Nie lubisz wyrzucać sprzętu i urządzeń, które uległy awarii? W takim razie na pewno zaliczasz się do grona osób oszczędnych i może nam sam jesteś majsterkowiczem, który próbuje wszystko naprawić. W pierwszym przypadku możesz kontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą Ci opanować sytuację. Warto jednak wiedzieć, że niektóre czynności nie są wcale skomplikowane, więc warto spróbować samodzielnie uratować sytuację.
Zacznijmy od czegoś stosunkowo prostego. Chodzi mianowicie o serwis takich komponentów jak łożysko kulkowe. Jest to element wykorzystywany niemal we wszystkich ruchomych modułach i układach, dlatego warto zapoznać się z jego właściwościami i ewentualnymi uszkodzeniami – dzięki temu w sytuacji kryzysowej, od razu będziesz wiedzieć, co należy zrobić. Sprawdź zatem, jak wygląda konserwacja i czego potrzebujesz.
Kiedy dokonywać konserwacji?
Łożysko kulkowe nie ma prostego życia. Biorąc pod uwagę, że często ono pracuje również na świeżym powietrzu, może mieć kontakt nie tylko ze zmianami temperatur, ale również wilgocią, wodą, czy chociażby zabrudzeniami w postaci błota, drobnych kamieni lub piasku. O ile woda, temperatury i wilgoć nie należą do strasznych przeciwników (ze względu na obecność smaru), o tyle druga grupa przeciwników może okazać się mocno inwazyjna. Warto więc przy każdym ewentualnym koncie z zabrudzeniami podejmować decyzję o konserwacji. W przypadku regularnej eksploatacji taka czynność powinna odbywać się minimum raz na 6-12 miesięcy.
Zacznij działać
Pierwszym etapem jest oczywiście skompletowanie niezbędnych narzędzi, dzięki którym uporasz się z problemem. Żeby wyczyścić i zakonserwować łożysko kulkowe potrzebujesz między innymi takich elementów jak: śrubokręt, czyste i suche szmatki, benzyna ekstrakcyjna, dzięki której pozbędziesz się starego smaru oraz świeży smar (np. popularny ŁT43).
Masz już pod ręką wszystko, czego potrzebujesz? W takim razie łożysko kulkowe czeka na konserwację. Pierwszym etapem jest rozłożenie łożyska kulkowe na podstawowe elementy. Zadanie jest proste, lecz warto zachować dozę ostrożności, ponieważ jeden niewłaściwy ruch może spowodować pęknięcie lub deformację delikatnych elementów. Koniecznie trzeba również uważać, by nie pogubić kulek, które znajdują się wewnątrz łożyska. Wszystko już na stole? W takim razie zalej to benzyną ekstrakcyjną w celu pozbycia się smaru i zanieczyszczeń. Następnie wysusz suchą szmatką, nałóż nowy smar i złóż. Zadanie dla początkujących może wydawać się trudne, lecz po pierwszym wyczyszczonym łożysku, reszta będzie prosta.