Toner a tusz – czym się różnią?

Drukarki to najważniejszy sprzęt w każdym profesjonalnym oraz domowym biurze. Jeśli stoisz przed zakupem tego urządzenia, to zapewne zastanawiasz się jeszcze, czy powinieneś wybrać drukarkę atramentową, czy laserową. Sprzęty te działają podobnie, a różnią się tylko materiałami eksploatacyjnymi. Tusz i toner – jakie różnice można wskazać, mówiąc o tych materiałach? Czym się różnią? Przekonajmy się.

Podstawowa różnica

Zasadnicza różnica polega na tym, że kartridż, czyli pojemnik lub inaczej zasobnik na tusz, lub toner, umieszcza się w drukarkach atramentowych, a toner w drukarkach laserowych.  Często są to pojęcia, które używane są jako synonimy, co jest błędem. Produkty, jak np. toner do drukarki Canon czy tusz do tego samego urządzenia, są produktami przeznaczonymi do drukarek innego rodzaju. Działają w inny sposób i ich wydajność jest różna. Nie mogą być stosowane zamiennie.

Toner – drukarka laserowa

Można by się pokusić o stwierdzenie, że drukarka laserowa drukuje na sucho. Dlaczego? Tonery stosuje się w suchej technice druku. Pojemnik jest wypełniony sproszkowanym tuszem, który został wykonany z mieszanki żywicy, żelaza oraz pigmentu. Pewność doskonałej kolorystyki wytwarzanego obrazu i tekstu zapewnią Ci tonery Canon. Sklep internetowy ProfiBiuro proponuje również zamienniki, które są równie wydajne, jak oryginalne – niesamowity wybór w przystępnych cenach. Masz drukarkę laserową Canon i nie wiesz, na jaki toner się zdecydować? Toner do drukarki Canon to najlepszy wybór. Szeroki wybór tonerów i tuszy znajdziesz tutaj – https://www.profibiuro.pl/tonery-c-85.html.

Tusz – drukarka atramentowa

Jeśli toner Canon jest Ci zbędny, ponieważ Twój kartridż musi zostać wypełniony tuszem, to zapewne jesteś posiadaczem drukarki atramentowej. Tusze stosuje się w mokrej technice druku i można wyróżnić między innymi dwa jego rodzaje:

  1. Pigmentowe, czyli takie, które zapewniają gorszą jakość druku, przez to, że pozostawiają stosunkowo duże kropelki tuszu. Z drugiej strony wydruk jest odporniejszy na wodę i promieniowanie słoneczne.
  2. Rozpuszczalnikowe, czyli takie, które pozostawiają mikrokropelki. Dzięki temu ich rozdzielczość jest bardzo wysoka. Na czynniki zewnętrzne takie jak ścieranie, promienie słoneczne czy wodę reagują źle, wykazują się niską odpornością.

Dlaczego mokra technika druku? Tusz do drukarki atramentowej jest płynną substancją bazującą na rozpuszczalniku i innych substancjach dających kolor.

Właściwości tuszów i tonerów

Pamiętaj, aby zastosować odpowiednią wersję tuszu lub tonera, do odpowiedniego urządzenia. Kompatybilność z daną drukarką to podstawa. Toner Canon nie będzie pasował do drukarki atramentowej Epson lub Brother. Różnica pomiędzy tuszem a tonerem leży już nawet w samej konsystencji. Zatem jest to bardzo ważny element. Ponadto tuszów nie należy wystawiać na działanie słońca. Tonerów również. Dodatkowo powinno się je chronić przed wilgocią.

Którą drukarkę wybrać?

Na takie pytanie nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich preferencji i budżetu. Drukarki laserowe są urządzeniami droższymi od drukarek atramentowych. Dobrze sprawdzają się w biurach, gdzie drukuje się dużo dokumentów i toner nie zdąży zaschnąć. Jeśli w domu nie używasz przez dłuższy czas sprzętu, to prawda jest taka, że tusz zdąży wyschnąć. Musisz uruchamiać drukarkę. Wystarczy raz na jakiś czas coś wydrukować, chociaż jedną stronę. Wtedy będziesz miał pewność, że tusz jest zdatny do użytku.

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę gotówki, to niezależnie od tego, którą wersję drukarki wybierzesz, możesz zdecydować się na zamienniki tonerów lub tuszów do drukarek. Odpowiednio dobrany zamiennik i dodatkowo kompatybilny z urządzeniem, daje gwarancję, że nie dojdzie do uszkodzenia sprzętu.

Informacja prawna