Kiedy najczęściej dochodzi do przerwy w OC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa ochrona, którą trzeba wykupić na każdy samochód. Brak takiej polisy wiąże się z dużymi karami nakładanymi przez UFG. Istnieją jednak sytuacje, w których dochodzi do przerwy w okresie obowiązywania ubezpieczenia OC. Kiedy dzieje się to najczęściej?

Wygaśnięcie poprzedniej polisy

Ubezpieczenie OC kupuje się na rok. Po tym czasie istnieje opcja przedłużenia umowy lub zdecydowania się na produkt od zupełnie innej firmy. To właśnie wtedy dochodzi najczęściej do przerwania okresu obowiązywania polisy. Niektóre osoby wybierają bowiem płatność ratalną, a na koniec roku zalegają ze spłatą konkretnej części. Umowa nie może być więc odnowiona automatycznie. Nie wszyscy pamiętają datę zawarcia współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym, dlatego kierowcy czasem zapominają o konieczności wykupienia nowej polisy.

Warto wiedzieć, że kary finansowe za brak ubezpieczenia OC są naliczane nawet w sytuacji, gdy minął jeden dzień od wygaśnięcia ochrony. Nie są to małe stawki, ponieważ najniższa przekracza 1000 zł. Za przerwę wynoszącą więcej niż 14 dni trzeba natomiast zapłacić 5600 zł. To duże kwoty, dlatego lepiej kontrolować okres obowiązywania posiadanego ubezpieczenia OC. Możesz także sprawdzić w umowie, co stanie się po jej wygaśnięciu.

Przerwa w ubezpieczeniu OC grozi karą nakładaną przez UFG, pokryciem kosztów kolizji z własnej kieszeni, utratą zniżek i wieloma innymi, mniejszymi konsekwencjami. Z tego powodu trzeba pamiętać o dacie wygaśnięcia poprzedniej umowy i nie dopuścić do sytuacji, w której nawet przez jeden dzień auto nie będzie objęte obowiązkową polisą. Brak ubezpieczenia może bowiem wiązać się ze znacznie kosztowniejszymi konsekwencjami niż tylko konieczność zapłacenia kary.

Polisa byłego właściciela pojazdu

Do przerwy w OC bardzo często dotyczy także w sytuacji, gdy samochód był dopiero kupiony, a obowiązująca polisa należała do byłego właściciela. Wówczas umowa nie zostanie automatycznie przedłużona. Z tego powodu dobrym pomysłem jest jej wypowiedzenie, pomimo faktu, że nie utraciła ważności. W ten sposób odzyskasz pieniądze za niewykorzystany okres, a jednocześnie sprawisz, że polisa zostanie przedłużona po roku. Ryzyko przegapienia terminu wygaśnięcia umowy będzie więc znacznie mniejsze.

Przerwa w OC a nieużywany pojazd

Niektóre osoby świadomie doprowadzają do przerwy w obowiązywaniu ubezpieczenia OC. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy dany samochód stoi nieużywany. Wielu kierowcom wydaje się, że w takiej sytuacji nie trzeba obejmować go polisą. Nie jeździ on bowiem po drogach, a więc nie może spowodować kolizji. Jest to błędne myślenie. Ubezpieczenie OC dotyczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Jeśli nie wyrejestrujesz samochodu w urzędzie, nawet po jego wieloletnim nieużywaniu trzeba będzie zapłacić karę za przerwę w OC. Jest to wówczas najwyższa przewidziana kwota.

Fakt braku ubezpieczenia OC może zostać wykryty ze względu na fakt, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi dane na ten temat. Nieużywanie pojazdu i niewykupienie polisy jest więc niezgodne z prawem. Fakt ten prawdopodobnie zostanie szybko zauważony, a właściciel samochodu – wezwany do zapłaty.

Polisa ubezpieczeniowa jest potrzebna także wtedy, gdy decydujesz się zezłomować pojazd. To właśnie wtedy najczęściej może dojść do wykrycia faktu, że teoretycznie nieużywany samochód nie miał ważnego OC.

Jak nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu OC?

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia OC, w tym także z możliwością rozbicia płatności na raty, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów, takich jak https://rankomat.pl/ubezpieczenia-samochodowe/kalkulator. Pozwalają one na obliczenie wysokości składki, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. W ten sposób można zapoznać się ze szczegółami każdej oferty najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak wygląda kwestia przedłużenia polisy w późniejszym czasie. Przez internet możesz także kupić polisę.

Informacja prawna