Skaner PET/MR, czyli hybrydowa technologia w obrazowaniu diagnostycznym

Wraz z rozwojem technologicznym pojawiły się także nowe możliwości i metody diagnostyki obrazowej. Obok powszechnie stosowanych aparatów RTG, TK i MR mamy dzisiaj do dyspozycji także pozytonową tomografię emisyjną, która wywodzi się z medycyny nuklearnej. Co ważne, obecnie dysponujemy urządzeniami takimi jak skanery PET/MR, które pozwalają na wykonanie hybrydowego obrazowania bazującego na technologii PET i rezonansie magnetycznym. Jak to wygląda w praktyce?

Skaner PET/MR – zasada działania

Nowoczesny skaner PET/MR to urządzenie, które pozwala na niezwykle dokładną diagnostykę obrazową, łączącą w sobie elementy rezonansu magnetycznego i pozytonowej tomografii emisyjnej. O ile pierwsza technologia, czyli rezonans magnetyczny, jest już niezwykle powszechnym badaniem diagnostycznym, bazującym na zjawisku pola magnetycznego i jego oddziaływania z cząstkami wodorów. O tyle badanie PET jest dość nową metodą badawczą, która pozwala na niezwykle dokładne diagnozowanie różnego rodzaju patologii i zmian w obrębie całego organizmu. Obrazowanie PET opiera się na technice radioizotopowej, która pozwala rejestrować zmiany w organach, tkankach i komórkach, powstałe w wyniku patologicznych zmian w ich metabolizmie komórkowym.

Bio skaner PET/MR – skanowanie całego ciała

Połączenie skanera PET i MR w jedno urządzenie daje nam pełen obraz diagnostyczny, na którym widoczne są zarówno elementy anatomiczne, jak i ewentualne ogniska chorobowe czy miejsca, w których zachodzi odmienny lub zaburzony metabolizm komórkowy. Samo obrazowanie PET nie przypomina standardowych zdjęć rentgenowskich czy obrazów uzyskanych z rezonansu magnetycznego, dlatego wymaga umiejętności interpretacji wyników.

W przypadku urządzeń hybrydowych diagnostyka przebiega szybciej i nie ma problemów z interpretacją. Co istotne, na rynku dostępne są skanery PET/MR o dużym polu widzenia, dzięki czemu jednorazowo można wykonać badanie całego ciała. Taki bio skaner pet/mr whole body pozwala zatem na niezwykle kompleksową i dokładną diagnostykę. Kiedy wskazane jest skorzystanie z takiego badania?

Wskazania do badania skanerem PET/MR

Skaner PET/MR znajduje bardzo szerokie zastosowanie diagnostyczne przede wszystkim przy wykrywaniu wszelkiego rodzaju nowotworów, a także monitorowaniu procesów ich leczenia. Ponadto skanery PET/MR mają zastosowanie w badaniach serca, mózgu oraz różnego rodzaju stanów zapalnych, których pochodzenie jest trudne do ustalenia. Technologia ta, jak i urządzenia PET/MR, pozwalają na wczesne wykrycie zmian, a tym samym wczesne rozpoczęcie terapii leczniczej. Co zwłaszcza w przypadku nowotworów czy chorób serca, ma znaczenie zasadnicze.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna