Zakup skutera, jak i jakiegokolwiek innego pojazdu, nie jest prosty, zwłaszcza gdy nie robimy tego regularnie. Na co powinno zwracać się uwagę podczas zakupu, co powinno być istotne przed zawarciem transakcji? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie, pomagając kupić właściwy skuter każdej zainteresowanej osobie.
Na początku należy podejść po poszukiwań po prostu spokojnie. Naszym celem nie powinno być szybkie kupienie skutera, lecz kupienie jednośladu zadbanego, w dobry stanie technicznym, a jednocześnie w dobrej cenie. Przepłacenie czy zakup skutera w złym stanie technicznym nie jest niczym trudnym, lecz znalezienie odpowiedniej oferty często wymaga czasu, dlatego powinniśmy go dać sobie już na początku i nie wywierać na samych sobie niepotrzebnej presji.
Określenie własnych wymagań
Kluczem do wyboru właściwego jednośladu jest jego dopasowanie do naszych oczekiwań. Na początku należy określić, do czego ma służyć skuter? Jeżeli jego zadaniem będzie poruszanie się jedynie po mieście, warto zwrócić uwagę na jego zwrotność, ale również na dodatkowe wyposażenie, jak miejsce czy haczyk na zakupy. Dodatkowo skuter taki może być tańszy i posiadać silnik o mniejszej pojemności.
Jeżeli na skuterze będziemy poruszać się w dalsze trasy, kluczowy jest komfort jazdy, ale również w tym wypadku lepiej stawiać na skutery z silnikami o wyższej pojemności, które jednocześnie będą droższe.
Wybór konkretnego modelu czy szeroki wyrób wśród wielu ofert?
Jeżeli mamy w planach zakupić skuter nowy, lub niemal nowy, warto poszukać kilku modeli, które będą nas najbardziej interesować. Listę tę warto jednak zwężać, maksymalnie do 2-3 modeli, dzięki czemu podjęcie finalnej decyzji będzie znacznie łatwiejsze, niż w przypadku, gdy grono to będzie bardzo szerokie.
Inaczej jest w przypadku, gdy budżet na kupno jest ograniczony i decydujemy się na zakup skutera używanego – wtedy idealnym wyborem jest zachowanie zupełnie przeciwne, czyli niezwracanie tak dużej uwagi na konkretne modele. Znacznie bardziej istotna będzie historia danego skutera oraz stan, w którym się znajduje. W danym budżecie powinniśmy starać się kupić skuter w jak najlepszym stanie, z jak najmniejszym przebiegiem, dzięki czemu finalnie będziemy musieli w niego mniej zainwestować. Wtedy jednak nie ma szansa na to, by zastanawiać się, czy ten konkretny model jest dla nas idealny – priorytety są więc zupełnie inne niż w przypadku dużego budżetu na zakup skutera.
Dodatkowo, poszukując skutera, nie ma sensu przeszukiwać ofert z całej Polski, a jedynie tych, do których realnie możemy dojechać, nie tracąc wiele na paliwo czy nie tracąc całego dnia na trasę. Najczęściej rekomenduje się poszukiwanie skuterów w odległości od 50 do 100 km od miejsca swojego zamieszkania – jest to równocześnie obszar na tyle duży, że liczba ofert powinna być dla nas odpowiednia.
Sprawdzenie historii skutera
Jeżeli chcemy być pewni, że nasz skuter nie został skradziony czy nie przeszedł poważnych wypadków, warto dokładnie sprawdzić jego historię. Idealnym na to sposobem jest pozyskanie od osoby sprzedającej numeru VIN danego skutera oraz daty pierwszej rejestracji, wraz z obecnymi numerami rejestracyjnymi. Dane te, podobnie jak w przypadku samochodów, pozwalają poznać podstawowe informacje o jednośladzie, dodatkowo informując nas o wypadkach i kolizjach, oraz ich detalach (miejsce kolizji, czas, uszkodzenia itd.).
Oględziny skutera i jazda testowa
Podobnie jak w przypadku samochodów, nie może zabraknąć oględzin oraz jazdy testowej. Nie powinniśmy wybierać się na nią sami, zwłaszcza jeżeli nie dokonujemy regularnie takich oględzin – warto postawić zwłaszcza na kogoś, kto ma większą wiedzę z zakresu mechaniki.
Poszczególne elementy skutera należy oglądać naprawdę dokładnie, nie możemy dać się pospieszać. Sama jazda testowa powinna zacząć się natomiast od odpalenia skutera na zimnym silniku, dzięki czemu potencjalne jego problemy będą bardziej widoczne, niż w przypadku silnika już rozgrzanego.
Wizyta u mechanika i rejestracja
Gdy zakupimy już odpowiedni skuter, nawet jeżeli jest on w znakomitym stanie, warto oddać go na serwis i zdecydować się na wymianę m.in. filtrów, olejów i innych, niezbędnych elementów. Dzięki temu jednoślad będzie nam dobrze służył, poszczególne elementy nie będą się zużywać tak szybko, a dodatkowo skuter będzie dla nas bezpieczniejszy.
Dodatkowo, po zakupie nie można obyć się bez zarejestrowania pojazdu we właściwym nam Wydziale Komunikacji.
Partner merytoryczny publikacji: Motomio.pl