Epokę renesansu uważa się za początek ery nowożytnej. Styl renesansowy nie jest tak charakterystyczny, jak choćby gotyk, ale trwale zapisał się w architekturze i do dziś stanowi inspirację. Czym charakteryzuje się styl renesansowy?
Architektura renesansu odrzuciła upodobania średniowiecza, zwracając się ku dziełom epoki starożytnej. Zamiast ostrych, gotyckich łuków, pojawiły się formy półkoliste. Strzeliste wieże kościołów zostały zastąpione przez kopuły, a architekci zaczęli dbać o to, aby ich dzieła dobrze komponowały się z otoczeniem.
Co trzeba wiedzieć o epoce renesansu?
Renesans (Odrodzenie) ma swoje początki we Włoszech, a dokładnie we Florencji. Największym malarzem tego okresu jest Leonardo da Vinci. W swoim malarstwie ukazuje on najważniejsze założenia renesansu, czyli zainteresowanie człowiekiem i naturą. W renesansie Boga z epoki średniowiecza zastępuje człowiek. Renesans jest mocno związany z humanizmem, w którym dominuje indywidualizm i zainteresowanie człowiekiem. Ponownym zainteresowaniem cieszy się też antyk. Za twórcę, który zapoczątkował architekturę renesansu, uważa się Filippo Brunelleschiego. Pierwszym dziełem nowej sztuki jest natomiast kopuła katedry we Florencji. W renesansie występują klasyczne porządki architektoniczne jak dorycki, joński, koryncki i kompozytowy.
Cechą budowli stała się prostota i harmonia. Epoka renesansu to budynki, które nie sprawiają wrażenia, jakby wznosiły się ku górze. Są one związane z ziemią, co podkreśla kompozycja, gdzie przeważają linie poziome. Zamiast strzelistych budowli, popularne stały się kopuły. Często sięgano też po kolumny, a wnętrza rozświetlały duże okna. Historia architektury renesansu to też narodziny urbanistyki. To właśnie w renesansie zwrócono uwagę na to, w jaki sposób planować układ miasta. Rozkwit przeżywało też budownictwo świeckie. To właśnie w tej epoce nastąpił rozkwit miast i rezydencji podmiejskich. Powstało też wiele pałaców i budynków użyteczności publicznej. Ważnym osiągnięciem jest stworzenie pałacu miejskiego. Pałac traci charakter obronny, a zamiast jednej strzeżonej bramy powstaje więcej wejść. To dziedziniec stanowi centrum życia w pałacu, a otoczony jest on krużgankiem.
Styl renesansowy – na jakie dekoracje warto zwrócić uwagę?
Styl renesansowy można odtworzyć w swoim domu, wybierając dekoracje, które do niego nawiązują. Figurki przedstawiające postacie religijne bardzo dobrze sprawdzą się na prezent z okazji różnych uroczystości, nie tylko tych o charakterze religijnym. Materiał, z którego stworzone są figurki, jest niezwykle trwały i zapewnia elegancki wygląd ozdoby. W tej kategorii pięknie prezentują się świeczniki z figurami aniołów, utrzymane w pastelowej kolorystyce z wyrazistymi złoceniami. Jest to ręcznie malowana porcelana, a komplet sprawdzi się jako wyjątkowy prezent na różne okazje.
Oryginalne ozdoby można postawić nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. wodnik ogrodowy w stylu renesansowym jest wyposażony w mosiężny kran i można podłączyć go do wody. Jego powierzchnia jest celowo postarzana w stylistyce shabby chic, dzięki czemu nabiera on historycznego wyglądu. Do wyboru jest również wodnik naścienny, który świetnie sprawdzi się na ścianie tarasu lub w miejscu, gdzie jest zamontowany kran przeznaczony do prac ogrodowych. W ogrodzie czy na tarasie świetnie prezentuje się też figura przedstawiająca lwa. To stylowa ozdoba, którą można też udekorować wejście do domu.
Dekoracje nawiązujące do renesansu uczynią każde wnętrze oryginalnym. Pozwolą też stworzyć prawdziwy dom z duszą.