Jakie wymogi powinna spełniać tapicerka samochodowa?

jakie wymogi powinna spełniać tapicerka samochodowa

Jeżeli wybiera się dla siebie samochód, to pod uwagę bierze się różne cechy idealnego auta. Poza walorami technicznymi pojazdu równie ważny jest jego wygląd, zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. O komforcie auta w środku decyduje głównie tapicerka. To właśnie na niej spoczywa najpierw wzrok. Później badane jest dopasowanie foteli do ciała. Jaka powinna być tapicerka, aby we wnętrzu samochodu czuć się dobrze?

Jakie cechy powinna mieć tapicerka w aucie?

Najlepsza tapicerka w samochodzie to przede wszystkim taka, która jest wytrzymała. Istotne jest, aby długo zachowała swój dobry wygląd i nie pękała, ani też nie przecierała się w miejscach, które bardziej niż inne narażone są na intensywną eksploatację. Na wytrzymałość składa się kilka aspektów. Przede wszystkim jest to materiał, z którego tapicerka jest zrobiona. Istotny jest również sam projekt pokrycia i sposób uszycia.

Tak się składa, że w wielu seryjnie produkowanych samochodach, wytrzymałość nie jest mocną stroną tapicerki na fotelach. Całe szczęście, że w takich firmach, jak BASTER, można dokonać jej całkowitej wymiany i cieszyć się nowym, komfortowym i eleganckim wnętrzem auta. W takim momencie zazwyczaj dokonuje się wyboru według własnych upodobań. Wtedy najlepiej wybierać trwałe materiały.

Najtrwalszym materiałem na tapicerkę jest skóra. Używanie jej jest bardzo komfortowe, jednak wymaga ona wielu regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby zawsze dobrze wyglądać. Poza tym jest stosunkowo drogim materiałem. Najczęściej więc samochody posiadają tapicerki z tak zwanej skóry ekologicznej. Sztuczna skóra jest o wiele tańsza. Niektóre materiały tego typu są również odporne na uszkodzenia. Inne surowce na tapicerki to miękki welur oraz tkaniny syntetyczne.

Idealna tapicerka powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. Niektórzy do jej ochrony używają pokrowców, jednak niekiedy i to nie wystawczy, zwłaszcza gdy w rodzinie są małe dzieci. Syntetyczne tapicerki bardzo wygodnie jest myć, a suszenie nie trwa długo.

Własne upodobania

Oprócz obiektywnych zalet, które posiadają idealne tapicerki samochodowe, są jeszcze subiektywne. Oznacza to, że każdy właściciel auta ma swoje własne upodobania dotyczące jego wnętrza. Mogą one dotyczyć zarówno materiału, faktury, jak i koloru tapicerki. Niekiedy też materiał na tapicerkę to wybór podyktowany koniecznością. Przykładem mogą być małe dzieci w rodzinie, które często podróżując – jedzą i piją napoje w samochodzie. W takim przypadku istotne jest, czy tapicerka wytrzyma częste mycie i suszenie.

Informacja prawna