Mężczyzna także choruje na tarczycę…

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 Ocena, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Do niedawna myślano, że choroby tarczycy dopadają tylko kobiety, jest to błędne myślenie. Niesprawny gruczoł tarczowy występuje także u mężczyzn.
Facet nigdy nie rozkłada swojego organizmu na czynniki pierwsze. Nie biega za każdym razem do lekarza, gdy tylko coś go zaboli. Często zbyt późno trafia do specjalisty, niestety w konsekwencji pojawia się wiele różnych problemów. Naukowo stwierdzono, że kobiety częściej chorują na tarczycę niż mężczyźni, jednak nie są oni całkiem wyłączeni z tego kręgu. Niedoczynność a także choroba Hashimoto to jedne z niewielu schorzeń, które dotykają facetów.

Co to jest tarczyca?

W kilku słowach jest to niewielki organ położony w przedniej części szyi. Gruczoł ten posiada wiele funkcji, pozwala wyprodukować hormony dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: trójjodotyroninę (T3), kalcytoninę i tyroksynę (T4). Czy słyszałeś za co są one odpowiedzialne? Głównie oddziałują na tempo przemiany materii w organizmie, z prostego punktu widzenia ustalają czy ktoś jest otyły czy też szczupły. Tarczyca odpowiada za naszą energię. Nieprawidłowo pracujący gruczoł tarczowy może przysporzyć wiele problemów, odpowiada także ona za układ kostno-szkieletowy, nerwowy, a co bardzo ważne za wydzielanie hormonu wzrostu oraz hormonów płciowych. Gruczoł ten jest niezastąpiony, współpracuje z przysadką mózgową, oraz jak nikt inny odpowiada za gospodarkę jodem. Chora tarczyca wykazuje wiele objawów, które często mylone są z innymi schorzeniami, szczególnie u płci męskiej. Standardowo nie są zlecane badania tarczycy u mężczyzn.

Zaburzenia tarczycy

Tarczyca, jak wyżej wspomniano jest to gruczoł, który odpowiada za prawidłowe działanie organizmu. Negatywny wpływ na pracę tarczycy ma wiele czynników, pojawia się zaburzenie produkowania hormonów. Warto zapamiętać, że zbyt mała ilość hormonów to choroba w postaci niedoczynności tarczycy lub zbyt wiele, wtedy jest nadczynność tarczycy. Wśród schorzeń nie tylko kobieta, ale także i mężczyzna może odnaleźć różne guzki.

Nadczynność tarczycy

Choroba u mężczyzn swoje objawy ukazuje podobnie, jak w przypadku kobiet. Charakterystyczne cechy to widoczna nadpobudliwość, nerwowość, potliwość, kołatanie serca, osłabienie, uczucie duszności, utrata masy ciała, drżenie rąk a także wytrzeszcz oczu. W przypadku płci męskiej, w wyniku choroby, może pojawić się obniżone libido oraz zaburzenia potencji.

Niedoczynność tarczycy

Drugą, całkiem odmienną chorobą gruczołu tarczowego jest niedoczynność tarczycy, zbyt niski poziom wydzielanych hormonów może doprowadzić do wielu chorób. Objawy to zwiększenie masy ciała, obrzęk szyi, bóle stawów, zmęczenie, senność, problem z pamięcią i koncentracją, zaparcia. Pojawia się także wiele innych cech jak łamliwe włosy, powiększone serce albo chrypa.

Choroba Hashimoto

Przewlekłe zapalenie tarczycy jest chorobą autoimmunologiczną. Układ odpornościowy identyfikuje tarczycę jako niebezpieczeństwo i produkuje wiele przeciwciał. Choroba nie sprawia bólu, dochodzi w jej przypadku do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Objawy są bardzo podobne do niedoczynności tarczycy, występuje zmęczenie, rozdrażnienie, depresja, wolna praca serca lub zwiększenie masy ciała. Nieleczona choroba Hashimoto może doprowadzić do bezpłodności, a w skrajnych przypadkach do śpiączki.

Jak wykrywać chorobę?

Warto zainteresować się objawami. Częste symptomy mogą wiele powiedzieć. Nie tylko kobiety, ale także mężczyźni powinni poddać się dokładnym badaniom, które wykluczą ewentualną chorobę. Poziom hormonów można sprawdzić poprzez wykonanie badań hormonalnych z krwi: TSH, fT3, fT4. Często w celu wykluczenia innych powikłań przeprowadza się USG tarczycy.

Leczenie chorej tarczycy

Współczesna medycyna, doskonale rozwinięta, nie potrafi odnaleźć lekarstwa na chorą tarczycę. Na rynku dostępne są bardzo korzystne terapie objawowe, pozwalają one wykluczyć z naszego życia uciążliwe symptomy. Zanim poddamy się leczeniu farmakologicznemu warto zmienić dotychczasowy tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ubieranie na randkę może być łatwe, ale dla bardzo wielu osób, którzy nie mają w tym wprawy może wydawać się skomplikowane. Podstawą jest tutaj to, by mimo wszystko potrafić ubrać się właściwie do danej sytuacji. (więcej…)

Mężczyzna u kosmetyczki to wciąż pewnego rodzaju rzadki widok. Jednak sama świadomość tego, że zadbane paznokcie prezentują się znacznie lepiej, powoduje, że panowie z roku na rok coraz chętniej decydują się na korzystanie właśnie z takich usług. Ponadto w zaciszu własnego domu również można wykonać szereg zabiegów, by móc poszczycić się pięknymi paznokciami. Czasami wystarczy pół godziny, by móc zauważyć znaczącą poprawę. (więcej…)

Każdy z nas szuka recepty na idealny związek. Ciężko jest powiedzieć co sprawi, że twój związek będzie trwały i szczęśliwy, ale bardzo łatwo można stwierdzić co może go szybko zniszczyć. Jedną z najczęstszych przyczyn rozstań jest chorobliwa zazdrość. Kobieta, która jest nieustannie kontrolowana przez swojego partnera zaczyna czuć się osaczona, bardzo często kumuluje w sobie złość i bunt, zwłaszcza kiedy próbujesz ograniczyć jej wyjścia na miasto czy spotkania z przyjaciółmi. Będąc zazdrosnym w pewnym sensie pokazujesz również swoją słabość. Dlaczego? Skoro chorobliwie obawiasz się o to, że stracisz swoją kobietę to tak jakbyś uważał się za gorszego od innych facetów. Właśnie w ten sposób tracisz w jej oczach, stajesz się mało męski, co prowadzi do szybkiego rozstania. (więcej…)

W polskim społeczeństwie związki z dużą różnicą wieku rzadko spotykają się ze zrozumieniem. Znacznie częściej partnerzy muszą zmierzyć się z kłopotliwymi pytaniami, złośliwymi komentarzami i brakiem wiary w to, że ich związek przetrwa. A jak jest w rzeczywistości? Czy taki związek ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość, czy z góry jest skazany na porażkę? (więcej…)