Jak wybrać kurtkę sportową męską?

Zaopatrując się w odzież sportową, należy uwzględnić kilka aspektów, na które często nie zwraca się należytej uwagi. Kurtki sportowe męskie występują w różnych wersjach, co ma na celu dopasowanie ich do sportu, jaki się uprawia, a także do warunków atmosferycznych.

Kupując kurtkę, należy więc zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • materiał wykonania,
  • ilość warstw,
  • ilość kieszeni,
  • poziom nieprzemakalności,
  • krój.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana kurtka. Jest to niezwykle istotne, gdyż specyfika każdego sportu jest nieco inna, a materiał gra kluczową rolę z kontekście wygody codziennego użytkowania. Kurtki sportowe powinny być wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, które nie chłoną wilgoci, tak ja naturalne tkaniny. W przypadku kurtek ma to duże znaczenie zwłaszcza, w kontekście membrany zewnętrznej, która decyduje o tym, jak bardzo nieprzemakalna jest dana kurtka. Trzeba na to zwrócić uwagę w kontekście sportów, które charakteryzują się dużą ilością aktywności wykonywanej w czasie deszczu, śniegu lub w warunkach, w których panuje wysoki poziom wilgoci. W takich sytuacjach poziom nieprzemakalności powinien być kluczowy podczas wybierania konkretnego modelu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dana kurtka posiada doczepiany kaptur, co w przypadku ekspozycji na wiatr jest bardzo praktyczne, a jednocześnie taki kaptur powinno się dać łatwo odczepić w sytuacjach, gdy jedynie przeszkadza.

Krój kurtki sportowej męskiej

Uprawianie sportu ma to do siebie, że wymaga wykonywania specyficznych ruchów. Warunkuje to konieczność dopasowania odpowiedniego kroju do charakterystyki konkretnego sportu. Jeśli nie wymaga on dużej ilości ruchów ramion w dużym zakresie, można zaopatrzyć się w kurtkę o klasycznym kroju, która będzie lepiej przylegała do ciała, przez co będzie zdecydowanie cieplejsza, a także wygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Jeśli jednak dany sport wymaga dużej ilości obszernych ruchów ramion, taka kurtka zupełnie się nie sprawdzi, gdyż bardzo szybko popruje się w ramionach i pod pachami, a czasem nawet całkowicie uniemożliwi swobodne wykonywanie konkretnej aktywności ruchowej. Takie kurtki powinny być więc delikatnie poszerzone w ramionach, tak by użytkownik mógł swobodnie podnieść ręce do góry. Najłatwiej sprawdzić, czy dana kurtka jest odpowiednia poprzez wykonywanie ruchów okrężnych ramionami i obserwując, czy krój nie krępuje ruchów.

Dodatkowe parametry kurtki

Poza powyższymi aspektami, w przypadku niektórych sportów warto też zwrócić uwagę na to, czy dany model kurtki sportowej męskiej posiada odpowiednią ilość kieszeń, które można solidnie zamknąć, ale także są dość łatwo dostępne. Jest to istotne niemal w każdym sporcie, chociażby dlatego, że często w takich kieszeniach trzeba bezpiecznie przenosić telefon i inne niezbędne przedmioty codziennego użytku.

Informacja prawna