Czy wiek samochodu może mieć wpływ na koszt polisy OC?

Jeśli spojrzeć na polskie ulice, można zauważyć pewną regularność. Polacy od lat kupują samochody raczej na rynku wtórnym z uwagi na atrakcyjną cenę pojazdu. Często są to dość stare samochody sprowadzane zza zachodniej granicy po niższych cenach. Nie oznacza to oczywiście, że są to auta niższej jakości. Trzeba jednak się liczyć z tym, że kupując starsze auto, trzeba będzie zapłacić więcej za jego ubezpieczenie.

Z jakiego powodu wiek samochodu wpływa na wysokość składki OC?

Jak wynika z badań, w 2020 roku ponad 50% polskich kierowców ubezpieczyło auta z roczników 2000-2009, a aż 30% zadeklarowało ubezpieczenie jeszcze starszych pojazdów. Wynika to oczywiście z atrakcyjnych cen samochodów używanych. Sprawdzając ceny polis z wykorzystaniem kalkulatora OC i AC (https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac), można zauważyć że wiek pojazdu także wpływa na wysokość składki. Dlaczego tak jest?

Ubezpieczyciel zwraca uwagę na wszystkie czynniki ryzyka. Najważniejsza jest historia samego kierowcy, czy ma na swoim koncie stłuczki, a także czy jest doświadczonym kierowcą. Zaraz po czynniku ludzkim analizowany jest samochód. Starsze samochody są uważane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za mniej bezpieczne. Chodzi tutaj zarówno o ich stan techniczny, jak i zaimplementowane zabezpieczenia. W końcu 25-letni Volkswagen Golf na pewno ma bardziej zużyte komponenty niż taki, który dopiero co wyjechał z salonu.

Dochodzi do tego także mentalność kierowców, która zmienia się w zależności od stanu technicznego i wieku pojazdu. Z badań wynika, że kierowcy są mniej uważni i pozwalają sobie na bardziej niechlujną jazdę starszym samochodem. To także wpływa na cenę OC.

Sprawdź średnie ceny polis uwarunkowane wiekiem samochodów

W Polsce średni wiek samochodu – wyliczony na podstawie m.in. wyszukiwań ubezpieczenia w porównywarkach – wynosi aż 14 lat. Dla porównania, w Europie jest to już 11 lat. Ubezpieczyciele skrzętnie z tego korzystają i dla starszych pojazdów ustalają wyższą średnią składkę za OC. Warto zwrócić jednak uwagę, że nie w każdym towarzystwie jest taka zasada – najmniejsze dysproporcje w cenach OC w zależności od wieku można zauważyć w ofertach Link4 i Axa Direct.

Przeanalizujmy średnie składki OC dla tego samego modelu samochodu wyprodukowanego w latach 1990-2019.. Przyjmijmy, że jest to Volkswagen Golf z silnikiem 1.6 TDI. Najtańsze polisy dotyczą najstarszych modeli, wyprodukowanych w 1990 roku. Najmniej opłaca się OC dla tego samego Golfa z roku 2000 – jest to wzrost o około 80-100% w stosunku do składki za auto z 1990 roku. Odrobinę taniej jest w przypadku samochodów wyprodukowanych w 2010 roku, lecz wciąż wzrost w stosunku do 1990 jest znaczny. Za OC dla najnowszych modeli z 2019 roku zapłacimy mniej niż za 10 i 20-letnie odpowiedniki, z uwagi na ostrożniejszą jazdę i większą liczbę zabezpieczeń.

Informacja prawna