Rajdy samochodowe dla amatorów. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Jesteś fanem sportów ekstremalnych i potrzebujesz trochę adrenaliny? Obejrzałeś już wiele wyścigów i zastanawiasz się czy dałbyś rade? Może to już czas żebyś spróbował sam jak to jest usiąść za kierownicą w rajdzie samochodowym dla amatorów! Wystarczą jedynie chęci, odrobina inicjatywy oraz oczywiście prawo jazdy kategorii B.

Rajdy dla amatorów

Nie masz czasu na wyrabianie licencji kierowcy rajdowego i zajmowanie się całą papierkową robotą z tym związaną? W takim razie musisz spróbować swoich sił w rajdach samochodowych dla amatorów.  Istnieje wiele możliwości. W Polsce już od dłuższego czasu na rynku pojawiło się wiele prywatnych stowarzyszeń które organizują takie zawody. Oczywiście podstawowe wymogi takie jak sprawny pojazd który jest dopuszczony do jazdy muszą zostać spełnione, jednakże wzięcie udziału w takich zawodach jest stosunkowo prostsze niż rozpoczęcie przygody z KJS.

KJS czy prywatne zawody?

Jeżeli zastanawiasz się czy nie chcesz zdobyć licencji rajdowego kierowcy, warto wziąć udział w KJS. Czym różnią się KJS od zawodów orgaznizowanych przez prywatne stowarzyszenia? Aby wystartować w  Konkursowej Jeździe Samochodem musisz posiadać  komplet badań technicznych oraz homologacje drogową która, zazwyczaj nie jest wymagana w zawodach rajdowych organizowanychprywatniedla amatorów . Dodatkowym wymogiem w obydwu kategoriach jest noszenie kasku.Ciężko jednoznacznie stwierdzić w których zawodach bezpieczeństwo jest większe, gdyż rajdy prywatne, wbrew pozorom kładą bardzo duży nacisk na ten aspekt.

Kwestia finansowa

Pod względem pieniężnym, wzięcie udziału w rajdach samochodowych dla amatorów organizowanych prywatnie, jest lepszą opcją jeżeli twój zespół nie posiada zaplecza w postaci sponsorów. Dzięki temu że nie musisz posiadać homologacji kombinezonów możesz zredukować wiele wydatków. Oczywiście warto posiadać wyposażenie takie jak klatka samochodowa, która niesamowicie zwiększa bezpieczeństwo zawodników w trakcie kolizji. Kiedy już takową posiadasz, lub decydujesz się na start bez niejmoże udać Ci się zamknąć budżet na cały wyjazd w kilkuset złotych.

Informacja prawna