

Choć śrub używa się niemal na co dzień to mało kto zastanawia się nad tym, jak one powstają. Nie jest to proces skomplikowany. Do produkcji śrub stosuje się stalowe pręty, które wkłada się do pieca w celu zmiękczenia stali. Dzięki temu możliwa będzie jej obróbka. Po wyjęciu z pieca stalowe pręty moczone są w kwasie siarkowym oraz opłukiwane wodą. Dodatkowo pokrywane są fosforem cynku. Na koniec stal przycinana jest na mniejsze kawałki, a następnie wciska się je w tłoczki, aby nadać im odpowiedni kształt.

Informacja prawna