Kiedy wynajem samochodu opłaca się bardziej niż zakup?

Wynajem samochodu to usługa, której popularność systematycznie rośnie. Wynika to przede wszystkim z zalet takiego rozwiązania oraz faktu, że występuje ono w modelu krótkoterminowym, średnioterminowym oraz długoterminowym. Na czym dokładnie polega? Kiedy wynajem samochodu opłaca się bardziej niż zakup? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega wynajem samochodu?

Wynajem samochodu to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy, która polega na udostępnieniu klientowi auta do użytkowania w zamian za uiszczenie opłaty. Wyróżnić można trzy podstawowe typu najmu samochodu, a mianowicie najem krótkoterminowy (do 30 dni), średnioterminowy (od 1 do 23 miesięcy) oraz długoterminowy (od 24 do 48, a w niektórych przypadkach nawet 60 miesięcy). Dlaczego wynajem samochodu jest tak atrakcyjny? Przede wszystkim dlatego, że klient ma możliwość użytkowania nowego auta, które musi jedynie zatankować, by móc jeździć. Wszystkim innym, czyli m.in. ubezpieczeniami, naprawami, wymianą części eksploatacyjnych, czy przeglądami technicznymi zajmuje się właściciel pojazdu, czyli firma oferująca auta na wynajem. Wszystkie te czynności i opłaty wliczone są w cenę usługi (przy wynajmie krótkoterminowym) lub miesięcznego abonamentu (przy wynajmie średnioterminowym i długoterminowym).

Obowiązki po stronie najemcy? Przede wszystkim użytkowanie pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem oraz warunkami zawartej umowy. Ważne jest również zmieszczenie się w określonym limicie kilometrów, ponieważ jego przekroczenie wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Warto również mieć świadomość, że istnieje wynajem długoterminowy bez limitu kilometrów, co wydaje się być atrakcyjną ofertą, ponieważ w długim okresie czasu szczególnie trudno jest przewidzieć własne potrzeby.

W jakich sytuacjach wynajem samochodu opłaca się bardziej niż zakup?

Zastanawiasz się nad tym, czy istnieją sytuacje, w których wynajem samochodu opłaca się bardziej niż zakup na własność? Oczywiście, że tak. Co więcej, jest ich naprawdę sporo. Przykładem może być sytuacja, w której na co dzień nie potrzebujemy samochodu, jednak zamierzamy odwiedzić rodzinę mieszkającą na drugim końcu Polski i zostać tam przez kilka dni. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się wynajem krótkoterminowy. Wynajem średnioterminowy oraz długoterminowy sprawdzi się natomiast w wielu innych sytuacjach. Są to np. doskonałe rozwiązania dla osób, które pragną użytkować nowe auto, ale nie mieć potem problemów ze zmianą na inne. Pozwala na to własnie wynajem, ponieważ po zakończeniu umowy auto wraca do swojego właściciela, a klient może od razu wynająć nowe. Unika w ten sposób problemów z odsprzedażą używanego samochodu, czy jego utratą wartości. Wynajem samochodu jest bardziej opłacalny niż jego zakup również w przypadku, gdy klient pragnie jedynie jeździć danym autem, ale nie chce martwić się jego naprawami, ubezpieczeniami itp. Przy skorzystaniu z najmu obowiązki te pozostają po stronie formalnego właściciela pojazdu.

Wynajem samochodu jest również korzystny dla przedsiębiorców. Takie rozwiązanie może się bardziej opłacać niż zakup w sytuacji, gdy nie firma nie dysponuje środkami pozwalającymi kupić nowe auto, a jednocześnie nie posiada zdolności kredytowej (lub nie chce jej obciążać), by skorzystać z leasingu, czy kredytu.

Zalety wynajmu samochodu

Przedstawione w poprzednim akapicie sytuacje, w których wynajem samochodu jest bardziej opłacalny niż jego zakup wynikają z korzyści takiego rozwiązania. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

– dostępność dla osób fizycznych i przedsiębiorców,

– możliwość użytkowania nowego auta bez posiadania kwoty wymaganej do jego zakupu,

– brak wkładu własnego,

– brak badania zdolności kredytowej oraz jej obciążania,

– stały miesięczny abonament,

– elastyczność wynikającą z możliwości dopasowania długości umowy do potrzeb,

– brak problemów z ewentualną odsprzedażą używanego auta oraz jego utratą wartości,

– fakt, że ubezpieczeniami, czy naprawami zajmuje się właściciel samochodu,

– udostępnienie auta zastępczego w przypadku awarii lub kolizji (zachowanie ciągłości użytkowania).

Niniejszy artykuł pokazuje, że istnieje wiele sytuacji, w których wynajem samochodu opłaca się bardziej niż zakup, co wynika przed wszystkim z zalet takiego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, by przed podpisaniem umowy najmu samochodu dokładnie zapoznać się za szczegółami oferty oraz dopasować ją do własnych potrzeb. W wielu przypadkach najkorzystniejszy będzie wynajem długoterminowy bez limitu kilometrów.

Informacja prawna