Mężczyzna także choruje na tarczycę…

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 Ocena, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Do niedawna myślano, że choroby tarczycy dopadają tylko kobiety, jest to błędne myślenie. Niesprawny gruczoł tarczowy występuje także u mężczyzn.
Facet nigdy nie rozkłada swojego organizmu na czynniki pierwsze. Nie biega za każdym razem do lekarza, gdy tylko coś go zaboli. Często zbyt późno trafia do specjalisty, niestety w konsekwencji pojawia się wiele różnych problemów. Naukowo stwierdzono, że kobiety częściej chorują na tarczycę niż mężczyźni, jednak nie są oni całkiem wyłączeni z tego kręgu. Niedoczynność a także choroba Hashimoto to jedne z niewielu schorzeń, które dotykają facetów.

Co to jest tarczyca?

W kilku słowach jest to niewielki organ położony w przedniej części szyi. Gruczoł ten posiada wiele funkcji, pozwala wyprodukować hormony dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: trójjodotyroninę (T3), kalcytoninę i tyroksynę (T4). Czy słyszałeś za co są one odpowiedzialne? Głównie oddziałują na tempo przemiany materii w organizmie, z prostego punktu widzenia ustalają czy ktoś jest otyły czy też szczupły. Tarczyca odpowiada za naszą energię. Nieprawidłowo pracujący gruczoł tarczowy może przysporzyć wiele problemów, odpowiada także ona za układ kostno-szkieletowy, nerwowy, a co bardzo ważne za wydzielanie hormonu wzrostu oraz hormonów płciowych. Gruczoł ten jest niezastąpiony, współpracuje z przysadką mózgową, oraz jak nikt inny odpowiada za gospodarkę jodem. Chora tarczyca wykazuje wiele objawów, które często mylone są z innymi schorzeniami, szczególnie u płci męskiej. Standardowo nie są zlecane badania tarczycy u mężczyzn.

Zaburzenia tarczycy

Tarczyca, jak wyżej wspomniano jest to gruczoł, który odpowiada za prawidłowe działanie organizmu. Negatywny wpływ na pracę tarczycy ma wiele czynników, pojawia się zaburzenie produkowania hormonów. Warto zapamiętać, że zbyt mała ilość hormonów to choroba w postaci niedoczynności tarczycy lub zbyt wiele, wtedy jest nadczynność tarczycy. Wśród schorzeń nie tylko kobieta, ale także i mężczyzna może odnaleźć różne guzki.

Nadczynność tarczycy

Choroba u mężczyzn swoje objawy ukazuje podobnie, jak w przypadku kobiet. Charakterystyczne cechy to widoczna nadpobudliwość, nerwowość, potliwość, kołatanie serca, osłabienie, uczucie duszności, utrata masy ciała, drżenie rąk a także wytrzeszcz oczu. W przypadku płci męskiej, w wyniku choroby, może pojawić się obniżone libido oraz zaburzenia potencji.

Niedoczynność tarczycy

Drugą, całkiem odmienną chorobą gruczołu tarczowego jest niedoczynność tarczycy, zbyt niski poziom wydzielanych hormonów może doprowadzić do wielu chorób. Objawy to zwiększenie masy ciała, obrzęk szyi, bóle stawów, zmęczenie, senność, problem z pamięcią i koncentracją, zaparcia. Pojawia się także wiele innych cech jak łamliwe włosy, powiększone serce albo chrypa.

Choroba Hashimoto

Przewlekłe zapalenie tarczycy jest chorobą autoimmunologiczną. Układ odpornościowy identyfikuje tarczycę jako niebezpieczeństwo i produkuje wiele przeciwciał. Choroba nie sprawia bólu, dochodzi w jej przypadku do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Objawy są bardzo podobne do niedoczynności tarczycy, występuje zmęczenie, rozdrażnienie, depresja, wolna praca serca lub zwiększenie masy ciała. Nieleczona choroba Hashimoto może doprowadzić do bezpłodności, a w skrajnych przypadkach do śpiączki.

Jak wykrywać chorobę?

Warto zainteresować się objawami. Częste symptomy mogą wiele powiedzieć. Nie tylko kobiety, ale także mężczyźni powinni poddać się dokładnym badaniom, które wykluczą ewentualną chorobę. Poziom hormonów można sprawdzić poprzez wykonanie badań hormonalnych z krwi: TSH, fT3, fT4. Często w celu wykluczenia innych powikłań przeprowadza się USG tarczycy.

Leczenie chorej tarczycy

Współczesna medycyna, doskonale rozwinięta, nie potrafi odnaleźć lekarstwa na chorą tarczycę. Na rynku dostępne są bardzo korzystne terapie objawowe, pozwalają one wykluczyć z naszego życia uciążliwe symptomy. Zanim poddamy się leczeniu farmakologicznemu warto zmienić dotychczasowy tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W polskim społeczeństwie związki z dużą różnicą wieku rzadko spotykają się ze zrozumieniem. Znacznie częściej partnerzy muszą zmierzyć się z kłopotliwymi pytaniami, złośliwymi komentarzami i brakiem wiary w to, że ich związek przetrwa. A jak jest w rzeczywistości? Czy taki związek ma przed sobą jakąkolwiek przyszłość, czy z góry jest skazany na porażkę? (więcej…)

Jedną z najważniejszych kwestii, które trzeba obowiązkowo rozstrzygnąć w momencie dzielenia opieki nad dziećmi między dwojgiem rozwodzących się rodziców, jest wysokość alimentów. Kwota, którą co miesiąc trzeba wpłacać na konto rodzica sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem może być zróżnicowana, jednak w każdym przypadku przy ustalaniu jej bierze się pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i realne możliwości finansowe i dochody rodzica, który będzie płacił alimenty. (więcej…)

Swędząca skóra szyi, może oznaczać bardzo poważne problemy tarczycowe. Dlatego też przedłużanie się tego stanu należy skonsultować z lekarzem, który w razie konieczności zleci potrzebne do postawienia diagnozy badania.  (więcej…)

Seksualność to niezwykle ważna, a zarazem delikatna sfera naszego życia. Niestety, bardzo wiele par w sypialni boryka się z różnego rodzaju problemami. Jednym z najczęstszych jest zbyt szybki wytrysk partnera, który powoduje, że stosunek kończy się zbyt szybko. Może prowadzić to do frustracji obojga kochanków. Kobieta nie zdąży w tak krótkim czasie osiągnąć orgazmu, a mężczyzna może przez to stracić poczucie własnej wartości. Poza tym z reguły para chciałaby rozkoszować się swoją bliskością jak najdłużej. Na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na wydłużenie stosunku i nie zawsze wymagają one środków farmakologicznych.
(więcej…)