Sztuczny drapieżnik na twoich usługach

Miejskie niebo pełne jest mało drapieżnych ptaków, przede wszystkim gołębi. Ptaki te, nie mając w mieście naturalnego wroga, zajęły nasze balkony, miejsca zabaw i place miejskie. Czy istnieje bezpieczny i skuteczny sposób, aby je odstraszyć?

Sztuczny drapieżnik

Gołębie są przysmakiem jednego z piękniejszych drapieżników – jastrzębia gołębiarza. W jego menu znajdują się również gryzonie. W naturze wybiera lasy iglaste, zlokalizowane wokół łąk i pól. Bywa, że pojawia się w okolicach zagród lub na przedmieściach większych aglomeracji. Do centrum raczej się nie zapuszcza… tam króluje jego sztuczny odpowiednik – jastrząb, odstraszacz ptaków.

Naturalnych rozmiarów figura jastrzębia pozwala poradzić sobie z problemem niechcianych lokatorów. Gołębie, nawet te miejskie, widząc z daleka charakterystyczną sylwetkę, unikają zbliżania się w rejon potencjalnego predatora. Model łatwo przytwierdzić do balustrady, parapetu lub gzymsu budynku. Doskonale sprawdzi się także w ogrodzie i jako stróż oczka wodnego. Monumentalna, doskonale przygotowana figura jastrzębia może również stanowić element ozdobny przydomowego skalniaka.

Chroń swój balkon!

Dlaczego warto uzupełnić wystrój swojego balkonu o drapieżnego ptaka? Głównym powodem są wszędobylskie gołębie, które lubią zakładać gniazda w budynkach mieszkalnych, przede wszystkim na naszych balkonach. O ile możliwość podglądania rozwijanie się „dzikiego życia” może być kusząca, o tyle konieczność posprzątania po tym miejskim safari jest znacznie mniej atrakcyjna. Wicie gniazda oznacza ogrom gałązek oraz odchodów. Zarówno ptaki, jak i teren wokół jego terytorium pełne są wirusów oraz pasożytów, które mogą być niebezpieczne dla człowieka.

Do jednego z najbardziej niebezpiecznych zalicza się kleszcz – obrzeżek, którego ślina wyposażona jest w toksyczne substancje, a jego ugryzienia powodują m.in. boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Ta odmiana kleszcza doskonale czuje się w pobliżu dużej ilości odchodów gołębich, może występować w okolicach ich gniazd. Dodatkowo, miejscom lęgu gołębi towarzyszy charakterystyczny zapach oraz mało estetyczna mieszanina czarno-białych plam.

Aby Polak nie był mądry po szkodzie

Usunięcie śladów bytności gołębie jest czasochłonne i kosztowne, zazwyczaj wymaga również zastosowania chemii, która usunie wszelkie zarazki z naszego balkonu. Warto zatem zapobiegać zakładaniu gniazd przez gołębie. Jednym z najbardziej humanitarnych sposobów to odwołanie się do ich natury i lęków – w czym pomoże jastrząb. Odstraszacz ptaków jest cichy i estetycznym rozwiązaniem, pozwalającym na całorocznym komfort korzystania z balkonu, bez nieproszonych lokatorów.

W przestrzeni miejskiej dotychczas królowały taśmy z długimi kolcami, którymi najeżone są wiaty przystankowe oraz budynki publiczne. W tej chwili to rozwiązanie wydaje się być mało skuteczne – a obraz gołębia siedzącego pomiędzy kolcami, nie należy wcale do rzadkości. Może zatem warto zmienić taktykę i postawić na drapieżne ptaki? Tylko figurki, oczywiście!

Informacja prawna