Rowerowe owijki na kierownicę – do czego służą i jak je zakładać krok po kroku?

Owijki na kierownicę to bardzo przydatne i praktyczne akcesoria rowerowe, które powinny znaleźć się w posiadaniu każdego pasjonata jazdy na rowerze. Wyposażenie w nie roweru pozytywnie wpływa na komfort jazdy, amortyzuje wstrząsy oraz zapewnia pewniejszy chwyt kierownicy. Owijki na kierownicę są wykonywane z różnych materiałów, z których każdy posiada nieco odmienne właściwości. Kluczem jest wybór odpowiedniego akcesorium, które będzie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji jazdy.

Rowerowe owijki na kierownicę i ich rola

Owijki na kierownicę są jednym z mniej oczywistych elementów wyposażenia rowerzysty. Wiele osób z nich rezygnuje traktując je jako zbędny dodatek, bez którego z powodzeniem można się obyć. Nic bardziej mylnego! Owijki na kierownicę są bardzo istotne, gdyż ich posiadanie może całkowicie odmienić naszą jazdę czyniąc ją bardziej komfortową, pewniejszą i co najważniejsze, bezpieczniejszą. Zadaniem owijek jest amortyzacja wstrząsów oddziaływujących na kierownicę oraz zapewnienie rowerzyście pewniejszego chwytu kierownicy. Z uwagi na zróżnicowane warunki jazdy, owijki występują w kilku wariantach.

Owijki na kierownicę są świetnym wyborem dla rowerzystów uprawiających szybką jazdę szosową. Powinni oni sięgnąć po cieńsze (o grubości 1,5-1,8 mm), mniej wyprofilowane akcesoria, które pozwolą im lepiej „czuć” drogę. Cieńsze owijki są jednak przeznaczone głównie do jazdy na równych drogach, bez wybojów i nierówności, które mogą negatywnie wpływać na komfort jazdy. W sprzedaży dostępne są także grubsze owijki (2-2,5 mm) dedykowane głównie jeździe rekreacyjnej. Są one grubsze, bardziej miękkie i komfortowe w użytkowaniu, co czyni z nich wybór uniwersalny.

Jakie owijki na kierownicę rowerową wybrać i jak je prawidłowo zamontować?

Dobrej jakości owijki poznamy po odpowiednich materiałach, wśród których prym wiodą takie tworzywa, jak np. korek, skóra oraz materiały syntetyczne. Występują w różnych kolorach, co pozwala na dostosowanie ich designu do koloru roweru, własnego stroju, a także poczucia estetyki.

Po zakupie wybranego akcesorium, należy umieć prawidłowo je zamontować na kierownicy. W pierwszej kolejności należy oczyścić kierownicę z kurzu i innych zabrudzeń oraz dokładnie ją odtłuścić, co zapewni owijce lepsze przyleganie oraz wydłuży czas jej użytkowania. Zakładanie owijki zaczynamy od krańców kierownicy – kierunek nawijania nie odgrywa większej roli, jednak zdecydowana większość rowerzystów preferuje zakładać owijki do wewnątrz kierownicy.

Montując owijki na kierownicę należy zadbać o odpowiednie naprężenie taśmy – sprawi to, że owijka nie będzie się luzowała w trakcie użytkowania. Warto także pozostawić naddatek taśmy przy obu krańcach kierownicy, który należy umieścić w środku kierownicy i zamknąć korkami. Prawidłowy sposób nawijania owijki polega na umieszczaniu kolejnych warstw taśmy jedna na drugiej w mniej więcej połowie szerokości. Na samym końcu warto obwinąć taśmą dwukrotnie to samo miejsce i zabezpieczyć zakończenie owijki taśmą izolacyjną, która utrzyma końcówki we właściwym miejscu.

Informacja prawna