Nowy sport na lato? 4 pomysły na aktywne wakacje

Lato to czas wypoczynku i przygód – w tym także próbowania nowych rzeczy. Dla niektórych będa to egzotyczne potrawy i odległe cele podróży albo niecodzienne rozrywki, a dla innych nowe sporty i związane z nimi wyzwania. Nie ma co marnować czasu i pięknej pogody na siedzenie w domu i oglądanie seriali – od tego są długie i mroźne zimowe wieczory albo jesienne pluchy, a nie letnie miesiące grzejącego słońca, które aż proszą, by wyjść na zewnątrz. W jaki sposób aktywnie spędzić wakacje? Co można robić zostając w mieście lub wyjeżdżając: na wieś, nad morze, w góry albo jeszcze gdzieś indziej? Jakie sporty i aktywności warto wypróbować samemu i z rodziną? O tym wszystkim dowiesz się z tego poradnika.

1. Zwiedź okolicę rowerem

Najlepszą inwestycją na wakacje może okazać się mapa powiatu. Na takiej mapie zazanczone są lokalne atrakcje czy punktu widokowe, a także ścieżki i dróżki, których może nie uwzględniać mapa większego obszaru. Taka mapa przyda się do planowania wycieczek rowerowych – powiat to obszar, który można pokonać rowerem, nawet jeśli na co dzień nie jest się zapalonym kolarzem. Zaczynając od krótszych dystansów już po tygodniu można pokonywać kilkadziesiąt kilometrów dziennie, odwiedzając przy okazji mnóstwo ciekawych miejsc w okolicy.

2. Naucz się tańczyć… na deskorolce

Ciekawym pomysłem na aktywne wakacje w mieście jest kupno longboardu – deskorolki służącej m.in. do tańczenia. Longboard, jak sama nazwa wskazuje, jest dłuższy od zwykłej deski, a przez to nieco łatwiej się na nim jeździ osobom większym – i nie chodzi tu o mających problemów z wagą, a o każdego, kto jest większy od przeciętnego młodego nastolatka. Ponadto taniec na longboardzie nie wymaga aż tyle zwinności, co skakanie po skateparku, więc nauczyć się go może nawet szacowny dżentelmen czy dama w średnim wieku.

3. Zapisz się na kurs żeglarski

Patent żeglarski, czyli “prawo jazdy na łódkę” można zrobić mając szesnaście lat, jednak nie brakuje ludzi, którzy decydują się na żeglarstwo później – od klubów studenckich, po programy aktywizujące seniorów. Żeglowanie, zwłaszcza po Mazurach, nie wymaga zbyt wiele siły czy zwinności – pewne ilości jednej i drugiej są niezbędne, by poruszać się po łódce i napinać liny, jednak wszystko da się wypracować. Przepisy żeglugowe również nie są trudne, a po kilku dniach spędzonych na żaglówce pewne manewry wykonuje się odruchowo. Kursy żeglarskie to nie tylko sposób na aktywne spędzenie wakacji – można również poznać nowych ludzi i zdobyć umiejętności, które pozwolą nam w przyszłości zabrać na łódkę przyjaciół czy dzieci.

4. Zostań artystą cyrkowym

Kuglarstwo może i nie jest sportem w ścisłym tego słowa znaczeniu, jednak żonglowanie, chodzenie po linie czy taniec z ogniem to czynności wymagające wielogodzinnego treningu i niecodziennej koordynacji ruchowej. Może nie będziesz skakać na trapezie – to trzeba trenować od najmłodszych lat – ale chodzenie po linie albo żonglowanie piłeczkami, kręglami, a z czasem również bardziej skomplikowanymi obiektami jest w zasięgu każdego.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna