Oznakowanie poziome – kiedy stostować?

Poruszanie się po drogach lub innych powierzchniach użytkowych może być utrudnione bez odpowiednich oznaczeń. Co więcej, w skrajnych przypadkach może stać się nawet niebezpieczne. Z tego powodu postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się zagadnieniu, którym jest oznakowanie poziome hal produkcyjnych, miejsc parkingowych czy dróg transportowych. Zapraszamy do lektury.

Oznakowanie poziome, zgodnie ze swoją nazwą, wiąże się z naniesieniem właściwych oznaczeń na wybrane podłoże. Z tego powodu jest to bardziej ergonomiczne rozwiązanie w porównaniu z oznakowaniem pionowym (np. znakami drogowymi). W zakres tego typu znaków wchodzą na przykład pasy na przejściu dla pieszych. Co więcej, warto mieć świadomość, że ludzie szybciej przyswajają komunikaty graficzne niż tekstowe, dlatego właśnie oznakowanie poziome jest spotykane w tak wielu miejscach.

Oznakowanie poziome parkingów

Oznakowanie poziome miejsc parkingowych sprzyja przede wszystkim zachowaniu porządku w danej przestrzeni. Na przykład w przypadku parkingu pozwala na optymalizację dopuszczalnej liczby pojazdów poprzez odpowiednie rozłożenie stanowisk w taki sposób, by kierowca mógł komfortowo zaparkować przy zachowaniu właściwej ilości miejsca na otwarcie drzwi. Co więcej, oznakowanie poziome parkingów może też służyć do nadania ciągom komunikacyjnym odpowiedniego kierunku, co wpłynie na bezpieczeństwo i ułatwi korzystanie z parkingu, zapobiegając ewentualnym korkom.

Oznakowanie poziome dróg transportowych

Oznakowanie poziome dróg transportowych jest wskazane we wszystkich sporych obiektach wykorzystujących pojazdy. Dzięki niemu można ograniczyć ryzyko zaistnienia wypadku, ale też zoptymalizować czas przedostania się z punktu A do B. Co więcej, oznaczenia tego rodzaju są opisane również w przepisach BHP.

Oznakowanie poziome magazynu lub hali produkcyjnej

Oznakowanie poziome w magazynie lub halach produkcyjnych jest często wymagane, choć nadal niewiele firm z niego korzysta. Mianowicie tego rodzaju obiekty są zazwyczaj duże. Wytyczenie dróg sprawia, że użytkownicy budynku niezaznajomieni z jego budową będą mogli szybko odnaleźć potrzebne miejsce. Oznaczenie poziome magazynu zapobiega także ewentualnym kolizjom z poruszającymi się tam wózkami widłowymi i różnymi jeżdżącymi maszynami, które dzięki niemu będą dysponowały wyznaczonymi dla siebie torami. Oznaczenia na posadzce w tym przypadku mogą także pomóc w określeniu pola konkretnych stanowisk, wskazywać kierunki, w których należy podążać celem dojścia do danych sekcji zakładu, i nie tylko.

Oznakowanie poziome – linie i grafiki

Oznakowanie poziome najczęściej dotyczy grafik oraz linii, rzadziej są to komunikaty tekstowe, choć i one są czasami przydatne. Warto wiedzieć, że nanoszenie takich oznaczeń na podłoże nie jest prostym zadaniem i jeśli praca nie zostanie wykonana poprawnie, linie szybko się zniszczą, a komunikaty nie będą widoczne. Z tego powodu warto korzystać z usług zaufanych firm, które posiadają doświadczenie w tej branży.

Podłoże przed naniesieniem linii i grafik musi zostać profesjonalnie przygotowane. Z tego powodu nieraz konieczne jest zastosowanie silnych detergentów i specjalistycznych narzędzi, dzięki którym usuwa się ewentualne stare oznaczenia, a powierzchnia jest gotowa do znakowania. Co więcej, dzięki temu można zabezpieczyć posadzkę przed szkodliwymi czynnikami.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która zajmuje się wykonaniem oznakowania poziomego hal produkcyjnych, magazynów czy parkingów, to sprawdź informacje zawarte na stronie oznakowanie-poziome.pl. Marka stosuje farby wysokiej jakości, które są odporne na ścieranie, a także zanieczyszczenia chemiczne, dzięki czemu będą przez długi czas spełniały swoje zadanie. Specjaliści profesjonalnie przygotują podłoże do znakowania. Projekt jest zawsze wcześniej uzgadniany z klientem przy jednoczesnym zachowaniu norm i zasad BHP.

Informacja prawna