Jak dobrać i zakładać spinki do mankietów?

Spinki do koszuli nadają męskiej stylizacji elegancji. To ważny element biżuterii dla każdego mężczyzny, który ceni stylowe detale. Są też symbolem wagi wydarzenia, dlatego należy je dopasować zarówno do okazji, jak i stroju.

Ozdabianie mankietów koszul męskich znamy już ze średniowiecza, ale powszechne stały się dopiero w XIX wieku. Wyróżnia je elitarny rodowód i są kojarzone ze strojem formalnym. Spinki dopełnią stylizację i w efektowny sposób podniosą formalność stroju.

Wiele modeli można jednak zestawić także ze stylizacją casualową. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać spinki do mankietów i jak je zakładać, podpowiadamy.

Spinki do mankietów – jak je dobrać do stylizacji?

Wybór spinek do mankietów jest bardzo duży. Dostępne w salonach jubilerskich ozdoby różnią się kolorami, stylem i wzorami. To dodatek, przy którym nie można jednak pozwolić sobie na popełnienie faux pas przy ich wyborze, dlatego poniżej znajdziesz kilka porad.

Spinki dopasowane do koszuli. Podstawa każdej stylizacji na ważne uroczystości to koszula. Na uroczyste wydarzenia pasują koszule z mankietem francuskim. Jest on zapinany na guziki, do których można wpiąć spinkę. Powinna ona delikatnie wystawać spod mankietu marynarki.

Spinki można też dobrać do koloru koszuli lub garnituru. Na przykład srebrne pasują do ubrań w odcieniach chłodnych i zimnych (jak grafit, głęboka zieleń czy tonacje szarości), a złoto komponuje się z barwami cieplejszymi (jak m.in. beże).

Spinki dopasowane do biżuterii. Spinki można też dopasować do koloru oraz stylistyki innych detali stroju oraz biżuterii – jak m.in. luksusowy zegarek, obrączka czy bransoletka.

Spinki dopasowane do innych elementów stylizacji. Wybierając spinki ze zdobieniami, pozostałe elementy stylizacji powinny być w takim samym kolorze. Jeśli jakiś dodatek posiada akcent kolorystyczny, wybierz spinki o tej samej barwie.

Jak nosić spinki do mankietów?

Ogólną zasadą jest, że spinki do mankietów powinny być delikatnym dodatkiem. Nie powinny zbyt przesadnie zwracać uwagi i rzucać się w oczy. Ich design należy też dopasować do uroczystości. Inne modele sprawdzą się na co dzień, inne na chrzciny, wesele czy spotkanie biznesowe. Wybór jest ogromny – są spinki delikatne, bardzo ozdobne, a nawet zabawne. Im okazja jest poważniejsza, tym bardziej skromne i stonowane powinny być ozdoby.

Jak zakładać spinki do mankietów?

Jeśli koszula ma mankiety francuskie, podwijamy je dwukrotnie, by kończyły się w okolicach nadgarstka. Otwory na spinki nachodzą na siebie, to znaczy, że zostały założone prawidłowo. Jeżeli koszula ma klasyczne mankiety, należy złapać obie jego części i nałożyć dziurki na siebie i spiąć je spinkami do mankietów. Rękaw koszuli powinien delikatnie wystawać z rękawa marynarki.

Informacja prawna