Niezbędnik turysty górskiego – zobacz, co powinieneś ze sobą zabrać!

Wędrówki górskie są wspaniałą formą spędzania wolnego czasu. Polacy po górach wędrują coraz częściej i chętniej, niemniej nie zawsze są do tego dobrze przygotowani. Dotyczy to jednakowo wypraw w góry niskie takie jak Beskidy lub Bieszczady, jak i w góry wysokie takie jak między innymi Tatry, Dolomity lub Alpy. Zgłębimy dzisiaj temat tego, o czym nie wolno zapomnieć i o co warto zadbać, planując górskie trekkingi.

Dobre górskie buty to podstawa

W górach wiele elementów naszego ubioru ma duże znaczenie, ale warto podkreślić, że porządne buty jest to sprawa podstawowa. W tym momencie, kiedy spytamy osób wędrujących po górach, jakie są dobre buty górskie, to dostaniemy wiele propozycji w różnych cenach. Opinie na temat tego, w jakiej cenie kupić dobre buty górskie, również są różne. Wynika to z prostego faktu, że inne wymagania stawiamy butom przeznaczonym na trekking w Alpach, a inne, jeśli chcemy pojechać w Karkonosze czy Bieszczady.

Warto podkreślić, że jadąc w wysokie góry, raczej nie opłaca się zbytnio oszczędzać, ponieważ jeśli na przykład pęknie nam podeszwa, to będąc 2-3 tys. m n.p.m., na Alpejskim kamienistym szlaku, to możemy mieć po prostu kłopoty. Na takie wyprawy najlepiej kupić buty sprawdzonych firm takie jak buty Hanwag, Salewa itp. Oczywiście sprawdzą się one na mniej wymagających trasach również. Jeśli nie mamy aspiracji wysokogórskich, to należy kupić buty, które przede wszystkim są butami za kostkę, mają dość twardą podeszwę i co najważniejsze, muszą mieć wzmacniane noski, dzięki czemu nie obijemy sobie palców stóp, przypadkowo zahaczając o kamienie.

Wiatroszczelna i ciepła kurtka – nawet przy ciepłej pogodzie

Zabranie ze sobą w góry dobrej odzieży jest w zasadzie wymogiem. Nawet latem w ciepły dzień, na czysto teoretycznie łatwych trasach, może się zdarzyć załamanie pogody, które będzie dla nas zagrożeniem, jeśli nie będziemy mieli kurtki, która ochroni nas od wiatru oraz deszczu. Ratownicy górscy podkreślają, że nie wolno nawet latem bagatelizować ryzyka załamania pogody. Może w skrajnym przypadku doprowadzić to nawet do hipotermii. Dodatkowo w góry dobrze zabrać ze sobą folię NRC. Może się przydać nam, ale może posłużyć innym turystom, których spotkamy nieprzygotowanych na szlaku.

Jeśli idzie o inne elementy odzieży to dobrze inwestować w odzież sportową. Niekoniecznie musi być dedykowana do uprawiania turystyki górskiej. Odzież taka nie jest wymagana i nie każdy lubi w niej chodzić, ma jednak dwie zalety. Pierwszą jest fakt, że szybko schnie, co jest istotne zarówno w przypadku przepocenia, jak i wyprania po długim marszu. Drugi plus to waga. Takie ubrania są po prostu lekkie. Jeśli wyposażymy się w buty, dobrą kurtkę i trochę funkcyjnych ubrań, to z punktu widzenia ubioru, będziemy dobrze przygotowani do wyjścia w góry.

Kije trekkingowe, latarka, powerbank

Dobrze powiedzieć sobie o rzeczach takich jak kije trekkingowelatarka czy powerbank. Kije trekkingowe to niby oczywistość, ale można o nich zapomnieć. Są jednak bardzo dużym ułatwieniem podczas górskiej wyprawy, a szczególnie jeśli mamy plecak sporej wagi. Przede wszystkim pomagają nam pokonywać podejścia i odciążają plecy. Latarka jest zabezpieczeniem na wypadek, gdyby niespodziewanie nas zastała noc. Powinna być wodoszczelna i z dobrą baterią lub jeśli ma baterię wymienną, to mały zapas baterii również dobrze jest zabrać. Również powerbank jest dobrym pomysłem. Dzięki niemu przedłużymy czas pracy smartfona, co może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Informacja prawna