Na co zwracać uwagę przy zakupie wiatrówki?

Wiatrówka jest idealnym sprzętem do rekreacyjnego trenowania strzelectwa. Mało który amator takiego sportu wie, czym dokładnie powinna się charakteryzować dobra wiatrówka. Przeglądając przed zakupem różnego rodzaju ranking wiatrówek, poradniki i testy, można dobrze określić jaki typ wiatrówki będzie spełniać nasze oczekiwania i na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie. Powie też o tym, co jest największą zaletą takiej wiatrówki i przedstawi najlepsze oferty w danym przedziale cenowym.

Dlaczego warto kupić sobie wiatrówkę

Dlaczego jednak kupno wiatrówki będzie dobrym pomysłem? Każdy pasjonat strzelectwa doskonale wie, jak trudno jest niekiedy móc w legalny sposób postrzelać do celu. Jeśli nie mieszka się w dużym mieście, gdzie jest łatwy dostęp do strzelnic, może to być wręcz niemożliwe.

Wiatrówka to jednak nie tylko doskonały sposób na uprawianie swojego hobby, lecz również na to, aby móc zasiać jego ziarno u nieco młodszych. Wiatrówką można w zupełnie bezpieczny i kontrolowany sposób uczyć dzieci strzelectwa, co pozwoli to nie tylko nauczyć je cierpliwości, lecz również odpowiedzialności.

Jakie są rodzaje wiatrówek?

No dobrze, lecz właściwie spośród jakich modeli wiatrówek można dokonać wyboru? Czym one się właściwie różnią pomiędzy sobą? Najważniejszą różnicą jest oczywiście zastosowana do miotania śrutu technologia. Nie ma bowiem tylko jednej wersji wiatrówki. Na rynku znaleźć ich można nawet 3 różne modele.

Zdecydowanie najpopularniejszymi modelami wiatrówek są wersje sprężynowe. Zasada działania jest w tym przypadku bardzo prosta. Oddanie strzału wymaga każdorazowego naciągnięcia sprężyny, najczęściej poprzez pociągnięcie w dół lufy. Napięta ten sposób sprężyna zostanie zwolniona po naciśnięciu spustu, co spowoduje wystrzelenie śrutu.

Drugim modelem jest wersja gazowa. Tutaj zamiast energii pochodzącej z napiętej sprężyny, śrut miotany jest przy pomocy sprężonego gazu, którym najczęściej jest CO2. W tym przypadku najważniejszą zaletą jest oczywiście wygoda strzelania. Pełen nabój gazowy starcza bowiem nawet na kilkadziesiąt minut intensywnego strzelania. Jeśli natomiast się on wyczerpie, wymiana na nowy zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.

Kolejnym modelem wiatrówki jest wersja na pompkę. Przed oddaniem strzału wymaga ona sprężenia przy pomocy specjalnej pompki powietrza. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim początkującym, ponieważ taki model wiatrówki jest bardzo lekki i poręczny.

Na co zwracać uwagę przeglądając ranking wiatrówek?

Oczywiście sam rodzaj wiatrówki to nie koniec spraw, na które powinno się zwracać uwagę podczas zakupu wiatrówki. Oprócz tego powinno się również mieć na uwadze takie cechy wiatrówki jak kaliber wykorzystywanego śrutu, rodzaj lufy czy też możliwe do dołączenia do wiatrówki dodatki. Wiele osób woli strzelać ze śrutu mniejszego kalibru, lecz niestety jest on bardziej podatny np. na wiatr. Podobny dylemat wiąże się z rodzajem lufy. Lepsza i celniejsza będzie długa, gwintowana lufa, lecz może być ona nieporęczna, dlatego często warto rozważyć model z lufą krótką. W przypadku wybrania długiej lufy poleca się również zwrócenie uwagi na to, czy będzie możliwe dołączenie do niej np. lunety.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]
Informacja prawna