Prasa do owoców – niezbędny dodatek dla każdej osoby robiącej własne wino

Prasy do owoców są powszechnie stosowane jako podstawowe narzędzie pomagające w produkcji wina. Ich rola znana jest od stuleci. Dzięki nim można z łatwością uzyskać sok, a przy tym oddzielić go od miąższu, który powoduje zmętnienie trunku. Powstaje jednak pytanie, jak podejść do zakupu prasy do owoców, na co zwrócić uwagę i czy taka inwestycja będzie się opłacać? Oto kilka odpowiedzi na te pytania.

Kiedy warto wyposażyć się w prasę do owoców – sytuacje, kiedy obejść się bez niej jest niezwykle trudno

Podczas produkcji wina jest jeden kluczowy etap, w którym takie urządzenie jest niezwykle przydatne. Jest to przygotowanie moszczu. Co prawda, można się bez takiego urządzenia obejść. Jedni ratują się domowymi maszynkami do mielenia mięsa, inni miażdżą i kroją owoce. Można także posłużyć się moździerzem. Jednak są to problematycznie i niedoskonałe rozwiązania. Mielenie owoców generuje wiele zanieczyszczeń, miażdżenie ich może być niezwykle męczące, zwłaszcza przy wielu kilogramach surowca. W takim układzie, idealnym rozwiązaniem jest właśnie prasa do owoców.

Genialnie proste działanie – esencja owoców jest na wyciągnięcie twojej ręki

Kupując prasę do owoców, nie musisz obawiać się, że nie podołasz obsłudze tego narzędzia. To bardzo prosta konstrukcja, oparta na trzech elementach. Po pierwsze, mamy tu obszerny kosz, do którego wkłada się przygotowane owoce. W jego wnętrzu ukryty jest tłok osadzony na śrubie. Całość nie zajmuje więcej miejsca niż taboret. Działanie tego narzędzia polega na tym, że obrót śruby wciska tłok wewnątrz kosza, z którego wypływa sok. Siły oddziaływujące na produkt są dość duże, jednak całość powinna wytrzymać napór, dzięki solidnemu stelażowi. Tobie pozostanie załadowanie kolejnej partii surowca, a na koniec pracy wystarczy tylko wyszorować całość. Pozyskany w ten sposób sok z owoców nadaje się doskonale do produkcji wina.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz prasę do owoców? Te rzeczy powinny być dla ciebie kluczowe

Przeszukując internet w poszukiwaniu dobrej prasy do owoców, powinieneś mniej więcej wiedzieć, czego szukasz. Podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest pojemność przyrządu. Jeśli zamierzasz z niej korzystać tylko od czasu do czasu, żeby przygotować kilka niewielkich nastawów na wino, to nie ma sensu sięgać po ogromne narzędzie, którego potencjału nigdy nie wykorzystasz. Drugą rzeczą, jaka powinna zwrócić twoją uwagę, jest rodzaj prasy do owoców. Generalnie są dostępne dwa typy. Pierwszy z nich, prasy ramowe, używane są zwłaszcza do twardszego surowca. Drugie to modele koszowe, które lepiej sprawdzają się przy obróbce miękkiego tworzywa. W zależności od tego, czy produkujesz trunki z jabłek czy malin, wybierz do tego odpowiednią prasę.

Prasa do owoców to nie wszystko – surowiec zawsze powinieneś odpowiednio przygotować

Szukając prasy do owoców, musisz pamiętać, że posiadanie jej determinuje odpowiednie przygotowanie surowca. W innym przypadku możesz uszkodzić urządzenie już podczas pierwszego użycia. Pamiętaj, że owoce musisz poddać wstępnej obróbce. Miękkie, takie jak truskawki czy winogrona pokrój drobno lub wstępnie zmiażdż. Następnie odstaw je na kilkanaście godzin do lodówki. Inaczej sprawa się ma w kontekście jabłek, gruszek czy moreli. Tu samo szatkowanie nie wystarczy. W przypadku twardych owoców, warto dodać do nich enzym pektoliczny, który ułatwi wydobycie soku z nich. Dodatkowo, możesz je przed całym procesem sparzyć wrzącą wodą.

Jak odpowiednio zadbać o prasę do owoców – to kilka pomysłów, jak przedłużyć jej żywotność

Jak każde narzędzie, tak i ona potrzebuje serwisowania i czyszczenia. Dlatego pamiętaj, żeby dokładnie oczyścić ją po każdym użyciu. Do tego celu użyj ciepłej wody z mydłem, przy trudniejszych zabrudzeniach użyj silniejszego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Przed zimą warto bardziej drobiazgowo przejrzeć sprzęt, gdyż resztki owoców mogą być zalążkiem pleśni, która może zupełnie zdegradować drewniane elementy konstrukcji. Podczas szorowania zwróć uwagę, czy na elementach poddawanych dużym przeciążeniom, nie pojawiły się pęknięcia. Takie części warto zawczasu wymienić na nowe, dlatego, że wyłamanie ich podczas pracy może być niebezpieczne w skutkach dla ciebie i samej prasy.

Prasa do owoców – czy jedna wystarczy? To zależy od twojego zapotrzebowania

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta i brzmi: to zależy. Od czego? Głównie od tego jak często masz zamiar z niej korzystać. Używając jej kilka razy na sezon, powinieneś zadowolić się pojedynczą sztuką. Jeśli jednak rozwijasz swoją pasję, to warto rozważyć zakup kolejnej. Wtedy sięgniesz po większy model lub po inny typ. Jak wybrać najlepszy moment? Gdy poczujesz, że brakuje ci dodatkowego narzędzia do obróbki owoców – to będzie znak, że czas zakupu nadszedł.

Informacja prawna