Jakie pióro wieczne wybrać?

jakie pióro wieczne

Zastanawiając się jakie pióro wieczne wybrać, podejmujemy decyzję, jak sama nazwa podpowiada, na wiele lat. Mając na uwadze, że jest to przedmiot ważny, istotny, który zostanie z nami przez długi czas, zależy nam na tym, by podjęta decyzja była mądra i przemyślana. Czym się zatem kierować i jakie pióro wieczne warto wziąć pod uwagę? Zaczynamy!

Jakie pióro wieczne wybrać?

Zastanawiając się jakie pióro wieczne wybrać, podejmujemy decyzję, jak sama nazwa podpowiada, na wiele lat. Mając na uwadze, że jest to przedmiot ważny, istotny, który zostanie z nami przez długi czas, zależy nam na tym, by podjęta decyzja była mądra i przemyślana. Czym się zatem kierować i jakie pióro wieczne warto wziąć pod uwagę? Zaczynamy!

Przeznaczenie wpływa na to, jakie pióro wieczne wybierzecie

Wybierając pióro wieczne, musicie już na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym Wam zależy i do czego będzie Wam ono służyło.

 • Jeśli szukacie modelu do szybkiego notowania na uczelni lub w pracy — koniecznie wybierzcie lekki model, który nie męczy dłoni podczas dłuższego użytkowania. Najlepszym wyborem do takich celów będą pióra wieczne ze stalówką w rozmiarze pomiędzy XF-M.
 • Gdy szukacie pióra, które ma być jedynie gadżetem świadczącym o Waszym prestiżu, a jego głównym przeznaczeniem będzie podpisywanie umów, możecie wziąć pod uwagę dużo cięższe egzemplarze o ponadczasowej linii. Nie ogranicza Was stalówka ani waga. Bez obaw możecie zdecydować się na pióro wieczne ze stalówką oznaczoną literą B lub nawet BB. Bardzo ekskluzywnym egzemplarzem, który koniecznie weźcie pod uwagę jest pióro wieczne Parker Duofold Black GT.
 • Szukacie pióra wiecznego dla dziecka? Zwróćcie uwagę na bardziej budżetowe, lekkie i kolorowe modele, które nie zmęczą malutkich rączek. Najmłodsi użytkownicy piór doceniają pióra wieczne Parker Vector. Koniecznie weźcie je pod uwagę, zastanawiając się jakie pióro wieczne wybrać.

jakie pióro wieczne wybrać

Jaka stalówka będzie najlepsza?

Stalówka to serce pióra wiecznego. Wykonuje się ją ze złota bądź stali szlachetnej. Oczywiście, trzeba podkreślić, że modele ze złotą stalówką będą zdecydowanie droższe i raczej nie nadają się dla dzieci. Są za to świetnym pomysłem na prezent, np. z okazji przejścia na emeryturę. Stalówki poza materiałem, z jakiego są zrobione, różnią się także grubością. Wybór konkretnej będzie wpływał na grubość kreski, jaką stawia ona na papierze. Oznaczenia, jakie znajdziecie na piórach wiecznych to:

 • EF — super cienka stalówka
 • F – cienka stalówka
 • M – średnia stalówka
 • B – gruba stalówka
 • BB — podwójnie gruba stalówka

Miejcie jednak na uwadze, że stalówka B jednej marki, niekoniecznie będzie tak samo gruba jak stalówka B innej marki – będą się różnić w zależności od producenta.

Jakie pióro wieczne wybrać, a system napełniania

Pióra wieczne, z którymi spotkacie się na rynku, mogą posiadać trzy różna systemy napełniania. Są to:

 • Konwerter, który umożliwia ponowne napełnianie i jest prosty w użyciu.
 • Naboje. Łatwe do kupienia, jednak liczba kolorów, jakie możemy znaleźć, jest ograniczona. Dodatkowo pióra często wymagają oryginalnych naboi danej marki, co może być swego rodzaju utrudnieniem.
 • Tłoczkowy system napełniania, którego ogromną zaletą jest największa pojemność.
Informacja prawna